واکنش بایدن به قتل ۳ سیاه‌پوست

واکنش بایدن به قتل ۳ سیاه‌پوست

روز شنبه مرد سفیدپوستی در ایالت فلوریدای با شلیک گلوله دو مرد و یک زن را به قتل رسانده و سپس با شلیک گلوله خودکشی کرد.

رسانه‌های آمریکا گزارش دادند که این مرد مسلح قبل از از آنکه شروع به آتش گشودن به سمت سیاهپوستان در یک فروشگاه زنجیره‌ای کند، تلاش کرده بود وارد یک کالج یا دانشگاهی که به شکل سنتی به سیاهپوستان متعلق بوده، شود.

ران دی‌سانتیس، فرماندار ایالت فلوریدا و نامزد رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه، روز یکشنبه عامل مسلحی که این حمله را انجام داد یک "دیوانه پر از نفرت" توصیف کرده و گفت: "ما اجازه نخواهیم داد کالجها و دانشگاه‌های سنتی سیاهپوستان هدف حمله قرار بگیرند."

دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) بعد از اعلامیه مقامات درباره این که حمله روز شنبه در فروشگاه زنجیره‌ای "دلار جنرال" در جکسونویل ایالت فلوریدا انگیزه نژادپرستانه داشته، شروع به تحقیقات درباره آن با محوریت جنایت از روی نفرت کردند.

تی.کی واترز، سرکلانتر شهر جکسونویل روز یکشنبه گفت، عامل این تیراندازی با نام رایان کریستوفر پالمیترز ۲۱ سال سن داشته و اسلحه خود را به شکل قانونی خریده بود و هیچ سوابق کیفری نداشته است. او به همراه والدینش در حومه جکسونویل زندگی می‌کرده و یک یادداشت خودکشی نیز بر جای گذاشته است.

یکشنبه شب یک مراسم شب زنده داری در نزدیکی این فروشگاه زنجیره‌ای به یاد قربانیان تیراندازی برپا شد و ران دی‌سانتیس، فرماندار جمهوریخواه ایالت فلوریدا خطاب به شرکت کنندگان در این مراسم سخنرانی کرد. بسیاری از حاضران اما دی‌سانتیس را با توجه به تلاشهای سابق او برای تسهیل کردن مالکیت اسلحه با کاهش محدودیتهای قانونی هو کردند.

واکنش بایدن به قتل ۳ سیاه‌پوست

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای در روز یکشنبه در واکنش به این حادثه اعلام داشت، در حالی که بسیاری از جزئیات این جنایت هنوز نامشخص هستند "ما همچنان به جستجو برای رسیدن به پاسخ ادامه داده و باید صراحتا و با قاطعیت بگوییم که ایدئولوژی قائل به برتری نژاد سفیدپوست در آمریکا جایی ندارد."

پیشنهاد فر نیوز
این مواد غذایی دوست دیابتی‌ها هستند

او در ادامه این بیانیه نوشت: "ما نباید در کشوری زندگی کنیم که در آن سیاهپوستان حین رفتن به فروشگاه یا دانشگاه و مدرسه بیم این را داشته باشند که به خاطر رنگ پوستشان هدف تیراندازی قرار بگیرند. نفرت نباید در آمریکا پناهگاهی امن داشته باشد. سکوت کردن در قبال این جنایات همدستی در آنهاست و ما نباید ساکت بمانیم."

بایدن همچنین متذکر شد این تیراندازی دقیقا در روز برگزاری تجمع بزرگ در واشنگتن دی.سی به مناسبت شصتمین سالگرد سخنرانی مشهور مارتین لوتر کینگ، فعال مدنی حامی حقوق سیاهپوستان در آمریکا مشهور به سخنرانی "من رویای دارم" اتفاق افتاد. به گفته بایدن، این سخنرانی "یک لحظه اساسی در تاریخ کشور ما و تلاش ما در راستای فرصت برابر برای همه آمریکایی‌ها" محسوب می‌شود.

او اضافه کرد:‌ اما این روز یادبود و گرامیداشت با زخم یک خشونت مسلحانه دیگر به جامعه آمریکا پایان یافت، خشونتی که بر اساس گزارشها بر مبنای نفرت و با دو سلاح گرم اجرا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *