میراحمدی از چالش های اربعین در دو سوی مرز گفت

میراحمدی از چالش های اربعین در دو سوی مرز گفت

سید مجید رئیس ستاد و معاون امنیتی و انتظامی اظهار کرد: اربعین امسال با رضایتمندی آحاد زائران برگزار شد. همچنان معتقدیم که در این زمینه می توانیم پیشرفت های بیشتری داشته باشیم و اقدامات افزون تری با هدف امنیت، راحتی و سهولت بیشتر زائران انجام دهیم. امام فرمودند ولایت فقیه همان ولایت رسول الله (ص) است؛ بنابراین رضایت مقام معظم رهبری از برگزاری اربعین، رضایت رسول الله و ائمه علیهم السلام هم است و این مدالی بر سینه همه خادمان اباعبدالله الحسین (ع) است.

رئیس ستاد اربعین درباره تقدیر اخیر ریاست جمهوری از وزارت کشور در برگزاری حماسه با شکوه اربعین گفت: اعلام تقدیر و تشکر ریاست محترم جمهور از وزیر محترم کشور و دست اندرکاران اربعین و همه این اعلام رضایتمندی ها و تقدیرها، بار سنگینی بر دوش یکایک مسئولان اربعین است.

وی می افزاید: در اربعین سال جاری ما بلافاصله اقداماتمان را بعد از اربعین سال گذشته آغاز کردیم. در اولین جلسه بعد از اربعین سال گذشته، چالش های اساسی را احصا کردیم. تمرکز مدیریتی و منابع را در ستاد اربعین در غلبه بر این چالش ها گذاشتیم و بحمدالله بر بخش های عمده این چالش ها غلبه کردیم.

میراحمدی تصریح کرد: یک مساله و چالش مهم، عدم هماهنگی و عملیات مشترک بین ما و عزیزان عراقی بود که باعث شده بود اگر ما زائر خودمان را با سهولت به مرزهای عراق می رساندیم اما در ورود به عراق دچار چالش های اساسی می شدند. چالش ما در این زمینه با طرف عراقی در حوزه سرزمینی عراق، عبور از مرزهای عراق بود؛ درست مثل قیفی که سر آن به سمت ما بود و ته آن به سمت مرزهای عراق و عبور از مرزهای ما با جمعیت زیاد نسبتا با سهولت انجام می شد اما وقتی به مرزهای عراق می رسید، زائران به شدت در فشار و تنگنا قرار می گرفتند و حتی در سال هایی منجر به تلفات و صدمات به زائرین می شد، مثل اینکه رودخانه آرام زائران وقتی به عراق می رسید تبدیل به گرداب می شد. برای حل این مساله، ما گذرگاه های مرزی را باید متکثر می کردیم و توسعه می دادیم. بنابراین باشماق، تمرچین و خسروی به مرزهای ما اضافه شدند و تمرچین و خسروی ۲۴ ساعته شد.

معاون وزیر کشور ادامه داد: همچنین با عزیزان عراقی صحبت کردیم که تعداد گیت های خود را با گیت های ما متناسب کنند و درهای خروجی خود را افزایش دهند. هم درب های ورودی و هم گیت ها محدود بود و پاسخگوی تعداد زوار نبود. این کار انجام شد و مثلا در مرز مهران دو درب به بیش از ۵ درب افزایش یافت. در مرز خسروی هم درها افزایش یافت و یک در ۲۴ متری هم تعبیه شد. حتی در ساخت برخی گیت های عراقی هم اقدام کردیم زیرا زائران ما به مشکل می خوردند مثلا در مرزهای خسروی و مهران گیت هایی را ساختیم و در آن سوی مرز عراق مستقر کردیم. اقدام مهم دیگر، این بود که با کمک فراجا اطلاعات زائر در رایانه را در لحظه به طرف عراقی منتقل کردیم و اشتراگ گذاری برخط اطلاعات را انجام دادیم. در طرف ما این فرایند ثبت اطلاعات زائر زیر ۶ ثانیه انجام می شد اما در سمت عراق نزدیک به ۳ دقیقه برای هر زائر طول می کشید. عزیزان عراقی هم پذیرفتند و فقط یک مهر عبور از مرز می زدند و این باعث تحول بزرگی شد که یک مشکل کهنه را در تمامی مرزها برطرف کرد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور تاکید کرد: اقدام دیگر به عنوان عملیات مشترک، تشکیل قرارگاه های استانی اربعین در ایران و عراق بود که هر نوع ناهماهنگی را در لحظه و با تعامل فوری، حل و فصل می کرد. این کار مشترک، یک تحول ماندگار است که در سال های آینده نیز امور را تسهیل خواهد کرد.

