مهم‌ترین خبر هفته: خنثی کردن عملیات ۲۰۰ داعشی در آستانه اربعین

خنثی کردن عملیات ۲۰۰ داعشی در آستانه اربعین، سپاهی شدن خادم حرم شاهچراغ و تکذیب مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا از جمله مهم‌ترین اخبار سیاسی در هفته گذشته بودند.

به گزارش ایسنا، رونمایی از آخرین دستاوردهای وزارت دفاع، تایید آرای پرونده روح‌الله عجمیان، سفر رئیس دولت سیزدهم به قم و دیدار با مراجع تقلید و توضیحات شهردار تهران درباره تخریب ساختمان‌های نیمه‌کاره از دیگر اخبار مهم این هفته بودند.

شنبه ۲۸ مرداد؛ سپاهی شدن خادم حرم شاهچراغ

صبح شنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ نخستین اجلاسیه ملی مردمی‌سازی با حضور رئیس دولت سیزدهم برگزار شد. در این مراسم رئیسی با اعطای لوح زرین سپاس از «فرزاد بادپا» خادم حرم شاهچراغ که موفق به خلع سلاح عامل حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در شیراز شد، تقدیر کرد. پیش از این در پی درخواست این خادم حرم شاهچراغ (ع) مبنی بر عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه با درخواست وی موافقت و دستور استخدام وی را صادر کرد.

در حاشیه همین مراسم وزیر اطلاعات هم درباره آخرین وضعیت پرونده حمله تروریستی شاهچراغ، اظهار کرد: آخرین اخبار همانی است که در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده است. آخرین نفرشان در ایران دستگیر شده و ان‌شاءالله به کشوری می‌رویم که این کار را کرده و هماهنگی صورت گرفته تا با تبادل سرویسی (اطلاعاتی) موضوع را پیگیری کنیم.

در این اجلاسیه همچنین علی‌اکبر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: امروز رسانه اصلی دل مردم است نه فضای مجازی و نه حتی رسانه ملی. اگر دل مردم را به دست بیاوریم، بزرگترین هجمه‌های رسانه‌ای نیز کارساز نخواهد بود. به همان میزان که با مردم خوب برخورد کنیم مردم خوبند و وقتی با آنان بد برخورد کنیم مردم نیز پاسخ متقابل خواهند داد.

در همین روز بیست و چهارمین مجمع عالی فرماندهان و مسئولین سپاه که از ۲۶ مرداد آغاز شده، ادامه یافت. فرماندهان سپاه روز پنج‌شنبه به دیدار رهبر انقلاب اسلامی رفتند و جمعه با رئیس دولت سیزدهم دیدار کردند. در این مجمع سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه سپاه پاسداران قلب قوی و جنگنده دارد و ایمان پاسداران پیروزی را رقم می زند، تصریح کرد: همه جا و در تمامی عرصه‌ها راه بر دشمن بسته است باید راه این دشمن را ببندید که تا فروریختن کامل استکبار و رسیدن به قله چیزی نمانده است. امروز ما در تمامی ابعاد با دشمن درگیر هستیم، اما به دلیل آنکه ما خیلی قوی هستیم سایه جنگ را حس نمی‌کنیم.

سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به دعوت همتای سعودی خود به عربستان، با واکنش مثبت کشورهای منطقه از جمله کویت روبرو شد و امیدها برای یک خاورمیانه با ثبات‌تر را پررنگ کرد.

حسین امیرعبداللهیان صبح روز پنچ‌شنبه ۲۶ مرداد در راس هیئتی به عربستان سفر کرد و ضمن گفت‌وگویی سه ساعته با فیصل بن فرحان وزیر خارجه این کشور، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای سعودی با تاکید بر اینکه روابط دو کشور ایران و عربستان در مسیر درست و رو به جلویی قرار دارد، اعلام کرد که رئیس دولت ایران در یک فرصت مناسب به ریاض سفر خواهد کرد. دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیگر برنامه امیرعبداللهیان در این سفر بود.

در ادامه حواشی مربوط به حقآبه ایران از هیرمند، یک مقام ارشد دولت طالبان در ۲۸ مرداد با بیان این که حاکمیت فعلی افغانستان روابط خوبی با همسایگانش دارد، مدعی شد که مسئله حقآبه ایران با تفاهم و گفت‌وگو حل‌وفصل شده است.

