واکنش متناقض اروپا به حضور چین در اجلاس جده

واکنش متناقض اروپا به حضور چین در اجلاس جده

تارنمای این شبکه خبری روز شنبه در تحلیلی با اشاره به حضور مقام های چینی در اجلاس اخیر صلح که در جده برگزار شد، نوشت در حالیکه پکن موضع "بی طرفی" در قبال و اوکراین را رها نکرده، برخی از منابع مدعی اند که صرف حضور این کشور در اجلاسی که روسیه به آن دعوت نشده بود به جامعه جهانی این پیام را می فرستد که پکن تمایلی به جانبداری علنی از روسیه در برابر غرب ندارد.

یکی از مقام های ارشد اتحادیه اروپا به سی ان ان گفت: ما هرگز انتظار نداشتیم که موضع چین همانند غرب باشد ولی حمایت از این نشست روسیه را مایوس خواهد کرد.

وی افزود: از دید ما، چین آشکارا در حال تعامل با غرب است، با اوکراینی ها گفت و گو کرده و با روسیه مخالفت می کند. ما جداً از این مواضع استقبال می کنیم.

به نوشته سی ان ان، گرچه ممکن است تعامل چین با جامعه بین المللی ضربه ای به روسیه باشد، با این حال هنوز هم متحدان غربی دستکم به دلیل تداوم روابط اقتصادی، دیپلماتیک و امنیتی پکن و روسیه به آن مشکوک هستند.

سی ان ان ادامه داد، به نظر نمی رسد که پکن با وجود شرکت در اجلاس جده، روابط خود را با مسکو کاهش داده باشد. وانگ یی رئیس دستگاه دیپلماسی چین یک روز پس از این رخداد در گفت و گو با همتای روس خود بر بی طرفی چین در جنگ جاری تاکید کرد.

ارتش های دو کشور نیز در خلال این جنگ به رزمایش های مشترک ادامه دادند و گشتزنی اخیر در سواحل آلاسکا از جمله آنهاست. پیش بینی می شود که پوتین در پاسخ به دعوت شی جین پینگ همتای چینی خود، اکتبر آتی (اوایل پائیز) به چین سفر کند.

این گزارش می افزاید: روابط نزدیک این دو کشور بر کسی پوشیده نیست و عدم محکومیت تهاجم همه جانبه روسیه به اوکراین، برخی از کشورهای اروپایی و به خصوص کشورهای نزدیک به روسیه را ناآرام ساخته و منجر به بازنگری در شکل روابط اروپا و چین شده است.

پیشنهاد فر نیوز
بیرون آمدن عموجلال از زیر سایه «آقا رشید»!

واکنش متناقض اروپا به حضور چین در اجلاس جده

یکی از منابع امنیتی اروپایی به سی ان ان گفت: هدف اصلی چین حفظ ابهام در قبال تحولات اروپاست تا موضعی باب میل آمریکا اتخاذ نکنند. حفظ روابط اقتصادی موجب می شود که مخالفان چین به سختی بتوانند اروپا را از این کشور دور کنند. گمان می کنیم که حضور چین در جده واکنشی به نزدیکتر شدن اروپا به آمریکا در پی اقدام های روسیه بوده باشد.

یک مقام اتحادیه اروپا با اعلام اینکه بروکسل هنوز موضع خود در مورد چین را نهایی نکرده به سی ان ان گفت: از حضور چین در جده استقبال می شود اما این امر معادلات را تغییر نمی دهد. که از همان ابتدای جنگ از چین می خواستیم که چنین موضعی اتخاذ کند.

وی افزود که حتی چنین گامهای مثبتی نیز در نهایت در قیاس با رفتارهای دیگر پکن مانند احترام چین به حقوق بشر، موضع تهدید آمیز آن علیه تایوان و جاسوسی از شرکت ها و موسسات، سنجیده می شوند. به گفته وی، در این چارچوب، فعالیت یا عدم فعالیت چین در مورد اوکراین تنها یکی دیگر از زوایای رسیدگی به دغدغه های متعدد بروکسل در قبال پکن است.

سی ان ان به نقل از مقام های ارشد امنیتی اتحادیه اروپا نوشت که نگرانی های امنیتی در قبال چین طیف وسیعی را در بر می گیرد و اروپا دیگر نمی خواهد وابستگی به روسیه برای تامین انرژی در مورد چین نیز تکرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *