موافقت مجلس با تفحص از پتروشیمی‌ها

موافقت مجلس با تفحص از پتروشیمی‌ها

بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مبنی بر تصویب تقاضای از عملکرد در فروش و صادرات محصولات در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز قرار داشت.

وکلای ملت پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان از مجموع 203 نماینده حاضر در جلسه علنی، با انجام این تفحص با 134 رأی موافق، 37 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع موافقت کردند.

بنابراین گزارش، مجتبی رضاخواه نماینده تهران به عنوان متقاضی درباره علت این تفحص، گفت: اتفاقاتی در نحوه فروش و صادرات محصولات پتروشیمی های دولتی رخ داده که باید بررسی کنیم علت این اتفاقات چه بوده است. 4 وزارتخانه نفت، آموزش و پرورش، دفاع و کار به صورت مستقیم یا زیرمجموعه های آن ها شرکت های تولید پتروشیمی دارند که محصولاتشان را به کشورها صادر می‌کنند.

وی افزود: به دلیل عدم هماهنگی این شرکت ها آنها در کشور چین بر سر فروش محصولات پتروشیمی رقابت کردند و با نازل ترین قیمت محصولات را فروخته و سود کمی حاصل شده است به دلیل همین موضوع سرمایه‌گذاری برای صنعت پایین دستی فراهم نشده است.

نماینده تهران بیان کرد: در صورتی محصول شرکت ها با خوراک متانول با نازل ترین قیمت فروخته می شود که اگر گاز متانول صادر شود 3 میلیارد تومان سود می کنیم اما سود شرکت‌های مذکور تنها 2 میلیارد است. اگر شرکت های تولیدکننده در چین به جای رقابت با قیمت هماهنگ اقدام کنند چنین مشکلاتی نخواهیم داشت.

رضاخواه با اشاره به اعمال تخفیف به خریداران خارجی از سوی تولیدکنندگان اوره، گفت: به یک خریدار در برزیل 200 میلیون دلار به بهانه تحریم تخفیف داده شده است و گفته میی شود از عایدی آن حقوق بازنشستگان را پرداخت خواهند کرد، سوال این است که چرا با همین 200 میلیون دلار حقوق بازنشستگان پرداخت نمی شود و پشت پرده چنین تخفیفی تنها به یک نفر در برزیل چیست؟

موافقت مجلس با تفحص از پتروشیمی‌ها

وی با بیان اینکه فروش محصولات پتروشیمی از وظایف اصلی برخی وزارتخانه ها نیست، اظهار کرد: وزارت دفاع باید مشغول تامین امنیت باشد چرا درگیر تولید محصولات پتروشیمی و صادرات آن است، پراکندگی شرکت های دولتی ایجاد مفسده می کند و آنها را از وظایف اصلی دور می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه باید نحوه فروش محصولات پتروشیمی را بررسی کنیم، افزود:باید تصمیم حاکمیتی در خصوص مدیریت شرکت‌های پتروشیمی دولتی اتخاذ شود.

رضاخواه با بیان اینکه با صادرات محصولات پتروشیمی باید ارز به کشور آورده شود، گفت: در این بین شاهد استخدام شرکت‌هایی در خارج از کشور بدون رعایت ضوابط هستیم و همین مسئله باعث ایجاد فساد شده و تعدادی از مدیران در همین باره دستگیر شده‌اند و آنچه اتفاق افتاد باعث اختلال و نوسان در بازار ارز نیز شد.