نگاهی به ترافیک و کندی تردد در معابر شهری؛ خیابانهای شلوغ و کلافگی ساکنین اطراف میدان آزادگان

ترافیک و کندی تردد در معابر شهری، این روزها به معضلی تبدیل شده که دامن اکثر شهروندان کرمانشاهی را گرفته است، معضلی که این بار باعث کلافگی ساکنان شهرک های اطراف میدان آزادگان به عنوان اصلی ترین ورودی این کلانشهر شده است. به گزارش باختر و به نقل از پایگاه خبری طلوع، در سال های […]

ترافیک و کندی تردد در معابر شهری، این روزها به معضلی تبدیل شده که دامن اکثر شهروندان کرمانشاهی را گرفته است، معضلی که این بار باعث کلافگی ساکنان شهرک های اطراف میدان آزادگان به عنوان اصلی ترین ورودی این کلانشهر شده است.
به گزارش باختر و به نقل از پایگاه خبری طلوع، در سال های نه چندان دور اگر بحثی از ترافیک به میان می آمد این موضوع تنها در چند نقطه خاص از شهر کرمانشاه و در ساعاتی مشخص صدق می کرد و عموما بقیه شهر اگر هم ترافیکی داشتند، روان و عادی بود.
اما به تدریج و با افزایش جمعیت شهر کرمانشاه، حضور روزانه تعداد زیادی از شهروندان دیگر شهرها و بخش ها و حتی استان های دیگر و افزایش تعداد خودروها طی چند سال اخیر شاهد افزایش حجم ترافیک آنهم در همه مناطق این کلانشهر هستیم.
امروز دیگر هر کجای شهر کرمانشاه و در هر شهرک و نقطه ای از آن باشی تقریبا با برآمدن خورشید شاهد شلوغی خیابان ها و ترافیک های کلافه کننده هستی تا زمانی که ساعاتی هم از تاریکی هوا گذشته باشد، موضوعی که باعث شده اکثر مردم از این شرایط ناراضی باشند و از مسئولان امر بخواهند تدبیری برای رفع این مشکل داشته باشند.
شاید در گذشته شمال به جنوب شهر را می شد در عرض کمتر از نیم ساعت طی کرد اما امروز همین مسیر حداقل به یک ساعت زمان نیاز دارد، تازه اگر به مشکلاتی از قبیل راهبندان به خاطر تصادف و کارهای عمرانی برخورد نکنیم که عموما آن ها هم اجتناب ناپذیر بوده و معمولا اتفاق می افتند.یکی از شلوغ ترین نقاط شهر کرمانشاه، میدان آزادگان است که اصلی ترین معبر ورودی شهر کرمانشاه به حساب می آید، موضوعی که باعث شده ساکنان شهرک های اطراف آن نظیر فردوسی، پردیس، صدرا و… در بیشتر ساعات روز برای قرار گرفتن در مسیر اصلی با مشکلاتی مواجه شوند.
برخی از شهروندان کرمانشاهی در تماس با دفتر طلوع کرمانشاه ضمن گلایه از شرایط موجود، عنوان کردند این نقطه از شهر نیازمند توجه و رسیدگی بیشتر جهت مدیریت بار ترافیکی است چرا که به خاطر ازدحام جمعیت شهرک های اطراف و ورود و خروج تعداد بسیار زیادی خودرو در طول شبانه روز همیشه شاهد ترافیک هستیم.
“محمدمهدی معنوی” شهردار منطقه ۸ کرمانشاه در خصوص ضرورت احداث پل در میدان آزادگان گفت: سال هاست که یک پل عابر پیاده در ابتدای میدان برای شهروندان و مصون ماندن آن ها از خطر تصادف نصب شده است.وی تصریح کرد: با این حال نصب پل جدید عابر پیاده و یا احداث تقاطع غیرهمسطح باید ابتدا در شورای ترافیک استان مطرح و در صورت تصویب عملیات اجرایی توسط معاونت فرهنگ و ترافیک شهرداری آغاز شود.
معنوی افزود: عموما احداث پل در مواردی ضرورت پیدا می کند که مدرسه، مجتمع مسکونی یا بیمارستان در محل وجود داشته باشد اما در میدان آزادگان هیچکدام این موارد به چشم نمی خورد.
شهردار منطقه ۸ کرمانشاه یادآوری کرد: نیازهای شهری برای احداث پل، تقاطع غیرهمسطح، دور برگردان و… سالانه با حضور دستگاه های متولی مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد و اگر نیاز به احداث و اجرای طرحی باشد مورد تصویب قرار گرفته و پس از تامین اعتبار کار آغاز می شود.
وی خاطرنشان کرد: فعلا چنین نیازی برای میدان آزادگان دیده نشده است و اگر در آینده ضرورتی برای اجرای طرحی بود قطعا شهرداری منطقه ۸ نیز با تمام توان برای رفاه و آسایش شهروندان پای کار خواهد آمد.
حضور همیشگی پلیس در میدان آزادگان
سرهنگ محمد حیدری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان هم به خبرنگار طلوع کرمانشاه گفت: هر نقطه ای از شهر که نیاز به حضور پلیس بوده، همکاران ما در محل حاضر و به مدیریت بحث ترافیکی پرداخته اند.
وی با بیان اینکه میدان آزادگان کرمانشاه نیز از این قائده مستثنی نیست، افزود: زمانی که به هر دلیلی شاهد ازدحام و بار ترافیکی در این نقطه باشیم همکاران ما مستقر شده و به مدیریت شرایط ترافیکی می پردازند.
رئیس پلیس راهور استان ادامه داد: در روزهای اخیر هم که شاهد حضور خیل عظیمی از زائران در شهرهای استان از جمله کرمانشاه بوده ایم، همکاران ما تقریبا به صورت ثابت در میادین شلوغ و پرتردد مثل میدان آزادگان مستقر بوده اند.
سرهنگ حیدری یادآوری کرد: همانگونه که بارها نیز عنوان شده خیابان های شهر کرمانشاه ظرفیت این همه خودرو را ندارند و به همین دلیل شاهد ترافیک های سنگین هنگام صبح، ظهر و ساعات ابتدایی شب هستیم.
وی در پایان احداث پل، تقاطع غیرهمسطح و…. را جزو وظایف شهرداری عنوان کرد و گفت: با این حال در بحث مدیریت ترافیکی هر زمان که لازم بوده همکاران ما حداقل تا عادی شدن شرایط و کاهش حجم ترافیکی در محل حضور داشته اند./ مسعود اسماعیلی