این درحالیست که محمد سرگزی نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی گفته است که طرف‌های طالبان اجازه بازدید تیم بازدید کننده ایران از سد کجکی را نداده لذا مذاکرات با طالبان برای حضور هیئتی از مجلس و وزارت خارجه برای پیگیری موضوعات مختلف همچون حقآبه هیرمند ادامه دارد.

روز شنبه حکمتعلی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید ترتیبی اتخاذ کنند تا از ورود دعاوی تکراری به دیوان جلوگیری شود، گفت: با توجه به تبصره ماده ۱۱ قانون دیوان عدالت اداری، باید آرای قطعی و قبلی دیوان برای اشخاصی که ادعای مشابه دارند هم اجرا شود.

در این روز سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ورود ۲۰ هزار خودروی خارجی به گمرک خبر داد. روح‌الله عباسپور با اشاره به اینکه مجلس در بودجه سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ تصویب کرد تا واردات خودروهای خارجی با انتقال دانش فنی انجام شود، افزود: برای واردات خودروهای کارکرده نیز مصوب کرد تا خودروهایی که بین یک تا پنج سال عمر دارند، وارد کشور شوند. دولت هم آئین‌نامه واردات خودرو را تهیه کرد و بر اساس گزارش مسئولان وزارت صمت، اکنون بالغ بر ۲۰ هزار خودروی وارداتی در گمرک کشور وجود دارد که باید شماره‌گذاری شوند.

شامگاه همین روز نشست سران سه قوه با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه مجریه، غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه و محمدباقر قالیباف رئیس قوه مقننه به میزبانی ریاست جمهوری برگزار شد و مهم‌ترین مسائل کشور مورد بحث و بررسی سران قوای سه‌گانه قرار گرفت.

یک‌شنبه ۲۹ مرداد؛ دستگیری داعشی‌هایی که قصد خرابکاری در مراسم اربعین را داشتند

صبح یک‌شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲، قوه قضائیه از صدور حکم پرونده گروه رستمی صفا و بازگشت ۲۰ هزار میلیارد تومان به شبکه بانکی خبر داد. قوه قضائیه همچنین اسامی بانک‌های شاکی پرونده گروه رستمی صفا را منتشر کرد.

بنا بر اعلام مرکز رسانه قوه قضائیه در تازه‌ترین اقدام، با صدور رای پرونده گروه رستمی صفا، گام مهمی در حوزه مبارزه با فساد اقتصادی برداشته شده است. پرونده‌ای که یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های بدهی بانکی کشور محسوب می‌شود و متهم ردیف اول و سایر متهمان آن از بدهکار کلان و دانه‌درشت بانکی کشور هستند که پس از برگزاری جلسات متعدد دادگاه حکم قطعی و لازم‌الاجرای متهمان پرونده گروه رستمی صفا را صادر کرد و علاوه بر حبس‌های طویل المدت برای متهمان، با رای صادره بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان به شبکه بانکی کشور باز خواهد گشت.

در این روز و در ادامه بیست و چهارمین مجمع عالی فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سید اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات با اشاره به نقش آمریکا در شکل‌گیری داعش و ارتباط عوامل آن‌ها با رژیم صهیونیستی اعلام کرد که حدود ۲۰۰ نفر از اعضای داعش که وارد کشور شده و به دنبال تحرکات ایذایی و بی‌ثبات‌سازی در سطح کشور، منطقه و در ایام اربعین در عراق بودند اما با برخوردها و دستگیری‌های اخیر، شاهد خنثی‌سازی اکثریت آن‌ها هستیم.

وزیر اطلاعات همچنین خاطرنشان کرد: امروز قدرت دستگاه‌های اطلاعاتی کشور به نحوی است که جاسوس‌هایی از فرانسه، سوئد، انگلیس و کشورهای متعدد دیگری را در اختیار دارند و حتی بعضی از آن‌ها علی‌رغم فشارهایی که آوردند به اعدام محکوم شدند و حکم در مورد آن‌ها اجرا شد که این اقدامات مدیون هماهنگی و همراهی است که در تشکیلات جامعه اطلاعاتی به وجود آمده است.