میراحمدی درباره حل مشکلات ترابری بین ایران و عراق بیان کرد: پیش تر در عراق، زائرین ما خیلی اذیت می شدند هم از جهت کمبود وسیله نقلیه و هم از حیث گرانی. در همین قرارگاه و عملیات مشترک، کمیته حمل و نقل مشترک تشکیل دادیم که باید از همکاری طرف عراقی در این باره تقدیر و تشکر کنیم. عراقی ها ظرفیت حمل و نقل کشورشان را بسیج کردند و در ایام اربعین نگذاشتند زائر ما روی زمین بماند و معطلی بکشد. این اتفاق برای اولین بار افتاد. در سال های گذشته، مواردی داشتیم که زائران از مرز ما عبور کرده بودند و در ان طرف مرز منتظر وسیله نقلیه بودند اما خودرویی در کار نبود به گونه ای که بعد از چند ساعت معطلی به ناچار راه برگشت را در پیش می گرفتند؛ زیرا سلامتی این افراد در معرض خطر بود.

وی افزود: سال گذشته هم اجازه نداده بودند اتوبوس هایی که آماده کرده بودیم به انتقال زوار -در داخل عراق – کمک کنند اما امسال هم خود عراقی ها پیش بینی کافی و وافی را داشتند و با دغدغه مندی این کار را دنبال کردند و هم به ما اجازه دادند که اتوبوس های ما در زمان اعلام نیاز وارد عملیات شوند. ما بیش از ۷۰۰ دستگاه اتوبوس را علاوه بر امکانات دیگر ترابری در این راستا در داخل خاک عراق با هماهنگی کامل به کار گرفتیم. سال های قبل حتی درگیری هایی پیش می آمد اما امسال دوستان عراقی خودشان اسکورت و نیروی پلیس را به کار گیری کردند تا اتوبوس های ایرانی را همراهی کنند.

میراحمدی از چالش های اربعین در دو سوی مرز گفت

رئیس ستاد اربعین از اقدامات متعدد برای مدیریت گرما و تسهیل زیارت اربعین اینگونه گفت: با توجه به غیرقابل تحمل بودن گرمای همراه با ریزگردها و توفان ها باید گرما مدیریت می شد و گفتیم که زائر ما باید حداقل پیاده روی را در مرزها داشته باشد و ترتیبی دادیم که زائرین، مطلقا پیاده روی طولانی مدت نداشته باشند. در مرز مهران تا رسیدن به حوضچه های مرزی عبور زائران در مسیری ۱۲ کیلومتری زیر تابش نور مستقیم خورشید و گرمای شدید، لاجرم نیروی انتظامی هم برای حفظ امنیت زوار این کار را باید انجام می داد، این طی مسافت پیاده روی حذف شد و زائران به راحتی به میدان اربعین در مرز مهران رسیدند و وارد پایانه مرزی شدند. ما برای اولین بار سایبانی به مساحت بیش از ۴۵ هزار متر مربع ایجاد کردیم و زیر این سایه بان نیز مه پاش ها، جت فن ها و کولرها مستقر شد تا آسایش خاطر زائران تامین شود. آن سوی مرز هم این اتفاقات افتاد و با درخواست از طرف عراقی، اقدامات وسیعی انجام شد که حتما سال به سال بهتر می شود.

میراحمدی گفت: نکته مهم این است که ما هیچ فوتی ناشی از گرمازدگی مستقیم نداشتیم و میزان کل فوتی ها نیز که عمدتا ناشی از تصادفات رانندگی بود در مقایسه با سال های قبل به نسبت جمعیت زائران، کاهشی شد. بیش از ۳۰ درصد کاهش فوتی ثبت شد.

رئیس ستاد اربعین تاکید کرد: زائر بیش از آنکه نیازمند غذا باشد، نیاز حیاتی به آب دارد. موکب ها خودشان اقداماتی برای تهیه آب می کنند، اما ما نمی توانستیم ریسک کنیم و بگوییم موکب های مردمی اقدامات خود را انجام می دهند لذا بیش از ۱۷۰ میلیون بطری آب را فراهم کردیم و از بخش هایی که می توانستند، کمک گرفتیم. این آب باید در جای خنک نگهداری می شد اما در پایانه های مرزی امکاناتی برای نگهداری آن نداشتیم بنابراین سردخانه هایی احداث و پیش از شروع عملیات اربعین آغاز به دپوی آب و خنک سازی آن در سردخانه ها کردیم. اینها دپو شد اما تا رسیدن به دست زوار هم نیاز به سرد ماندن آب بود لذا موضوع تولید یخ مطرح شد و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار قالب یخ ۲۰ کیلویی بهداشتی را یا تولید و یا از بخش خصوصی خرید کردیم. در مرزهای ما به سرعت کارخانه های تولید یخ احداث شد. این در واقع یک شبکه وسیع توزیع و نگهداری هم می خواست مثل تدارکات جبهه و جنگ. این کار را الحمدالله استانداران ما به عنوان فرماندهان میدانی عملیات اربعین انجام دادند و شبکه ای مطمئن از توزیع هم ایجاد شد. هم شبکه تامین و هم شبکه توزیع تشکیل شد و حقیقتا زائری نیست که بگوید من برای تامین آب آشامیدنی خنک دچار مشکل شدم.

به گفته سید مجید میراحمدی «نحوه مدیریت و فرماندهی این کار عظیم نکته مهمی است. سابقا این طور بود که هر دستگاهی به طور جزیره ای و پراکنده کار خود را انجام می داد لذا ه افزایی و فرماندهی و مدیریت متمرکزی نبود. یعنی ممکن بود شما امکاناتی هم داشته باشید اما نمی توانستید به درستی از این امکانات بهره برداری کنید؛ بنابراین ساختار مدیریت و فرماندهی اربعین را مشخص کردیم و استانداران ما فرماندهان این صحنه شدند و همه عناصر دست اندرکار و دستگاه های عامل اربعین در جغرافیای استان تحت کنترل استاندار قرار گرفتند. استاندار مدیریت و فرماندهی می کرد و در مقابل رده های بالاتر هم پاسخگو بود. این الگوی بسیار موفقی بود و البته انگیزه های استانداران هم بسیار مهم است. الحمدالله استانداران ما همگی عزیران جهادی اربعینی و عاشق خدمت به مردم و زائرین هستند. این دوستان تقریبا ۱۵ روز شبانه روزی در مرز حضور داشتند و برخی از آنها زیر سرُم رفتند.»

