معرفی جایگزین جدید گوشت قرمز در سفره خانواده‌های ایرانی
معرفی جایگزین جدید گوشت قرمز در سفره خانواده‌های ایرانی

سید مجتبی غمخواری رییس هیات امنای بازار بنکداران مواد غذایی بازار بزرگ تهران با اعلام این خبر به «اقتصادنیوز» گفت: افزایش قیمت برخی کالا از یک سو و کاهش درآمد خانوار در مقابل افزایش قیمت ها از سوی دیگر موجب حذف کالای مذکور از سبد خانوار  شده؛ بطوریکه در حال حاضر مردم خرید خود را […]

سید مجتبی غمخواری رییس هیات امنای بازار بنکداران مواد غذایی بازار بزرگ تهران با اعلام این خبر به «اقتصادنیوز» گفت: افزایش قیمت برخی کالا از یک سو و کاهش درآمد خانوار در مقابل افزایش قیمت ها از سوی دیگر موجب حذف کالای مذکور از سبد خانوار  شده؛ بطوریکه در حال حاضر مردم خرید خود را محدود کرده اند و از خرید کالاهایی مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی امتناع می کنند و اقلام دیگر را جایگزین این کالاها می کنند.

افزایش قیمت کالای ذکر شده موجب شده تا مردم تنها به خرید اقلامی ضروری مانند برنج، روغن، قند، چای بپردازند. در این خصوص رییس هیات امنای بازار بنکداران مواد غذایی بازار بزرگ تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۹۰ درصد تقاضا برای خرید گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی  کاهش یافته  می گوید: این افت تقاضا برای اقلامی مانند برنج، روغن، قند، چای افتی نزدیک به ۵۰ درصدی داشته که این به معنی کوچک شدن بیش از پیش از سفره های خانوار است.

گوشت بوقلمون از جمله  کالاهایی است که به گفته غمخواری در حال حاضر به عنوان کالای جایگزین در سبد خانوار قرار گرفته است. رییس هیات امنای بازار بنکداران مواد غذایی بازار بزرگ تهران بر این نکته تاکید می کند که افزایش چشمگیر قیمت گوشت قرمز یکی از دلایکی است که موجب شده تا بوقلمون وارد سبد خانوار شود و در حال حاضر بسیاری از مردم که تمایل به خرید گوشت قرمز را دارند گوشت بوقلمون را جایگزین آن کرده‌اند. مشاهدات صورت گرفته در بازار نیز نشان دهنده آن است که هرچند خرید گوشت قرمز از سال گذشته کاهش یافته، اما در ماههای اخیر به شکل قابل توجهی با افت تقاضا برای خرید گوشت قرمز در بازار روبرو هستیم؛ بطوریکه تنها قشر خاصی امکان خرید گوشت قرمز را دارند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
شناسایی ۱۰ آسانسور غیراستاندارد مراکز تجاری و پزشکی

در حال حاضر گوشت بوقلمون با قیمتی در حدود کیلویی ۵۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود این در حالی است که گوشت گوسفندی قیمتی در حدود ۱۶۰ هزار تومان دارد. این اختلاف قیمت توجیه بسیار مناسبی برای استفاده خانواده ‌ها از این محصول پروتئینی است.

ماهی نیز در ماه‌های اخیر با رشد شدید قیمت مواجه بوده است.بطوریکه تا چندی پیش امکان خرید ماهی برای خانوار در کشور امکان پذیر بود، اما در حال حاضر شاهد حذف این کالا از سبد خانوار هستیم. مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی، نیز با تاکید بر اینکه در حال حاضر نرخ ماهی به دلایل نامعلوم‌ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰۰ درصد رشد داشته است که با این وجود تقاضایی برای خرید در بازار وجود ندارد عنوان کرد: متوسط قیمت ماهی حلوا و شیر ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان و قزل آلا را ۵۰ هزار تومان است و با توجه به آنکه بخش اعظم یک کیلو ماهی ضایعات است، از این رو قشر کارمند و کارگر توان خرید آن را ندارند.