هنگام تب این غذاها را نخورید / با این خوراکی ها تب را شکست دهید

تب یکی از شایع‌ترین علائم بیماری‌ها است که ممکن است به صورت موقت یا مزمن در افراد بروز کند. تب بنیادی یا تب فیزیولوژیک، به دلیل تنظیم دمای بدن توسط هیپوتالاموس در پاسخ به تغییرات داخلی و خارجی بدن، ایجاد می‌شود. اما تب نیز می‌تواند نشانه‌ای از بیماری باشد.

وقتی دمای بدن بر اثر بیماری بالا می‌رود، فرد اشتهای خود را از دست می‌دهد و نرسیدن غذا به بدن، سوخت کافی برای مبارزه با عفونت را فراهم نمی‌کند. گاهی‌اوقات هم تب بیمار آنقدر بالا می‌رود که اگر به‌ موقع به پزشک مراجعه نکند، عواقب خطرناکی برای او خواهد داشت. تب بزرگسالان ۴۰ درجه به بالا و کودکان ۳۸ درجه به بالا، خطرناک است.

اما اگر تب‌تان بالا و در حد هشداردهنده نبود، می‌توانید با مصرف مواد غذایی زیر، دمای بدن‌تان را کنترل کنید:

۱. سوپ مرغ

سوپ مرغ سرشار از ویتامین‌، مواد معدنی، کالری و پروتئین است که بدن را برای مبارزه با عفونت قوی می‌کند. در ضمن علاوه‌بر اینکه آب آن دمای بدن‌تان را پایین می‌آورد، پتاسیم موجود در آن الکترولیت‌های بدن‌تان را هم تنظیم می‌کند.

۲. مرغ و ماهی

وقتی تب می‌کنید و بدن در حال مبارزه با عفونت‌هاست، پروتئین بهترین ماده برای قدرت بخشیدن به بدن در این مقابله است. مرغ و ماهی منابعی عالی از پروتئین‌اند و به‌راحتی هضم می‌شوند. درضمن ماهی‌های چرب مانند سالمون، سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

۳. میوه و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات مملو از انواع ویتامین‌ها، به‌ویژه ویتامین C هستند و بدن را برای مبارزه با عفونت‌ها تقویت می‌کنند. همچنین بسیاری از سبزی‌ها سرشار از مواد مغذی مانند پتاسیم، فیبر رژیمی، اسید فولیک و ویتامین A هستند.

پیشنهاد فر نیوز
ثبت نام جدید سایپا / ۴ ماهه صاحب خودرو شوید + شرایط

غذاهای ممنوعه هنگام تب

هنگام تب، با مصرف غذاهای مناسب می‌توانید در روند درمان خود موثر باشید اما یادتان باشد که موقع بیماری نوشیدنی‌های کافئین‌دار یا الکلی به هیچ وجه مصرف نکنید. زیرا بدن‌تان کم‌آب شده و تب‌تان افزایش می‌یابد.

همچنین موقع بیماری و تب، از غذاهای حاوی شکر هم دوری کنید. این نوع مواد خوراکی نه‌تنها مفید نیستند، بلکه به التهاب معده‌ دامن زده و عملکرد سیستم ایمنی بدن‌تان را مختل می‌کند.

با انتخاب صحیح مواد غذایی موقع بیماری، روند درمان‌تان را سرعت ببخشید.