واکنش «اقبالشاوی» به درگذشت «مادر هور»

دانش اقباشاوی که بیش از ۱۸ ماه گذشته را در تدارک ساخت یک فیلم سینمایی درباره شهید علی هاشمی سپری کرده است، در پی درگذشت مادر این شهید، یادداشتی را منتشر کرد.

«اسفند» نام فیلمی درباره سردار سرلشکر شهید علی هاشمی است که دانش اقباشاوی از حدود دو سال گذشته مشغول آماده‌سازی تولید آن بوده و درصدد است که فیلمبرداری را در آینده‌ای نه چندان دور آغاز کند. ‌

اما پیش از آنکه این پروژه کلید بخورد، مادر شهید- که اقباشاوی او را به تأسی از عنوان سردار هور برای شهید هاشمی، «مادر هور» می‌نامد – چشم از دنیا فروبست.

اقباشاوی در پیام تسلیت خود که آن را در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار داده نوشته است:

« بسم‌الله‌المنتصر

به واسطه‌های خانوادگی، از دوران کودکی‌ام، شهید مظلوم علی هاشمی و برخی از یارانش را می‌شناختم اما بختِ آشنایی با خانواده نجیب و مهربانش، اوایل سال پیش بدست آمد. شاید عنایتی شد که توانستم محضر مادرِ مشقت دیده‌ و مقاوم شهید علی هاشمی، حاجیه خانم اهوازیان را نیز درک کنم.

از علاقه‌ی فطری و خاص بین شهید بزرگوار و مادرش مطلع بودم اما وقتی حاج خانم بی‌واسطه و با زبان عربی به من که عرب زبانم از علی گفت، عمیقا درک کردم که چگونه از دامان چنین شیرزن مهربانی، شیرمردی نجیب چون علی هاشمی تربیت شده است.

او می‌گفت: «چشمانم برای علی کور شوند که از کودکی تا شهادتش فکری جز محبت به مردم نداشت و اندک پول‌های تو جیبی‌اش را پس‌انداز می‌کرد و تحویلم می‌داد که برای همسایه‌های فقیر صبحانه بخرم.»

به‌هر روی می‌دانم که هیچ فرزندی جز یک مادر ندارد، هیچ ایثاری را جز فرزندان مادران انجام نمی‌دهند و هیچ سرزمینی جز با ایثار پاسداری نمی‌شود.

اگر علی هاشمی سردار هور بود به راستی که مادر مکرمه‌اش را می توان «مادر هور » نامید.

اکنون پس از سال‌ها فراق، مادر هور دوباره سردار هور را در آغوش می‌کشد.

از طرف گروه فیلم سینمایی « اسفند » ضایعه فقدان جبران ناپذیر این مادر بزرگوار و وارسته را به خانواده یاران و دوستداران فرهنگ ایثار و مهربانی تسلیت عرض می‌کنم.

دانش اقباشاوی، نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «اسفند» (شهید علی هاشمی)

بیست‌وهشتم‌ مردادماه‌ هزار و چهارصد و دو»

به‌ گزارش ایسنا، حاجیه خانم زکیه اهوازیان مادر سردار سرلشکر شهید علی هاشمی فرمانده «قرارگاه سری نصرت» شامگاه جمعه، ۲۷ مردادماه به علت بیماری و کهولت سن درگذشت.

سرلشکر علی هاشمی متولد دی‌ماه سال ۱۳۴۰ در اهواز بود که چهارم تیر ۱۳۶۷ در جزیره مجنون به شهادت رسید.

انتهای پیام

Source link