واکسیناسیون ۹۰ هزار راس دام سنگین کرمانشاه علیه “لمپی‌اسکین” آغاز شد

دکتر مجید همتی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه واکسیناسیون دام‌های سنگین علیه بیماری “لمپی‌اسکین” از امروز(اول آذر) شروع شده، اظهار کرد: کار واکسیناسیون این دام‌ها تا پایان دی ماه به اتمام خواهد رسید.

همتی افزود: همه جمعیت گاو و گوساله مناطق روستایی و عشایری استان که معادل حدود ۹۰ هزار راس دام است، به صورت رایگان علیه این بیماری واکسینه خواهند شد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در ادامه علائم بیماری لمپی اسکین در دام‌های سنگین را شامل تب، کاهش تولید شیر و بروز برجستگی‌های دردناک در سطح پوست و برخی نواحی بدن مانند سر، گردن و روی پستان‌ها عنوان کرد و افزود: این برجستگی‌ها در نهایت تبدیل به زخم شده و لنگش و مرگ دام را به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه لمپی‌اسکین نوعی بیماری حاد تا مزمن ویروسی است که گاو و گوساله را درگیر می‌کند، افزود: این بیماری درمان نداشته و تنها راه مقابله با آن واکسیناسیون دام ها است.

وی با بیان اینکه این بیماری از طریق نیش حشرات و یا تماس مستقیم دام سالم با بزاق، آب و غذای آلوده و… به دام‌های دیگر منتقل می شود، گفت: سم پاشی بدن و جایگاه دام از راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری لمپی اسکین است.

وی یادآور شد: ضدعفونی و رعایت بهداشت جایگاه دام، قرنطینه و محدودیت تردد نیز به کاهش شیوع این بیماری کمک می‌کند.

همتی به صاحبان واحدهای دامپروری صنعتی هم توصیه کرد، حتما دام های خود را علیه این بیماری واکسینه کنند.

انتهای پیام

نوشته واکسیناسیون ۹۰ هزار راس دام سنگین کرمانشاه علیه “لمپی‌اسکین” آغاز شد اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.