نتیجه اولین دور مذاکرات قره باغ مشخص شد


نتیجه اولین دور مذاکرات قره باغ مشخص شد

اولین دور مذاکرات درباره سرنوشت صلح در حالی برگزار شد که بر اساس گزارش منابع خبری، این مذاکرات بدون حصول توافقی مشخص به پایان رسیده است.

خبرگزاری روسی ریانووستی در این زمینه اعلام کرد نمایندگان قره‌باغ پس از خروج از نشست گفتند که توافق نهایی وجود ندارد زیرا هنوز باید درباره جزئیات بیشتری بحث شود.

به گفته رژی ژانته (Régis Genté) خبرنگار رادیو فرانسه در منطقه، رئیس هیات مذاکره کننده اعلام کرده که مذاکرات می‌تواند به توافق با ارامنه قره باغ منجر شود.

باکو مذاکرت را «سازنده» خواند

ریاست جمهوری آذربایجان اعلام کرد که نشست دو ساعته در فضایی صلح آمیز و سازنده و با حضور نیروهای صلح بان روسیه برگزار شده و دو طرف درباره مذاکرات بیشتر توافق کرده اند. همچنین از برنامه ریزی برای ارسال کمک های بشردوستانه، مواد غذایی و سوخت به این منطقه خبر داد.

آذربایجان

خبرگزاری دولتی آذربایجان تایید کرد که مذاکرات پایان یافته است.

خبرگزاری فرانسه ضمن اعلام این خبر افزود خبرگزاری آذربایجان از ارائه جزییاتی درباره این که آیا توافقی حاصل شده یا خیر، خودداری کرده است.

مقامات قره باغ و خبرگزاری آذربایجان پیشتر اعلام کرده بودند که مذاکرات بین رهبران منطقه و دولت آذربایجان بر«ادغام دوباره» قره باغ به آذربایجان متمرکز خواهد بود.

مذاکرات در شهر «یولاخ» آذربایجان، بعد از توافق ساکنان منطقه قره باغ برای کنار گذاشتن سلاح های خود صورت گرفت.

مقامات منطقه ارمنی قومی که از زمان آغاز جنگ در اوایل دهه ۱۹۹۰ بدون به رسمیت شناختن بین المللی امور خود را اداره می کنند، روز چهارشنبه اعلام کردند که نیروهای دفاع محلی این منطقه به موجب یک آتش بس با میانجیگری روسیه، خلع سلاح و منحل خواهند شد.

پیشنهاد فر نیوز
وزیر کشور به اظهارات برخی داوطلبان ردصلاحیت شده انتخابات مجلس پاسخ داد

ارامنه قره باغ، قبل از تسلیم سلاح‌های خود تضمین می خواهند/ ادعای نقض آتش بس از سوی باکو

مشاور رئیس ارامنه قره باغ امروز پنجشنبه گفت ارامنه این منطقه به ضمانت امنیتی قبل از تسلیم کردن سلاح های خود نیاز دارند.

در عین حال برخی از مقام های ارمنی های ساکن در قره باغ، باکو را به نقض آتش بس مورد توافق در روز چهارشنبه متهم می کنند.

وزرات دفاع باکو این اتهام را که نیروهایش آتش بس را نقض کرده اند «کاملا غلط» توصیف کرد.

دو منبع آگاه در شهر اصلی قره باغ نیز به رویترز گفتند صبح پنجشنبه صدای تیراندازی های مهیبی را شنیده اند اما منبع شلیک ها معلوم نبود.

تیراندازی ها و روایت های ضد و نقیض بر احتمال خونریزی های بیشتر به رغم توافق آتش بسی صورت می گیرد که پیش از آن مقامات آذربایجان این کشور ادعا کرده بودند توانسته اند بار دیگر حاکمیت بر قره باغ را بعد از ۳۵ سال درگیری برعهده بگیرد.

داوید بابایان (David Babayan) مشاور ساموئل شهرامانیان (Samvel Shahramanyan) رئیس ارامنه قره باغ به خبرگزاری رویترز گفت: ما درباره توقف اقدام نظامی توافق کردیم اما منتظر توافق نهایی هستیم. هنوز توافق نهایی حاصل نشده و به مذاکره درباره مسائل زیادی نیاز هست.

وی درباره تسلیم کردن سلاح ها گفت نمی توانیم اجازه دهیم که افراد من بمیرند بنابراین ما ابتدا به ضمانت امنیتی نیاز داریم.

در قره باغ ارمنی های قومی در سه روز گذشته از خانه های خود فرار کرده و برخی از آنها در فرودگاه شهر اصلی این منطقه تجمع کرده اند و برخی دیگر به نیروهای حافظ صلح روسیه پناه آورده اند.

پیشنهاد فر نیوز
شناسایی با «مهاجر»، مقابله با «صیاد»، نقطه‌زنی با «خرمشهر»

ساکنان استپاناکرت (که آذربایجان آن را خانکندی می نامد) گفته اند برق آنها قطع است، فروشگاه ها خالی هستند و مردم برای پختن هر غذایی که بدست شان می رسد در حیاط ها آتش روشن می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *