واکنش بروجردی به برقراری ارتباط با عربستان

واکنش بروجردی به برقراری ارتباط با عربستان

«علاءالدین » در تحلیل خود از عملکرد در حوزه دیپلماسی اظهار داشت: پر واضح است یکی از عرصه‌های مهم کار دولت و به طور ویژه وزارت امور خارجه حوزه است؛ به خصوص با پیچیدگی‌های حاکم بر این عرصه. البته بر اساس قانون اساسی سیاست‌گذاری کلان نظام در تمام عرصه‌ها از سوی رهبری اتخاذ می‌شود به همین دلیل ملاحظه می‌کنیم همه حوزه‌ها از جمله وزارت امور خارجه بر همین اساس اقدامات عملی را انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: بنابراین هم وزارت خارجه و هم شخص رئیس‌جمهور در جهت اعمال این سیاست‌ها نقش بسیار مهمی دارند که یکی از این اقدامات ارتباطات خوب با همسایگان است و در این عرصه گام‌های ارزشمندی برداشته شده است؛ به خصوص ارتباط با عربستان که با توجه به تاثیرگذاری عربستان در میان کشورهای عربی منطقه این توفیق را در این دولت داشتیم که قابل تقدیر است.

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: با توجه به این که انگلیس و آمریکا شیفت کرده‌اند تا روابط ما با عربستان را تخریب کنند، دولت و وزارت خارجه مراقبت کرده و آفت‌زدایی کنند زیرا ممکن است این سیاست‌ها را به سایر همسایگان نیز تعمیم دهند.

بروجردی همچنین بیان کرد: ما باید با پاکستان به عنوان کشور مهم همسایه رابطه بهتری داشته باشیم، افغانستان که وضعیت خاص خود را دارد، در مورد ارتباط با ترکیه و یا عراق باید گام‌های عملی بیشتری برداریم، بنابراین در مجموع در برقراری روابط دوجانبه با محوریت همسایگان اقدامات خوب بوده است.

واکنش بروجردی به برقراری ارتباط با عربستان

وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به گستردگی کشورها انتظار می‌رود وزارت خارجه سریع‌تر معاونت‌های منطقه‌ای را راه اندازی کند که قبلا وجود داشته و در دوره قبل منحل شده بود. تا جایی که اطلاع دارم آقای امیرعبداللهیان پیگیری کرده و مجوزهای لازم را گرفته‌اند، امیدواریم هرچه سریع‌تر این معاونت‌ها راه‌اندازی شود و بتوانیم کار را به صورت تخصصی دنبال کنیم. با هر که رابطه را خوب می‌کنیم بلافاصله رقبا و دشمنان درصدد تخریب روابط ما بر می‌آیند.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین خاطرنشان کرد: با کشورهای فرامنطقه‌ای از جمله چین که سند ۲۵ ساله میان دو کشور تنظیم شده، می‌توانیم رابطه خیلی بهتری داشته باشیم و به این سند مهم عمل کنیم. به نظر می رسد در این زمینه اقدامات کمتری صورت گرفته یا حداقل کمتر اطلاع‌رسانی شده است. البته عضویت ایران در شانگهای گام بسیار ارزشمندی بود که در این دولت عملیاتی شد و قابل تقدیر است.

بروجردی همچنین اظهار کرد: باید به کشورهای مهم هر چه سریع‌تر سفیر اعزام کنیم. سفرای مجرب به کشورهای مهم اعزام شوند که به نظر به این نکته کمتر توجه شده تا سفرای ما بار سنگین مسئولیت را به عهده بگیرند.

وی در پایان گفت: با توجه به اهمیت اقتصاد در سیاست‌های دولت، دیپلماسی اقتصادی از سوی وزارت خارجه دنبال می‌شود اما باید خیلی بیشتر و گسترده‌تر کار کنیم تا بتوانیم این ظرفیت مهم سیاست خارجی را بالفعل کنیم.