معدوم‌سازی ۱۵ هزار کیلوگرم فرآورده دامی فاسد در گنبدکاووس

معدوم‌سازی ۱۵ هزار کیلوگرم فرآورده دامی فاسد در گنبدکاووس

مدیرکل دامپزشکی گلستان از کشف و ضبط ۱۵ هزار و ۱۳۹ کیلوگرم انواع فراورده خام دامی فاسد و غیربهداشتی در شهرستان گنبدکاووس از ابتدای امسال تاکنون توسط بازرسان خبر داد و گفت: این فرآورده‌های کشف و ضبط شده با دستور مقام قضایی معدوم و از ورود آن به چرخه مصرف جلوگیری شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از گلستان و به نقل از روابط عمومی دامپزشکی گلستان علی کاووسی اظهار کرد: از مجموع این فراورده‌های خام دامی، ۱۱ هزار و ۴۲۳ کیلوگرم آن در کشتارگاه صنعتی دام و بقیه از ۳۲۸ فروشگاه عرضه این مواد در شهرستان کشف و جمع‌آوری شد.

وی بابیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۵۴ هزار و ۹۱۱ رأس دام سبک و سه هزار و ۵۷۶ رأس دام سنگین در کشتارگاه صنعتی گنبدکاووس ذبح شده است، اضافه کرد: بازرسان اداره دامپزشکی و ناظر شرعی بر سلامت دام و کشتار آن نظارت دارند و مانع از ورود فرآورده خام دامی غیربهداشتی و حرام به چرخه مصرف می‌شوند.

مدیرکل دامپزشکی گلستان با تاکید بر ضرورت ذبح دام در کشتارگاه برای انجام فرایند نظارتی کارشناسان دامپزشکی، ادامه داد: ذبح دام به صورت غیرمجاز (خارج از نظارت کارشناسان دامپزشکی)، سلامت و بهداشت عمومی را به مخاطره می‌اندازد که مردم باید از خرید گوشت دام‌هایی که در روستاها و منازل مسکونی ذبح می‌شود، بشدت پرهیز و چنین کشتارهایی را به دامپزشکی گزارش کنند.

کاووسی اضافه کرد: برای جلوگیری از سرایت بیماری‌های مشترک دام و انسان، لاشه دام ذبح شده قبل از مصرف باید حداقل ۲۴ ساعت در دمای چهار درجه نگهداری شود که این مهم در کشتارگاه رعایت می‌شود.

کد خبر 709857