مقاوم‌سازی ۵۸ درصد واحد‌های روستایی کرمانشاه/ ۱۲ روستای روی
گسل جابجا شده است
مقاوم‌سازی ۵۸ درصد واحد‌های روستایی کرمانشاه/ ۱۲ روستای روی
گسل جابجا شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، فرهاد فقیهی امروز در جمع اصحاب رسانه، اظهار داشت: استان کرمانشاه حدود ۲ هزار و ۶۰۰ روستای دارای سکنه دارد که بر این اساس، بیش از ۳۰ درصد جمعیت آن روستانشین هستند. وی ادامه داد: تا پیش از زلزله آبان سال ۹۶ در استان حدود ۳۲ درصد خانه‌های روستایی […]

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، فرهاد فقیهی امروز در جمع اصحاب رسانه، اظهار داشت: استان کرمانشاه حدود ۲ هزار و ۶۰۰ روستای دارای سکنه دارد که بر این اساس، بیش از ۳۰ درصد جمعیت آن روستانشین هستند.

وی ادامه داد: تا پیش از زلزله آبان سال ۹۶ در استان حدود ۳۲ درصد خانه‌های روستایی مقاوم‌سازی شده بود، اما در سه سال اخیر با شتاب کار بازسازی و مقاوم‌سازی در روستاهای استان این آمار دو برابر شده و به ۵۸ درصد رسیده است.

معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن استان کرمانشاه تصریح کرد: در جریان زلزله و سیل سال ۹۸ حدود ۳۰ هزار واحد مقاوم‌سازی شدند و از ابتدای سال ۸۴ تاکنون نیز از تسهیلات طرح ویژه بهسازی و مسکن روستایی حدود ۳۹ هزار واحد مسکن روستایی مقاوم‌سازی شده که در مجموع ۷۵ هزار واحد مسکن روستایی مقاوم‌سازی شده که معادل ۵۸ درصد کل واحدهای روستایی مسکونی می‌شود.

وی افزود: برای ۴۲ درصدواحد باقی‌مانده که شامل ۵۱ هزار واحد مسکونی روستایی است تسهیلات طرح بهسازی مسکن روستایی به صورت سالیانه را داریم که از طریق بانک‌های عامل قابل پرداخت است.

فقیهی اضافه کرد: متقاضیان چنانچه متمایل به احداث واحد مسکونی خود دارند می‌توانند با ارائه مدارک لازم به شعب بنیاد مسکن شهرستان‌ها مراجعه کنند و کادر صدور پروانه اولیه را انجام و جهت تشکیل پرونده به شعب بنیاد مراجعه و از تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی با کارمزد پنج درصد به صورت قرض‌الحسنه استفاده کنند.

وی ادامه داد: تسهیلات بدون سپرده‌گذاری است با ضمانت زنجیره‌ای با همکاری بانک‌های عامل پرداخت می‌شود، تقاضا داریم کسانی که در روستا واحدهای مسکونی فرسوده و یا زمین برای ساخت دارند به شعب بنیاد مراجعه و از این تسهیلات استفاده کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
شهروندان کرمانشاهی برای برگشت با منع ترددهای شبانه مواجهنشوند

فقیهی تصریح کرد: نحوه پرداخت تسهیلات به صورت مرحله‌ای است که با نظارت ناظران نظام فنی روستایی در سطح روستاها شکل می‌گیرد و براساس پیشرفت فیزیکی و رعایت اصول و ضوابط فنی پرداخت می‌شود.

وی در توضیح جایگزینی و جانمایی زمین برای ساخت مسکن روستایی، تصریح کرد: مقوله زمین‌ها در خصوص جایگزینی و جانمایی و جابجایی فرق می‌کند، کسانی که می‌خواهند در روستا زمین تهیه کنند باید خریداری شود که به صورت خدمات فنی است.

فقیهی تصریح کرد: جابجایی کل روستا با جانمایی فرق می‌کند؛ باید با همکاری سازمان‌های دیگر از جمله منابع طبیعی انجام شود که براساس آن کل روستا جابجا شود و زمین‌ها به صورت تدریجی واگذار شود.

وی با اشاره به جابجایی روستاهایی روی گسل در مناطق مختلف استان، گفت: در جریان زلزله سال ۹۶ فرصت‌سازی خوبی شد؛ ۲۰ روستا باید جابجا می‌شد که ۱۲ روستا از این تعداد در مناطق زلزله‌زده مشکل رانشی داشتند و روی گسل بودند که کار جابجایی و جانمایی آن‌ها انجام، تسهیلات پرداخت و ساخت و سازهای و مقاوم‌سازی با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت در حال انجام است.

فقیهی در پایان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هم  پیگیر جابجایی ۹ روستای دیگر در مناطق مختلف استان هستیم، مراحل جانمایی و تایید طرح روستایی در حال انجام است.

انتهای پیام/پ/ح