ورود به دانشگاه فرهنگیان تسهیل شد / تکلیف داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ چه خواهد شد؟

دانشگاه فرهنگیان یکی از موسسات آموزش عالی در ایران است که به آموزش و پرورش کادر معلمان و مدیران آموزشی می‌پردازد. این دانشگاه با هدف توسعه و ارتقای سطح آموزش و پرورش در کشور تاسیس شد و درحال‌حاضر با دارا بودن بیش از ۲۰۰۰ نفر از اساتید و کارکنان، به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزشی در کشور شناخته می‌شود. دانشگاه فرهنگیان با برگزاری دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های مختلف، به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا با مفاهیم و مباحث مرتبط با آموزش و پرورش، آشنا شوند و در آینده به عنوان معلمان و مدیران آموزشی در سطح کشور خدمت کنند.

تعیین "سقف سنی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان" همواره به‌عنوان یکی از موضوعات مورد اعتراض از سوی داوطلبان کنکور مطرح بوده است و با توجه به مزایای این دانشگاه از جمله معافیت سربازی برای پسران، احتساب دوران دانشجویی به‌عنوان سنوات خدمت، استخدام از بدو ورود به دانشگاه و پرداخت حقوق به دانشجومعلمان، طرفداران تحصیل در این دانشگاه زیاد است.

شورای‌عالی آموزش و پرورش، شرط حداکثر سن ۲۲ سال را برای ورود به دانشگاه فرهنگیان تعیین کرده است با این حال وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که برای کنکور ۱۴۰۳ شرط سن ورود به دانشگاه فرهنگیان ۲۴ سال است و از سال‌های آینده شرط سن ۲۲ سال عملیاتی می‌شود.

رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال سن ورود به دانشگاه فرهنگیان همچنان معطل اجراست و مسئولان آموزش و پرورش می‌گویند شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعیین شرط سن ورود به دانشگاه فرهنگیان را مصوب کرده با این وجود تا به امروز مصوبه شورا ابلاغ نشده است و به نظر می‌رسد در این شرایط آموزش و پرورش ملزم به اجرای رأی دیوان عدالت اداری برای کنکور ۱۴۰۳ است اما تاکنون این موضوع عملیاتی نشده است.

پیش از این منصور اردستانی، مدیرکل سابق دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش گفته بود: رأی دیوان عدالت اداری مبنی حذف شرط سن ورود به دانشگاه فرهنگیان را برای اجرا به معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش ابلاغ کرده‌ایم و آنها باید درباره تنظیم محتوای دفترچه کنکور ۱۴۰۳ و تعیین شرط سن ورود به دانشگاه فرهنگیان پاسخگو باشند!

در همین ارتباط، علی فرهادی؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره اجرای رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال شرط سن ورود به دانشگاه فرهنگیان گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی شرط سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان را تصویب کرده است و اخیراً پیگیری کردیم که گفتند به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: در آموزش و پرورش تابع قانون خواهیم بود و هر چه قانون تصویب کند، انجام می‌دهیم.

فرهادی در پاسخ به این پرسش که با توجه به ابلاغ نشدن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تکلیف داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ چیست؟ گفت: شرط سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۳، ۲۴ سال است و شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت ضمنی این موضوع را مصوب کرده است اما هنوز به ما ابلاغ نشده که به زودی ابلاغ خواهد شد.