واکنش سفارت ایران در باکو درباره هرگونه نقل و انتقالات نظامی در مناطق مرزی شمال غرب کشور

واکنش سفارت ایران در باکو درباره هرگونه نقل و انتقالات نظامی در مناطق مرزی شمال غرب کشور

در پی انتشار شایعاتی مبنی بر اعزام نیرو و تجهیزات نظامی ایران به مناطق مرزی شمال غرب کشور، سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو امروز (چهارشنبه) ۲۲ شهریور ماه بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: با توجه به انتشار مجدد فیلم‌ها و اخبار جعلی از سوی منابع ناشناس و مغرض در خصوص گسیل نیروها و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به مناطق مرزی شمال غرب کشور (ارمنستان و ) برابر اطلاعات رسمی و موثق بدین وسیله هرگونه نقل و انتقالات نظامی از سوی نیروهای مسلح کشورمان در مناطق مذکور اکیدا تکذیب می‌شود.

سفارت ایران در ابن بیانیه یادآور شده است: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اطلاعیه‌ها و اخبار مربوط به خود را صرفا از طریق رسانه‌ها و سخنگویان رسمی اعلام کرده و انتشار اخبار کذب و جهت دار در فضای مجازی فاقد هرگونه ارزش و اعتبار است.

واکنش سفارت ایران در باکو درباره هرگونه نقل و انتقالات نظامی در مناطق مرزی شمال غرب کشور

علاوه بر این، سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح نیز امروز (چهارشنبه) ۲۲ شهریور ماه در گفت‌وگو با وزیر دفاع جمهوری آذربایجان، اعزام و تقویت نیروهای نظامی در مرز این کشور را رد کرد و گفت: خوشبختانه امنیت خوبی در مرزهای مشترک دو کشور برقرار است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید مجدد بر سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلق منطقه قره باغ به خاک جمهوری آذربایجان، آمادگی جمهوری اسلامی را برای هرگونه مساعدت در حل و فصل مناقشه این منطقه اعلام کرد. روز دوشنبه ۲۰ شهریور ماه قره باغ را بخشی از جمهوری آذربایجان خواند و گفت: حقوق و امنیت ساکنان این منطقه باید در چارچوب مشخص تعریف و تامین شود.

پیشنهاد فر نیوز
پخش زنده سری آ ایتالیا: جنوا - ناپولی 25 شهریور 1402

به گزارش فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ۲۰ شهریور در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره تحرکات اخیر در مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان با بیان اینکه با مقامات دو کشور در تماس هستیم، گفته بود: مقامات ارمنستان نسبت به احتمال درگیری نظامی جدید از سوی جمهوری آذربایجان اظهار نگرانی کردند. اما مقامات جمهوری آذربایجان به ما پیام دادند که هیچ قصدی برای حمله نظامی ندارند و براساس اظهارات مقامات آذربایجانی، نقل و انتقالات اخیر یک اقدام متعارف نظامی در آستانه فصل زمستان است که در این فصل، تردد در مناطق کوهستانی سخت و دشوار می‌شود.

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی ایران نسبت به امنیت مرزهای مشترک با همسایگان شمالی حساس است و تحولات را با جدیت دنبال می‌کند. اطمینان می‌دهیم که مرزهای ایران، مرزهای امنی است و جمهوری اسلامی ایران با اقتدار از امنیت مرزها حمایت می‌کند. در عین حال با توجه به اهمیت تحولات قفقاز و تاثیرات هرگونه بی ثباتی، ناآرامی و تنش جدید در منطقه بر کل منطقه، ایران موضوع را با حساسیت و جدیت دنبال می‌کنیم و در تماس و گفت‌وگو با مقامات دو کشور هستیم.