در همین روز متن بیانات ۲۲ مرداد رهبر انقلاب در دیدار با اعضای ستاد کنگره ملی بزرگداشت ۳۴۰۰ شهید استان اردبیل منتشر شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، حفظ و تثبیت راه شهدا و انتقال سیره عملی آنان به نسل جوان را وظیفه‌ای مهم خواندند و گفتند: ما با شهدا معاصر بودیم و جهاد و ایثار و شهادت و گره‌گشایی‌ها و ایستادگی آنان در مقابل قدرت‌ها را دیدیم اما نسل جوان، این موضوع را با وضوح و بِداهتی که ما متوجه شدیم، نمی‌بیند، بنابراین هریک از علما، روشنفکران، دانشگاهیان و صاحبان مناصب دولتی، باید به تناسب جایگاه خود نقش‌آفرینی کنند.

در حاشیه جلسه این روز مجلس، خبرنگاران از رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی فرآیند رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی در این کمیسیون را پرسیدند و موسی غضنفرآبادی با اعلام اینکه رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب در کمیسیون به پایان رسیده است، گفت: هیچ چالشی در تصویب مواد این لایحه وجود نداشت. منتظر قرار گرفتن این لایحه در دستور کار صحن هستیم.

همچنین حسن نوروزی عضو دیگر این کمیسیون درباره برخی ابهامات مطرح شده در فضای مجازی نسبت به جزئیات لایحه عفاف و حجاب و اجباری شدن چادر در دانشگاه‌ها و ممنوعیت کاشت ناخن و لاک زدن ناخن گفت: این موضوع اصلاً مطرح نبوده و اینها آنارشیسم رسانه‌ای است؛ معلوم است که چادر دیگر هیچ گاه چادر اجباری نیست.

اعلام وصول دو سوال از صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تجلیل از قهرمان حادثه تروریستی شاهچراغ،‌ مجوز مجلس به دولت برای اعطای اقامت به اتباع خارجی و ادامه بررسی‌های مربوط به طرح تأمین مالی و جهش تولید از دیگر خبرهای مهم جلسه علنی ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود.

دوشنبه ۳۰ مرداد؛ تکذیب مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا

صبح دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ رئیس دولت سیزدهم برای شرکت در آیین تکریم فعالان مساجد و پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت راهی قم شد. در مراسم پانزدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و اولین رویداد ملی تکریم فعالان مساجد سراسر کشور با عنوان «مثل مصطفی» تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «اسم تو مصطفاست» زندگی‌نامه داستانی شهید مصطفی صدرزاده به روایت همسر شهید منتشر شد.

رئیسی در سفر به قم با تعدادی از مراجع و علما از جمله آیات عظام حسین نوری همدانی، جعفر سبحانی و ناصر مکارم شیرازی دیدار کرد. رئیس قوه مجریه همچنین با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه و جمعی از علمای قم دیدار و گفت‌وگو کرد و حملات کم سابقه دشمن به باورها و اعتقادات مردم را از نشانه‌های شکست و ناامیدی در متوقف ساختن مسیر پیشرفت کشور دانست و بر اهتمام دولت برای رفع دغدغه‌های فرهنگی تاکید کرد.

