نوروزگردی پاندومی کرونا در ایران / چرا مردم به رنگ‌بندی‌ها
دل خوش کرده‌اند؟ / سفر به این ۶۷ شهر ممنوع + جدول و نقشه
نوروزگردی پاندومی کرونا در ایران / چرا مردم به رنگ‌بندی‌ها
دل خوش کرده‌اند؟ / سفر به این ۶۷ شهر ممنوع + جدول و نقشه

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، ‌دیگر هشدارها، تکراری شده چرا که روند ابتلا‌ها نشان می‌دهد برای مدیریت کرونا، چاره‌ای جز تکرار هشدار‌ها نیست. بی‌احتیاطی، دلزدگی یا بی خیالی؛ هر چه که هست روز‌های بهاری را به نگرانی از صعود دوباره کرونا گره زده است. غول کرونا با این بی احتیاطی‌ها دوباره در حال نفس […]

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، ‌دیگر هشدارها، تکراری شده چرا که روند ابتلا‌ها نشان می‌دهد برای مدیریت کرونا، چاره‌ای جز تکرار هشدار‌ها نیست. بی‌احتیاطی، دلزدگی یا بی خیالی؛ هر چه که هست روز‌های بهاری را به نگرانی از صعود دوباره کرونا گره زده است. غول کرونا با این بی احتیاطی‌ها دوباره در حال نفس تازه کردن است؛ این یعنی خستگی متولیان سلامت و درمان و طولانی‌تر شدنِ زندگیِ سخت کرونایی.

جولان بی‌پایان کرونا‌، مهمان ناخوانده‌ای که جای مسافران نورزوی و مهمانی‌های عیدانه را گرفته و سفر به شهرهای مسافرپذیر و مجموعه‌های جهانی ایران را دشوار کرده است.

عادت نکنیم؛ این موج‌ها با سهل انگاری ما می‌تواند همچنان ادامه پیدا کند. نسخه اصلی برای خلاص شدن از دست کرونا، تنها احتیاط و مدیریت شرایط است. درس کرونا را اگر جدی‌تر بگیریم، می‌توانیم به روز‌های خوش آینده امیدوارتر باشیم. شاهد موج سفر‌های نوروزی هستیم امیدواریم موج بعدی کرونا نباشد.

مدافعان سلامت می‌گویند نگرانی از این است که موج چهارمی در راه باشد موج چهارم اگر رخ بدهد با وجود ویروس کرونای انگلیسی قطعا شاهد بحران جدی تر و شدیدتری خواهیم بود لذا در این جهت درخواست ما و تقاضای ما عاجزانه از ملت عزیزمان این است که با همیاری و همدلی میهنی و ملی جلوی موج چهارم را بگیریم و نوروز و تعطیلات نوروزی سالم و سلامتی را بگذرانیم به دور از بیماری و درد و رنج و عذاب.

به گفته مسؤلان بهداشتی نه تنها در شهر تهران، بلکه در کل کشور با روند رو به رشد بیماری مواجه هستیم؛ علت آن هم سفر‌ها و دورهمی هاست. از قدیم گفته اند جلوی ضرر را هر موقع بگیری منفعت است، پس بهترین کار همان عمل به شیوه نامه‌های بهداشتی است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تمام امتحانات دانشگاه پیام نور کرمانشاه غیرحضوری برگزارمی‌شود

ستاد کرونا تنها سفر به مناطق نارنجی و قرمز را ممنوع اعلام کرده و در این شرایط مردم دیگر مناطق که برخی از آن‌ها پس از مدت‌ها تلاش و تحمل اعمال محدودیت‌ها توانستند وضعیت رنگ بندی کرونایی خود را بهبود ببخشند نگران هجوم گردشگران، ازدحام جمعیت در مناطق گردشگری و تفریحی و بازگشت محدودیت‌ها و موج چهارم کرونا هستند.

در یک سالی که گذشت همه فهمیدند که نباید به این پایین آمدن آمار و زرد، آبی و سفید شدن رنگی‌بندی‌ها دل خوش کرد، زیرا به محض کوچکترین بی‌احتیاطی، کرونا خیز جدیدی خود را به سرعت آغاز می‌کند و باز هم مجبوریم که شاهد بالا رفتن آمار بیماران و فوتی‌های کرونایی و اعمال محدودیت‌های و تعطیلی اصناف و خانه نشین شدن بازاریان و کسبه باشیم.

تمامی مسئولان بهداشت و درمان مانند سال گذشته تأکید دارند هموطنان تا بهبود شرایط از سفر‌های غیر ضروری خودداری کرده و مانع از گسترش بیماری کرونا در دیگر نقاط کشور باشند.

ویروس کرونا بسیار تغییرپذیر است و سعی می‌کند، خودش را با محیط سازگار کند. ویروسی که ما از بهمن و اسفند سال ۹۸ با آن درگیر هستیم ویروسی است که در جمعیت پخش شده و در پی هزاران هزار تکثیری که در بدن انسان‌های مختلف رخ داده، احتمال تغییر در آن وجود داشته و دارد. هیچ تضمینی وجود ندارد که به دنبال تغییر ژنتیک چه اتفاقی رخ می‌دهد، یعنی طی فرآیند تغییر ژنتیکی ممکن است از شدت بیماری‌زایی‌اش کاسته شود یا حتی ممکن است، قوی‌تر از حالت قبلی شود. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی شیوع این بیماری پرداخته اند. 

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آخرین اخبار امیکرون در ایران| نبض تند سویه جدید در پیک ششم/استان‌ها به قله ‌نزدیک‌تر شدند/ افزایش معنادار نرخ ابتلا + نقشه ونمودار

این روز‌ها که آمار فوتی‌های کرونا دو رقمی شده، اما متاسفانه بعضی‌ها فکر می‌کنند دیگر کرونا تمام شده است و مشکلی نیست، غافل از اینکه این ویروس وحشی و بی‌رحم، مشتری‌های خودش را در این شلوغی‌ها انتخاب می‌کند، ویروس کرونا پیر و جوان نمی‌شناسد و اگر دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم دوباره خیز بر می‌دارد.

اما نکته تاسف برانگیز اینجاست که با وجود ممنوع بودن سفرخودرو‌های با پلاک غیر بومی در برخی مراکز استانها و شهرها، اما شاهد جولان مسافران نوروزی هستیم که هرکدام بهانه‌ای برای آمدن داشتند. یکی از مسافران خود را پخش کننده مواد غذایی معرفی می‌کرد ودیگری برای احوال پرسیدن خانواده همسر خود به این شهرها سفر کرده بودند وکسانی هم بودند که می‌گفتند این شهر ‌در مسیر سفرمان قرار گرفته است؛ اینجا که نشان می دهد این هشدارها تاکنون تاثیری نداشته و نوروزگردی پاندمی کرونا را در ایران شاهدیم.

با اینکه ۷ روز از ‌تعطیلات عید نوروز می‌گذرد، اما عده‌ای همچنان مشغول دید و بازدیدند….تعطیلات بهانه‌ای شده که حتی بعضی برای دید و بازدید بار سفر ببندند… بی احتیاطی در این روزها به هر شکلی ممکن می‌تواند منجر به جولان دوباره کرونا بشود…

چشم‌ها را باید شست جور دیگر باید دید

مهمانی که این بار مردم خونگرم ایران زمین آن را نمی‌خواهند و در خانه هایشان را به روی آن بسته اند.مهمانی که فقط به قصد هلاکت و نفس گیری آماده است بسیاری از هموطنانمان چه افرادی چهره و شناخته شده، چون هنرپیشه‌ها و ورزشکاران و چه دیگر مردم خوبمان را به کام مرگ کشاند و سال ۹۹ را برای ایرانیان تلخ کرد، اما همین هیولای نا مرئی را می‌توان با قانون شفا مهار کرد، شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک رمق کویید ۱۹ را می‌گیرد.هر چه او چهره عوض می‌کند و با ظاهری جدید حمله می‌کند ما هم باید هوشیار‌تر شویم و با دقت بیشتری دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی بگیریم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کرمانشاهی‌ها، به زندان‌ کتاب هدیه دهید

مسئولان بهداشتی کشور از مردم می‌خواهند در خانه بمانند هر چند سخت و طاقت فرساست، اما تنها راه مصونیت در خانه ماندن و دوری از تجمعات است. مراسم عروسی و عزا تعطیل، دورهمی‌های تعطیل، جلسات اداری با کمترین تعداد و در کوتاهترین زمان، همه این مقررات برای حفظ جان و سلامتی خودمان است، اما سفر کردن باعث چرخش ویروس کرونا می‌شود موضوعی که هر روز در اخبار به مردم هشدار می‌دهند.

بنابر آخرین اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا،  در حال حاضر ۲۳ شهرستان قرمز، ۴۴ شهرستان نارنجی، ۲۸۷ شهر زرد و ۹۴ شهر در وضعیت آبی قرار دارند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت “از” و “به” شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

سفر از/به شهرهای قرمز و نارنجی از ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ممنوع است؛ شهرهای با وضعیت قرمز که تردد به آنها از ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ با ممنوعیت همراه است و ورود پلاک‌های غیربومی به این شهرها یک میلیون تومان جریمه در پی خواهد داشت، عبارتند از:
 

رنگ‌بندی جدید شهرستان‌ها از ۷ فروردین

🔹ارومیه (آذربایجان غربی)، دهلران (ایلام)، امیدیه، اندیمشک، خرمشهر و مسجد سلیمان (خوزستان)، ارسنجان و داراب (فارس)، اسلام آباد غرب (کرمانشاه) و بروجرد (لرستان) از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

🔹اشنویه (آذربایجان غربی)، تیران و کرون (اصفهان)، کرج (البرز)، چرداول (ایلام)، تهران، ری و شمیرانات (تهران)، رامهرمز و کارون (خوزستان)، ممسنی (فارس)، تاکستان و قزوین (قزوین)، گیلانغرب (کرمانشاه)، رودسر (گیلان)، ازنا، الیگودرز و خرم‌آباد (لرستان) و خاتم (یزد) از امروز در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

 

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تصادف در جاده کامیاران- برنجان/ تخطی از سرعت جان راننده راگرفت

انتهای پیام/ش