وانت عجیب سایبرتراک دوباره جنجال آفرین شد / این جنجال ها تمام می شوند؟

شرکت تسلا یکی از پیشگامان صنعت خودروسازی الکتریکی است. این شرکت در سال ۲۰۰۳ توسط الون ماسک تاسیس شد و اولین خودرو الکتریکی آن، تسلا رودستر، در سال ۲۰۰۸ به بازار عرضه شد. اما محصولات اصلی تسلا، خودروهای خانوادگی الکتریکی هستند که شامل مدل‌های S، X، 3 و Y می‌شوند. این خودروها با استفاده از باتری‌های لیتیوم-یونی که در زیر بدنه خودرو قرار دارند، به شارژ می‌رسند و می‌توانند برای مسافت‌های طولانی به کار روزانه استفاده شوند. تسلا همچنین در حال توسعه خودروهایی با تکنولوژی خودران، مانند مدل S و X با قابلیت خودرانی بالا، است. این شرکت همچنین در زمینه تولید باتری‌های خانگی و تجهیزات انرژی خورشیدی نیز فعالیت دارد.

روز دوشنبه خبر رسید که تسلا خریداران خودرو عرضه‌نشده‌ی سایبرتراک را درصورت فروش آن در نخستین سال تحویل به جریمه تهدید کرده است؛ بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد که این تصمیم سخت‌گیرانه دیگر مطرح نیست.

تا سه‌شنبه ۲۳ مرداد، صفحه‌ی موافقت‌نامه‌ی سفارش تسلای آمریکا حاوی تهدید شکایت برای آن دسته‌ از مالکان سایبرتراک بود که در سال اول دریافت، خودروِ خود را بدون کسب اجازه از این شرکت بفروشند. تنها راه خلاص‌شدن از دست سایبرتراک، کسب تکلیف از شرکت ایلان ماسک و دادن فرصت بازخریدش به این شرکت بود.

در همان روز، بخش حاوی تهدید به‌طور ناگهانی از موافقت‌نامه‌ی مذکور حذف شد؛ تغییری که جزئیاتش را اولین بار کاربر ساویر مریت در شبکه‌ی اجتماعی ایکس (توییتر سابق) به‌اشتراک گذاشت. با استفاده از وب‌سایت اینترنت آرشیو، هنوزهم می‌توان به متن یادشده دسترسی پیدا کرد.

تسلا می‌خواست فروشندگان سایبرتراک را افزون‌بر دادگاهی‌کردن، با جریمه‌ای مهم مواجه کند: این افراد حق نداشتند هیچ محصول دیگری از این شرکت را بخرند.

سایبر-تراک۱

باید خاطرنشان کرد که با وجود حذف تهدیدهای مذکور از وب‌سایت تسلا، هنوز در این زمینه واکنش رسمی از این شرکت منتشر نشده است. تا آن زمان، بد نیست به این عقب‌نشینی با دیده‌ی تردید نگاه کرد.