در همین روز ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در برخی از رسانه‌ها منتشر شده که احتمالاً در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نشست مستقیمی بین مقامات ایران و آمریکا برگزار خواهد شد، اظهار کرد: هیچ برنامه‌ای برای انجام مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و یا جای دیگری وجود ندارد. مذاکرات غیر مستقیمی بین ایران و آمریکا صرفا در چارچوب مذاکرات تعریف شده، انجام شده است. این مذاکرات در ارتباط با تبادل زندانیان و رفع انسداد دارایی‌های ایران و انجام مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده است.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضائیه ۳۰ مرداد در نشست شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به مسئله ممنوع‌الخروجی برخی افراد که قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند، گفت: برخی افراد که قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند در مرز یا در فرودگاه متوجه می‌شوند که ممنوع‌الخروج هستند؛ چنانچه ممنوع‌الخروجی افراد مورد اشاره از ناحیه دستگاه قضایی صادر شده، باید فوراً قبل از عزیمت این افراد به آن‌ها اطلاع داد که ممنوع‌الخروج هستند و اینگونه نباشد که آن‌ها در مرز یا فرودگاه و در کنار خانواده‌های‌شان تازه متوجه ممنوع‌الخروجی خود شوند؛ همچنین در چارچوب موازین قانونی و مقررات مساعدت‌های لازم در قبال این قبیل افراد صورت گیرد؛ البته برخی از افراد نیز از ناحیه بانک‌ها و یا سازمان امور مالیاتی ممنوع‌الخروج شده‌اند؛ برای نمونه فردی که در مقطعی عضو هیئت‌مدیره شرکتی بوده و به سبب مسائل مالیاتی مرتبط با شرکت مزبور، ممنوع‌الخروج شده و خودش اطلاعی از این امر ندارد؛ در قبال این افراد نیز مسئولان امر می‌توانند در چارچوب موازین قانونی و مقررات، مساعدت‌های مقتضی را اعمال کنند.

در همین روز رئیس قوه قضائیه، طی حکمی حجت‌الاسلام نبی‌الله داودی مازندرانی معاون قضائی دیوان عالی کشور را به سمت رئیس شعبه اول و رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات منصوب کرد. پیش از این حجت‌الاسلام محمد موحدی آزاد رئیس شعبه اول و رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات بود.

همچنین در این روز به دنبال انتشار اخباری مبنی بر اینکه لایحه حجاب و عفاف از کمیسیون حقوقی به شورای نگهبان ارسال شده است، محسن پیرهادی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که هنوز مصوبات کمیسیون حقوقی و قضایی درباره لایحه عفاف و حجاب به شورای نگهبان ارسال نشده است.

در جلسه این روز مجلس سوال تعدادی از نمایندگان از وزیر ارتباطات درباره اثرات فیلترینگ و مشکلات ناشی از سرعت و کیفیت پایین اینترنت هم اعلام وصول شد.

تذکرات نمایندگان درباره مطالبات گندمکاران، اعلام وصول سوالی درباره سرعت پایین اینترنت و اصلاح طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت از دیگر خبرهای مهم جلسه علنی ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود.

سه‌شنبه ۳۱ مرداد؛ رونمایی از آخرین دستاوردهای وزارت دفاع

صبح سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲، رئیس قوه مجریه و اعضای کابینه سیزدهم در آستانه هفته دولت با حضور در حرم امام خمینی (ره)، با قرائت قرآن و فاتحه، یاد و خاطره معمار کبیر انقلاب اسلامی را گرامی داشتند و با آرمان‌های بنیانگذار و شهدای انقلاب اسلامی، تجدید میثاق کردند. رئیسی در بخشی از اظهارات خود در این مراسم با تاکید بر این‌که «سخن روز ما این است‌ که خستگی و ناامیدی ممنوع؛ کسی‌ که‌ امیدوار است می‌تواند مردم‌ را امیدوار کند»، گفت: راهبردی که‌ امام‌ و رهبری به ما آموخته‌اند این است امیدوار باشیم و راهبرد دشمنان‌ همه ایجاد یأس است‌. میثاق با امام‌ این است‌ که ما می‌توانیم؛ ما می‌توانیم بسیاری از گره‌های زندگی‌ مردم‌ را رفع کنیم.

رئیس قوه مجریه در این روز در مراسمی که به منظور گرامیداشت روز پزشک و داروساز برگزار شد شرکت و اظهار کرد: در بازدید از یک شرکت پزشکی به من گفتند که کسانی که رفته‌اند بدانند زمینه شغل مناسب برای آن‌ها وجود دارد و زمینه برای مهاجرت معکوس پزشکان فراهم است.

در همین روز و همزمان با روز «صنعت دفاعی» رئیس دولت سیزدهم از آخرین دستاوردهای فناورانه و پیشرفته وزارت دفاع رونمایی کرد. در این مراسم از پهپاد «مهاجر ۱۰»، موشک پرسه‌زن «سینا» و بمب‌های هوشمند «آرمان ۱» و «آرمان ۲» رونمایی شد و موشک‌های «خرمشهر» و «حاج قاسم» به نیروهای مسلح الحاق شدند.

رئیسی در این مراسم تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعامل با همه کشورهای جهان است و دست هر کسی را که برای همکاری و دوستی به طرف ما دراز شود، به گرمی می‌فشاریم، اما نیروهای مسلح توانمند ما دستی را که برای تعرض و تعدی به سوی ایران دراز شود، قطع خواهند کرد.

همچنین در این روز رئیس قوه مجریه در دیدار «زمبری عبدالقدیر» وزیر امور خارجه مالزی، تدوین برنامه همکاری‌های راهبردی بلندمدت میان ایران و مالزی را ترسیم‌کننده افق‌های جدید در تعاملات دو کشور دانست و گفت: امیدواریم با تهیه و تدوین این برنامه، بتوانیم راه‌های طی‌نشده، به‌ویژه در افزایش مناسبات و تبادلات اقتصادی را تجربه کنیم.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت ۳۱ مرداد در نشست خبری هفتگی خود ضمن طرح این پرسش که هدف شایعه‌سازان افزایش قیمت بنزین چیست؟ خاطرنشان کرد: دولت شفاف و روشن در این زمینه بارها اظهار نظر کرده است. کسانی که در این زمینه‌ شایعه‌سازی کردند و بارها در دو سال اخیر به این شایعه دامن زدند یک‌بار برای همیشه هدف خود را از طرح این شایعه اعلام کنند.

در جریان جلسه علنی ۳۱ مرداد مجلس شورای اسلامی، روح الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معاون گزارش این کمیسیون در مورد بررسی کیفیت اینترنت و شاخص‌های مرتبط با آن با رویکرد چالش‌های ایجاد شده برای شهروندان و کسب و کارهای اینترنتی را قرائت کرد و گفت: طبق بررسی‌ها ۶۴ درصد از کاربران از فیلترشکن استفاده می‌کنند و سهم پهنای باند ناشناس به ۲۵ درصد رسیده است.

در این جلسه عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در صحن علنی حاضر شده بود، ضمن اشاره به اینکه در دو سال گذشته تلاش گسترده‌ای برای نوسازی زیرساخت‌های ارتباطی در لایه‌های مختلف انجام شده است، در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد: بنده معتقد هستم که می‌توانیم بساط فیلترشکن فروشی را جمع کنیم. البته آرزو می‌کنم هیچ ایرانی برای هیچ نیازی سراغ فیلترشکن نرود.

پس از اظهارات وزیر ارتباطات و دیگر نمایندگان درباره مشکلات موجود در حوزه کیفیت اینترنت، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری‌های متعددی در سطح ملی در این حوزه وجود دارد و ابلاغیه‌های متعددی صورت می‌گیرد، گفت: این موضوع حاکی از عدم حکمرانی منسجم در حوزه مسائل فناوری اطلاعات است. از نگاه ما وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محور یکپارچه‌سازی در این حوزه به خصوص در دولت الکترونیک است. ما قانون داده‌ها را تصویب کردیم از نظر ما وزارت ارتباطات محوریت خود را باید در این حوزه نشان داده و در کنار نظارت موضوع یک حکمرانی یکپارچه را در حوزه مسائل فناوری اطلاعات دنبال کند.

ارجاع گزارشی درباره انتقال آب بین حوضه‌ای به قوه قضائیه و موافقت با کلیات لایحه ساماندهی کولبری از دیگر خبرهای مهم جلسه علنی ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود.

چهارشنبه ۱ شهریور؛ تایید آرای پرونده روح‌الله عجمیان

صبح چهارشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۲ حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز از تایید آرای پرونده روح‌الله عجمیان در دیوان عالی کشور و محکومیت حمید قره حسنلو به ۱۵ سال حبس خبر داد و با بیان اینکه رای صادره در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز به غیر از دو محکوم به اعدام (محمدمهدی کرمی و محمد حسینی)، جهت بررسی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده شده بود، اظهار کرد: «پس از رسیدگی و صدور احکام مجدد، آرای صادره قطعیت یافت و به این ترتیب حمید قره حسنلو به ۱۵سال حبس نفی بلد و رضا آریا، حسین محمدی و مهدی محمدی هر کدام به ۱۰ سال حبس نفی بلد محکوم شدند.»

