هزینه زمین در نهضت ملی مسکن صفر شد

هزینه زمین در نهضت ملی مسکن صفر شد

ابوالفضل نوروزی در نشست مدیریت زنجیره تامین مصالح از معدن تا ساخت با اشاره به کاهش هزینه ساخت گفت: نگاه این است که تا حد ممکن هزینه‌های ساخت مسکن را کاهش دهد.

به گفته سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یکی از بزرگترین هزینه ها، هزینه تأمین زمین است که در نهضت ملی مسکن صفر شده و زمین ۹۹ ساله ارائه شده است.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در نهضت ملی مسکن ۵۰ هزار هکتار زمین تامین شده و همچنین به ۴۰۰ هزار متقاضی، زمین واگذار شده است.

او گفت: اگر قیمت مصالح ساختمانی افزایش پیدا کند قیمت مسکن هم افزایش می‌یابد، از سوی دیگر باتوجه به واگذاری ۹۹ ساله زمین، حدود ۵۳ درصد هزینه مربوط به مصالح است و هزینه پروانه ساخت و بیمه و نظام مهندسی و … نیز ۲۵ درصد تخمین زده شده است.

نوروزی با اشاره به اینکه هزینه کارگر ۲۳ درصد است و هزینه فولاد که از اهم مباحث این جلسه است به طور متوسط ۱۶ درصد است، گفت: در ایران اگرچه قیمت فولاد با یارانه‌های انرژی است، اما در نهایت با قیمت جهانی مساوی است و به دست مصرف کننده می‌رسد.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در انتها گفت: رویکرد وزارت راه و شهرسازی کاهش هزینه است تا در نهایت در ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن تسریع شود.

هزینه زمین در نهضت ملی مسکن صفر شد

پیشنهاد فر نیوز
جاده بجنورد-جنگل گلستان طی ۱۰ روز بازگشایی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *