مولدسازی وجوه انباشت شده از طریق بانکی در قطر / آزادسازی منابع ارزی از قطر همچنان ادامه داد

نظام بانکی یکی از ارکان مهم هر اقتصادی می‌باشد. بانک‌ها نقش حیاتی در جذب و هدایت منابع مالی داشته و به چرخه‌ی اقتصادی کمک می‌کنند.

  • بانک‌ها وظیفه‌ی جذب سپرده‌ها و تخصیص اعتبارات را به صورت واسطه‌گری مالی برعهده دارند.

  • بانک‌ها با تخصیص اعتبارات به بخش‌های مختلف اقتصادی، سبب رونق تولید و اشتغال می‌شوند.

  • نظارت بر فعالیت‌های بانکی از طریق بانک مرکزی انجام می‌گیرد تا نظم و استقرار بخشیده شود.

شرکت مادر تخصصی سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران (ایفیک)، موجودی انباشته شده بدون پرداخت سود در بانک دولتی قطر (QNB) را در مسیر مولدسازی قرار داد.

از وزارت امور اقتصادی و دارایی، شرکت مادر تخصصی سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران (ایفیک) از سال ۱۳۹۶ دارای موجودی انباشته شده بدون پرداخت سود در بانک دولتی قطر (QNB) بوده است که با مذاکرات انجام شده ایفیک موفق شد این وجه را به بانک ملی شعبه مسقط (پایتخت عمان) منتقل کند.

با اعزام هیات ایفیک به عمان (مسقط) ۲ مسیر با بازدهی مناسب برای بهره‌برداری از این منابع مورد مذاکره با طرف های عمانی قرار گرفت؛ مسیر نخست، سپرده گذاری بلندمدت با نرخ سود دست‌کم ۶ درصد ارزی در نهادهای مالی عمان و مسیر دوم خرید سهام معتبر از بازار سرمایه عمان (بورس مسقط) به عنوان یکی از باثبات ترین بازارهای منطقه‌ای به‌منظور تقویت حضور کشور در نهادهای مالی و اقتصادی این کشور است.

مسیر نخست به‌طور کامل انجام و سپرده‌گذاری با نرخ سود ۶ درصد نزد یکی از نهادهای مالی عمان انجام شده است. مسیر دوم نیز به دلیل برخی تحولات منطقه‌ای با رعایت احتیاط و صرفه و صلاح دولت در دست اقدام است.