نهضت خانه‌سازی در کشور سرعت می‌گیرد

نهضت خانه‌سازی در کشور سرعت می‌گیرد

از ابتدای دولت سیزدهم که وعده ساخت ۴میلیون واحد مسکونی داده شد، برنامه ریزی هایی برای خانه دار کردن بخش عمده ای از اقشار جامعه انجام شده که در این زمینه اقداماتی از جمله تکمیل واحدهای مسکن مهر ، واگذاری زمین و ساخت پروژه های جدید در شهرهای جدید صورت گرفته است. در همین راستا دولت در قالب طرح جهش تولید مسکن، اخذ زمین از دستگاه های مختلف را در دستور کار خود قرار داد.

طبق آمارهای اعلام شده واحدهای مسکونی در حال ساخت در قالب طرح نهضت ملی مسکن در مجموع یک میلیون و ۴۷۶ هزار و ۹۹۱ واحد است که جزئیات آنها بدین شرح است: ۱۲۳ هزار و ۹۷۲ واحد در قالب نوسازی بافت‌های فرسوده، ۱۲۴ هزار و ۱۵۴ واحد در دست ساخت برای تامین مسکن کارکنان نیروهای مسلح، ۱۱۹ هزار و ۵۷۹ واحد ظرفیت واحد مسکونی قراردادهای منعقده برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به اشخاص دارای زمین (خود مالکی) و ۲۹۵ هزار و ۳۱۹ واحد واحدهای مسکونی در دست ساخت جهت نوسازی مسکن روستایی.

همچنین ظرفیت واحد مسکونی زمین های دولتی واگذار شده به صورت انفرادی و گروهی به متقاضیان واجد شرایط در قالب اجاره ۹۹ ساله معادل ۲۲۶ هزار و ۵۷۳ واحد مسکونی و واحدهای مسکونی در دست ساخت برای متقاضیان واجد شرایط به صورت انبوه سازی روی اراضی اجاره ۹۹ ساله دولتی، معادل ۵۸۷ هزار و ۳۹۴ واحد است.

پیش از این مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود که نهضت واگذاری مسکن به زودی آغاز می شود و در این دولت هم اقدامات زیادی در راستای تکمیل واحدهای مسکونی از جمله مسکن مهر و پروژه های مسکن ملی که از دولت قبل کلید خورده بود انجام می شود.

پیشنهاد فر نیوز
پخش زنده لیگ حرفه‌ای عربستان: الاهلی - الاتفاق شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲

در راستای صحبت های وزیر راه وشهرسازی در خصوص نهضت واگذاری مسکن، امروز ۱۰۱هزار و ۸۱۷ واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن که ماه های گذشته در نواحی شهری و روستایی ساخته شده بود به بهره برداری می رسد از این تعداد ۹ هزار و ۵۰۰ واحد در خراسان رضوی و ۸ هزار و ۷۰۰ واحد در استان تهران است که بیشترین واحدهای نهضت ملی مسکن در این دو استان به بهره داری می رسد.

گفتنی است در هر یک از استان های خراسان رضوی، تهران ، کرمان، همدان، خوزستان، سیستان وبلوچستان و آذربایجان شرقی بین ۴هزار تا ۹ هزار واحد به بهره برداری می رسد. واحدهای مسکونی در مازندران ، زنجان، یزد، فارس و آذربایجان غربی و لرستان بین ۳ تا ۴ هزار واحد است. همچنین تعداد واحدها در کرمانشاه ، گلستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و گیلان حدود ۲هزار واحد و در قزوین، اردبیل، مرکزی، سمنان و کردستان، چهارمحال بختیاری، بوشهر و البرز ۴۱۵ تا ۹ هزار واحد است.

در همین رابطه بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت: افتتاح پروژه ها و تزریق واحدهای مسکونی به بازار نقش موثری در حوزه تعادل قیمت مسکن دارد.

او می گوید: بازار مسکن در حال حاضر نیازمند تولید و تزریق مسکن است و با بهره برداری از این واحدها شاهد ایجاد آرامش و تثبیت بازار خواهیم بود‌.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: با پرداخت تسهیلات ساخت مسکن و تقویت قدرت سازندگان مسکن می توانیم شاهد رشد این بازار باشیم.

همچنین رهبر دبیر انجمن انبوه سازان گفت: بهره برداری از پروژه های نهضت ملی مسکن در قالب طرح جهش تولید مسکن است و این پروژه ها می تواند کمبود مسکن در دولت های گذشته را جبران کند.

پیشنهاد فر نیوز
تعمیر یخچال ال جی در اهواز

وی گفت: بازار مسکن برای رونق نیازمند تولید و تزریق است و در این بخش باید تمامی بخش ها همکاری لازم را داشته باشند تا کمبود واحدهای مسکونی این بازار جبران شود.

نهضت خانه‌سازی در کشور سرعت می‌گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *