نَم زدگی تکیه “معاون الملک” رفع می‌شود

علیرضا برشاهی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مشکل چندین ساله نم زدگی و رطوبت در تکیه معاون الملک، اظهارکرد: یکی از مشکلات مجموعه تاریخی تکیه معاون الملک وجود نم و رطوبتی است که در کف و دیوارهای آن وجود دارد.

وی یکی از دلایل اصلی نم و رطوبت موجود در تکیه معاون الملک را بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی عنوان کرد و افزود: تکیه معاون الملک در پایین دست تپه معروف به “برزه دماغ” در شهر کرمانشاه واقع شده و به واسطه شیب تپه، نزدیکی به رودخانه آبشوران و بالا بودن سطح آب های زیرزمینی، کف مجموعه و دیوارهای آن دارای رطوبت است.

مدیرگروه موزه ها و اموال منقول میراث فرهنگی کرمانشاه اضافه کرد: این مشکل نه تنها در تکیه معاون الملک بکله در تمام خانه های موجود در این محدوده وجود دارد.

وی به پیگیری های انجام شده در سالهای گذشته برای رفع این مشکل در تکیه معاون الملک اشاره کرد و گفت: طی سالهای گذشته با عقد قرارداد با یک مشاور متخصص در حوضه آب، طرحی برای رفع این آسیب تهیه شد.

این مسئول با بیان اینکه طرح تهیه شده مورد تائید قرار گرفته، گفت: پروژه دفع نم زدگی و رطوبت از تکیه معاون الملک طی ماه های آینده اجرایی می شود.

برشاهی در پاسخ به این سوال که چرا تهیه این طرح چندسال به طول انجامید، عنوان کرد: تهیه و تدوین این طرح کاری زمانبر بود، بگونه ای که مطالعات آن حدود یک سال طول کشید.

وی ادامه داد: به منظور بررسی ریشه ای مشکل، گمانه های مختلفی در نقاط مختلف تکیه معاون الملک، کوچه های پیرامون و حتی خیابان های نزدیک به آن تا میدان غدیر زده شد تا وضعیت آبهای زیرزمینی در این مناطق مورد بررسی قرار گیرد.

پیشنهاد فر نیوز
پیش ثبت نام ۷۰۴  متقاضی داوطلبی انتخابات مجلس در کرمانشاه

برشاهی در پایان با بیان اینکه اجرای این پروژه اعتبارات بالایی می خواهد، گفت: امیدواریم مسئولین استانی برای تامین اعتبار مورد نیاز برای این پروژه مساعدت لازم را داشته باشند.

نَم زدگی تکیه "معاون الملک" رفع می‌شود

تکیه “معاون الملک” از زیباترین بناهای مذهبی کشور است که سال ۱۳۸۲ توسط حسین خان معینی(معین الرعایا) در محله قدیمی آبشوران کرمانشاه بنا شد. بنای اولیه تکیه پس از احداث به محلی برای برگزاری آیین ها و مراسم مذهبی و نیز رفع اختلافات قومی و عشایری تبدیل شد، اما تنها پنج سال پس از تاسیس آن گروهی از مخالفان مشروطه به این بهانه که تکیه به محلی برای تجمع مشروطه خواهان تبدیل شده، آن را به آتش کشیدند.

سال ۱۳۲۰ حسن خان معاون الملک برادر حسین خان معینی این بنا را توسعه داد و بخش های عباسیه و زینبیه را به بخش حسینیه بنا اضافه کرد.

آنچه بنای تاریخی معاون الملک را در میان بناهای مذهبی کشور به عنوان یک شاهکار مطرح کرده و هرساله گردشگران بسیاری را به سوی آن می کشاند، نوع معماری و کاشیکاری بی نظیر آن است که نمونه مشابهی ندارد.

انتهای پیام

نوشته نَم زدگی تکیه “معاون الملک” رفع می‌شود اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.