نگرانی دموکرات‌ها از تکرار تقابل بایدن و ترامپ

نگرانی دموکرات‌ها از تکرار تقابل بایدن و ترامپ

نشریه پولیتیکو نوشت: زمانیکه باراک اوباما رئیس جمهوری اسبق با جو در تابستان امسال دیدار و نگرانی‌های خود را در مورد قدرت گرفتن دونالد برای مطرح کرد، این هشدار اولین نگرانی از داخل حزب دموکرات نبود و آخرین نیز نخواهد بود.

این پیام از یکی از شخصیت‌های برجسته حزب دموکرات با یک وعده همراه بود تا هر کاری از دستش بر می‌آید برای ماندن بایدن در کاخ سفید انجام دهد. نگرانی‌های اوباما ممکن است وزن بیشتری به عنوان رئیس جمهوری اسبق آمریکا و شخص مورد اعتماد بایدن داشته باشد، اما ترس‌های او درباره شکل گیری یک رویارویی دیگر با ترامپ بر روی این احساس فزاینده در میان دموکرات‌ها تاثیر می‌گذارد.

سلیندا لیک ناظر انتخاباتی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ گفت: ترامپ می‌تواند پیروز شود و فکر میکنم که احزاب سوم می‌توانند آرای کافی برای پیروزی این نامزد به دست آورند. ما نیز می‌توانیم حالت نارضایتی عمومی و قابلیت او را برای بسیج کردن رای دهندگان تضعیف کنیم. فکر می‌کنم که رقابت نزدیکی خواهد بود. ترامپ فارغ از چندین کیفرخواست، به نظر غیرقابل نفوذ می‌رسد. شما می‌توانید از زندان نامزد ریاست جمهوری شوید.

دموکرات‌ها به طور فزاینده‌ای بر این باورند که ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در سال ۲۰۲۴ خواهد بود و نه تنها دموکرات‌ها به یک تیم سازمان یافته از ترامپ پی برده‌اند، بلکه تعدادی از عوامل به این واقعیت اشاره دارند که اینیک رقابت سخت و چالش برانگیز برای بایدن خواهد بود.

دن کیلدی نماینده دموکرات ایالت میشیگان در مصاحبه‌ای گفت: حمایت ترامپ هنوز بسیار سازمان یافته است، بنابراین من به شکل کامل درباره این قضیه آگاه هستم. از برخی جمهوریخواهان که طرف ترامپ نیستند، شنیدم که این یک بلیط برای شکست است. این یک تهدید نیست. تهدید این است که او می‌تواند برگردد و باید آن را جدی بگیریم.

با وجود افزایش مشکلات قانونی پیش روی رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دموکرات‌ها اشاره کردند که کارزار ترامپ تحت هدایت سوزی وایلز و کریس لاسیویتا سازمان یافته‌تر و منظم‌تر از همیشه است. در میان نمونه‌هایی که عوامل و استراتژیست‌های دموکرات به آن اشاره می‌کنند، می‌توان به سفر ترامپ به «فلسطین شرقی» در اوایل سال جاری، تلاش‌های او برای حمایت از اتحادیه کارگران خودرو و تلاش‌ها برای حمایت از رای‌گیری زودهنگام که جمهوری‌خواهان از جمله ترامپ زمانی آن را محکوم کردند، اشاره کرد.

نگرانی دموکرات‌ها از تکرار تقابل بایدن و ترامپ

فائز شاکر مدیر کارزار انتخاباتی برنی سندرز در سال ۲۰۲۰ گفت: تصور من این است که آنها به‌عنوان کارکنانی که در اطراف او هستند بسیار منظم‌تر هستند؛ تصمیم‌گیری می‌کنند، محتوا را بیرون می‌آورند و سریع حرکت می‌کنند، در حالی که در تصمیم‌گیری هدفمند هستند.

اما شاکر در مورد اینکه آیا یک تیم قوی‌تر برای ترامپ مهم است یا خیر تردید دارد و می افزاید: ترامپ پایگاه قوی حامیانش را با تمایل به تمرکز بیشتر روی نارضایتی‌های شخصی به جای مسائل سیاسی راضی می‌کند.

شاکر همچنین گفت که دموکرات‌ها به شکل معمول از اعداد و ارقام جمع‌آوری کمک‌های مالی ترامپ عصبی می‌شوند، اما این یک اقدام بی نتیجه است؛ زیرا بخش زیادی از پول صرف صورت‌حساب‌های قانونی می‌شود، رقمی که انتظار می‌رود با آخرین کیفرخواست او افزایش یابد.

عمار موسی دبیر مطبوعاتی ملی و مدیر واکنش سریع در کمیته ملی دموکراتیک، نیز اظهار داشت که تیم ترامپ نمی‌تواند «لکه‌های افراط‌گرایی "عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم" (MAGA) را پاک کند». دیدگاهی که ترامپ در زمینه‌های زیادی از جمله اقتصادی و هموار کردن مسیر برای غیرقانونی کردن سقط جنین توسط جمهوریخواهان از آن استفاده کرد.

او گفت: ما بدون توجه به تیمی که او در اطراف خود دارد، ترامپ را شکست خواهیم داد.

مایک تروخیلو استراتژیست دموکرات که در کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون در سال ۲۰۰۸ کار می کرد نیز اظهار داشت: هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا روندهای مختلف حقوقی ترامپ بر جایگاه او در حزب جمهوری خواه تأثیر می‌گذارد یا خیر.

وی بیان کرد: زندگی با همه این کیفرخواست‌ها، جالب و ناشناخته خواهد بود و مانند راه رفتن روی برف تازه‌ای می‌ماند که پیشتر هیچ‌کس روی آن نرفته است. اینجا هیچ کتاب بازی وجود ندارد.

سلیندا لیک ناظر انتخاباتی بایدن نیز گفت: دموکرات‌ها کمتر به دستگاه تبلیغاتی ترامپ فکر می‌کنند و بیشتر به ترامپ و عواملی مانند توانایی او در بسیج رای‌دهندگان، تسلط او بر چرخه اخبار و سنگر او در پایگاهش و حزب جمهوری خواه توجه می‌کنند که همچنان او را به یک رقیب سرسخت تبدیل می‌کند.

درحالیکه ترامپ طبق نظرسنجی نیویورک تایمز و کالج سیِنا در این هفته همچنان در حزب جمهوری‌خواه پیشتاز است، بایدن و ترامپ در یک رقابت فرضی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ هر کدام با ۴۳ درصد آرا مساوی بودند.