میراحمدی ادامه داد: تعداد زائرین ما امسال بی نظیر بود یعنی هیچ سالی این تعداد زائر را نداشتیم. امسال ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار زائر عازم شدند. نزدیک به ۵۰۰ هزار زائر غیر ایرانی داشتیم که ۱۰۰ هزار نفر از آنها زائر پاکستانی بودند. شما در نظر بگیرید که ما ۱۰۰ هزار زائر پاکستانی را از مرز میرجاوه با بیش از ۲ هزار کیلومتر فاصله تا مرزهای خروجی در چذابه، حمل و نقل کردیم. البته اینها واقعا معجزه الهی است و همواره به خودم تذکر می دهم که ما سهمی در این موفقیت ها برای خودمان قائل نباشیم زیرا نوکری زوار را می کنیم و اگر سهمی برای خودمان قائل شویم به معنای سقوط است. عمیقا معتقدیم که حضرت ولی عصر (عج) خودشان فرماندهی این صحنه را انجام می دهند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور خاطرنشان کرد: ممنون دولت و ملت عراقیم که سختی را برای زائران اباعبدالله الحسین (ع) راحت می کنند و هر کسی به این سفر با وجود همه سختی های آن می رود، عاشق تر می شود. این نکته مهمی است. شما کمتر زائر اربعینی را پیدا می کنید که یک بار رفته باشد و دیگر نخواهد برود یا این سفر را ترک کند. زیرا در کنار جاذبه های معنوی، ملت عراق با تمام وجودشان در خدمت زائران هستند. این عملیات سخت با سهولت در حال انجام است زیرا عنایت الهی است و فرماندهی آن دست حضرت ولی عصر (عج) است.

میراحمدی خاطرنشان گفت: از استاندار کربلا پرسیدم که زیرساخت های این شهر از آب و برق گرفته تا استقرار زائران برای چه میزان جمعیت کافی است؟ او پاسخ داد که برای حداکثر یک و نیم میلیون نفر. گفتم: چطور می شود که بیش از ۲۲ میلیون زائر وارد کربلا می شوند! تصور کنید ۲۲ میلیون جمعیت یکباره و در بازه زمانی کوتاهی مثل اربعین وارد تهران شوند؛ چه اتفاقی می افتد؟ با این حال، زائر در کربلا با آن شرایط احساس آرامش و آسایش می کند. استاندار کربلا گفت که این معجزه الهی است و اعتقاد محکم داریم که فرماندهی اربعین به عهده حضرت ولی عصر ارواحنا فداه است.

رئیس ستاد اربعین افزود: درباره ما هم همین طور است. البته هر کسی امتحانی دارد و وقتی مسئولیتی را می پذیرد باید به آن به بهترین وجه عمل کند اما نکته مهم دیگر این است که واقعا فرهنگ دفاع مقدسی بر مدیریت اربعین حاکم است. یعنی کسانی را می بینید که شبانه روز در حال زحمت کشیدن در عملیات اربعین هستند و می خواهند که سخت ترین کارها را هم خودشان بکنند نه اینکه کار را به دیگران واگذار کنند. ثانیه ای را برای خدمت به زوار اباعبدالله الحسین (ع) از دست نمی دهند و بی ادعا، عاشقانه، فداکارانه و گمنام، کار شبانه روزی می کنند. این صحنه را فقط در دفاع مقدس می دیدیم. امام فرمودند که جنگ، کارخانه آدم سازی است و باید گفت که حقیقتا اربعین حسینی هم کارخانه آدم سازی است.

میراحمدی در سخن پایانی با تقدیر ویژه از مردم که نقش آفرینان اصلی اربعین هستند، بیان کرد: لازم می دانم از شخص آقای دکتر رئیسی، آقای مخبر، آقای وحیدی که خودشان مسئول این کار هستند، وزرای محترم، نهادهای انقلابی، نیروهای مسلح، عزیزان فراجا، که هیچ برای برگزاری اربعین کم نگذاشتند، تشکر کنم. عموما پیش نیامده وزرای محترمی که من درباره اربعین با آنها تماس می گیرم، «نه» گفته باشند و آن چه از دستشان برآمده را انجام دادند و مهمترین رکن کار، خود مردمند که از آنها تشکر می کنیم. بیش از سه هزار و ۲۰۰ موکب مردمی و حدود ۲۰۰ هزار خدمتگزار در این موکب ها خدمت رسانی کردند و اینها رکن رکین اربعین هستند.