در این روز جلسه هیئت دولت به ریاست سید ابراهیم رئیسی برگزار شد و پس از آن اعضای کابینه در حاشیه جلسه ۱ شهریور ۱۴۰۲ هیئت دولت پاسخگوی سوالات خبرنگاران بودند. در جلسه هیئت دولت پس از آنکه وزرا و اعضای کابینه با ارائه گزارش‌هایی به تشریح عملکرد و اقدامات صورت گرفته در حوزه کاری خود پرداختند، رئیسی گزارش‌های مستدل وزرا و مسئولان دستگاه‌های اجرائی از اقدامات و عملکرد حوزه کاری خود به مردم را در ایجاد امید در جامعه موثر دانست و از بخش رسانه‌ای دولت و دیگر رسانه‌ها خواست، نسبت به تبیین اقدامات و فعالیت‌های دولت اهتمام بیشتری داشته باشند.

در حیاط دولت، جواد اوجی وزیر نفت و علیرضا زاکانی شهردار تهران در جمع خبرنگاران حاضر شدند و از اقدام وزارت‌خانه‌های نفت و صنعت و شهرداری تهران برای برقی کردن خودروهای عمومی از جمله تاکسی‌ها و وانت‌بارهای شهر تهران خبر دادند.

همچنین شهردار تهران درباره انتشار فیلمی که در آن یک ساختمان نیمه‌کاره تخریب شد و تیر برق و درخت از بین رفت، عنوان کرد: «متاسفانه قبل و بعد فیلم را تقطیع کرده و سپس فیلم‌ها را منتشر می کنند. ما در موضوع تخریب، ضوابط معینی داریم و کاملا بر اساس ضوابط تخریب کار را انجام می‌دهیم

سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ با هیچ مانعی برای پرداخت حقوق و مستمری بازنشستگان مواجه نشده‌ایم، گفت: یک ریال در سال جدید تسهیلات و مازاد برداشت از بانک‌ها نداشتیم و موضوع مدیریت شده است. با توجه به درآمدهایی که شرکت‌ها دارند و عنایت دولت مخصوصا نسبت به صندوق بازنشستگی کشوری، قبل از اینکه هر حقوقی پرداخت شود، دولت تعهداتی که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برایش ایجاد شده در حق صندوق‌ها پرداخت می‌کند.

در همین روز و به دنبال تلاش‌های مجلس و دولت برای واردات خودرو، اسماعیل حسین زهی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوار هستیم ظرف ۱۰ روز آینده آئین‌نامه واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از پنج سال نهایی شده و افراد حقیقی و حقوقی بتوانند خودرو وارد کنند.

روز چهارشنبه ۱ شهریور محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه دز یک نشست خبری، با بیان اینکه کمیسیون تلفیق مصوباتی برای اصلاح قانون سربازی داشته است، گفت که کمیسیون تلفیق تصویب کرد که بودجه صدا و سیما در طول برنامه هفتم افزایش پیدا کند.

در این روز همچنین اعلام شد که حجت الاسلام و المسلمین رحیمی حاکم شرع و رئیس محکمه تجدید نظر دیوان محاسبات کشور روزهای یک‌شنبه اول هر ماه، با خوانده‌های مرتبط با محکمه در این نهاد نظارتی دیدار می‌کند. ملاقات حضوری و مردمی حاکم شرع و رئیس محکمه تجدید نظر دیوان محاسبات کشور ساعت ۹ تا ۱۱ صبح اولین یک‌شنبه هر ماه است و متقاضیان می‌توانند جهت تنظیم وقت ملاقات با شماره تلفن ۸۱۴۰۱۱۴۵ -۰۲۱ تماس بگیرند.

در همین روز سردار دوستعلی جلیلیان فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از «دستگیری اعضای سه نفره تیم تروریستی گروهک جیش الظلم (موسوم به «جیش العدل») توسط ماموران انتظامی شهرستان ایرانشهر» خبر داد.

انتهای پیام