واکنش کشورهای عربی خلیج فارس به حمله تروریستی شاهچراغ

واکنش کشورهای عربی خلیج فارس به حمله تروریستی شاهچراغ

کشورهای عربی حوزه ، طی بیانیه‌هایی جداگانه، روز یکشنبه پیش (۲۲ مرداد/۱۳ آگوست) در حرم مطهر حضرت (ع) را به شدت محکوم کردند و ضمن ابراز تسلیت با دولت و مردم ایران ابراز همدردی کردند.

عصر یکشنبه، یک تروریست مسلح اقدام به تیراندازی در حرم شاهچراغ (ع) در شیراز کرد و در این حمله جنایتکارانه، یک نفر به شهادت رسید و هشت تن دیگر مجروح شدند. عصر دیروز نیز اعلام شد که یکی از مجروحان به دلیل شدت جراحات وارده به شهادت رسید.

امارات

به نوشته خبرگزاری رسمی امارات (وام) در بیانیه وزارت خارجه این کشور که امروز منتشر شد، آمده است: «امارات به شدت این اقدامات جنایتکارانه را محکوم می‌کند و تمام اشکال خشونت و تروریسم را که با هدف تضعیف امنیت و ثبات صورت می‌گیرد و با ارزش‌‌ها و اصول انسانی در مغایرت است، رد می‌کند».

امارات همچنین مراتب تسلیت و همدردی صمیمانه خود را به دولت و ملت ایران و خانواده‌ها و بستگان قربانیان این جنایت شنیع اعلام کرد و برای همه مجروحان شفای عاجل آرزو کرد.

قطر

وزارت خارجه قطر نیز شب گذشته، طی بیانیه‌ای به شدت این حمله تروریستی را محکوم و بر موضع قاطع دوحه مبنی بر رد خشونت و تروریسم با هر انگیزه و دلیلی، تاکید کرد.

وزارت خارجه قطر، ضمن تسلیت به خانواده‌های شهدای این حادثه تروریستی، و دولت و ملت ایران، برای مجروحان شفای عاجل آرزو کرد.

واکنش کشورهای عربی خلیج فارس به حمله تروریستی شاهچراغ

عمان

وزارت خارجه عمان نیز روز گذشته (دوشنبه) با صدور بیانیه‌ای در صفحه شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) حادثه تروریستی در حرم حضرت «احمد بن موسی» (شاهچراغ) را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «وزارت خارجه عمان با جمهوری اسلامی ایران و قربانیان حمله‌ای که مزار شاهچراغ در شیراز را عصر روز گذشته هدف قرار داد ابراز همدردی کرده و به خانواده‌های کشته‌شدگان تسلیت می‌گوید و برای مجروحان شفای عاجل آرزو می‌کند».

در ادامه این بیانیه تأکید شده است که موضع عمان در محکومیت و ابراز انزجار از تروریسم در تمامی اشکال آن ثابت است.

بحرین

وزارت خارجه بحرین نیز طی بیانیه‌ای، «حمله تروریستی به یک زیارتگاه مذهبی در شهر شیراز ایران» را محکوم و اعلام کرد که ایت کشور، چنین اقدامات شنیعی را همواره محکوم می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «بحرین، کاملا تمام اشکال خشونت، افراط گرایی و تروریسم که هدف از آن، بی ثبات کردن امنیت و ثبات است و با ارزش ها و اصول اخلاقی و انسانی ناسازگار است، را رد می‌کند».

کویت

وزارت خارجه کویت نیز با صدور بیانیه‌ای حمله تروریستی به شاهچراغ (ع) را به شدت محکوم و ضمن رد کامل و قاطعانه همه اشکال خشونت و تروریسم، بر «اهمیت اقدام مشترک و همکاری‌های چندجانبه برای مقابله با تروریسم و ​​پیامدهای آن» تاکید کرد.

کویت در ادامه صمیمانه با جمهوری اسلامی ایران و خانواده های قربانیان این حمله تروریستی ابراز همدردی و همبستگی کرد.

علاوه بر این کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، عراق، سوریه، روسیه، فرانسه، جمهوری آذربایجان، سازمان ملل و اتحادیه اروپا این حمله تروریستی را محکوم کرده بودند.