وزیر خارجه سازش‌کار لیبی به ترکیه رفت؟

وزیر خارجه سازش‌کار لیبی به ترکیه رفت؟

وزارت امور خارجه رژیم صهبونیستی به تازگی اعلام کرد: « الی کوهن» وزیر خارجه با « نجلا منقوش » همتای لیبیایی خود هفته گذشته در ایتالیا دیدار و گفت‌وگو کرد. انتشار این خبر خشم جریان‌های سیاسی مردمی را برانگیخت.

حزب « عدالت و سازندگی» لیبی با محکوم کردن دیدار وزیر امور خارجه این کشور با همتای صهیونیستی خود، خواستار برکناری فوری «نجلا منقوش» از سکانداری وزارت امور خارجه لیبی شد.

این حزب در بیانیه خود تاکید کرد: دیدار منقوش و کوهن اقدامی خطرناک و عبور از خط قرمزی بود که نباید به آن نزدیک شد.

«خالد مشیری» رئیس سابق شورای عالی دولت در واکنش به این دیدار گفت: دولت موقت وحدت ملی ( طرابلس) باید سرنگون شود چراکه این دولت از تمام خطوط ممنوعه دینی قانونی و ملی عبور کرده‌ است.

« عبدالحمید دبیبه » نخست وزیر دولت موقت وحدت ملی لیبی دیروز با صدور فرمانی « نجلا منقوش» را از سکانداری وزارت امور خارجه این کشور برکنار کرد و دستور داد کمیته‌ای برای تحقیق درباره دیدار او با وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی تشکیل شود.

طبق این دستور «فتح‌الله عبداللطیف الزنی» وزیر امور جوانان دولت وحدت ملی لیبی تا مشخص شدن تکلیف پرونده المنقوش، پست وزارت خارجه را موقتا به دست می‌گیرد.

وزیر خارجه سازش‌کار لیبی به ترکیه رفت؟

به نوشته روزنامه الرای الیوم، حزب «تغییر» لیبی با غیرقابل پذیرش خواندن دیدار منقوش و کوهن از دولت طرابلس خواست از ملت لیبی عذرخواهی کند.

این حزب در بیانیه خود تاکید کرد: لیبی به طور قاطع هرگونه روابط با رژیم صهیونیستی را رد می‌‎کند.

« شعد بن شراده» عضو شورای عالی دولت نیز از دولت طرابلس خواست « "نجلاء المنقوش"» را به اتهام دیدار با وزیر امور خارجه اسرائیل به دستگاه قضایی لیبی معرفی کند.

مردم لیبی هم با برپایی تظاهراتی در شهرهای الزاویه ( 40 کیلومتری غرب طرابلس) و تاجورا ( ساحل مدیترانه ) دیدار سازشکارانه منقوش با کوهن را محکوم کردند و پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در لیبی خشم خود را از دیدار وزیر امور خارجه کشورشان با کوهن ابراز داشتند و منقوش را به ارتکاب « خیانت» متهم کردند.

"نجلاء المنقوش" به ترکیه رفت

رسانه های لیبی مدعی شدند که "نجلاء المنقوش"، وزیر امور خارجه لیبی در دولت نجات ملی این کشور، بامداد امروز فرودگاه معیتیقه را با هواپیای دولت لیبی به مقصد ترکیه ترک کرده است.

یک مقام امنیتی به خبرنگار پایگاه خبری « الوسط لیبیا» گفت: نجلا منقوش بامداد امروز فرودگاه بین المللی معیتیقه به مقصد ترکیه ترک کرد.

وی افزود: وزیر امور خارجه لیبی ( برکنار شده ) با یک فروند هواپیمای « فالکون» متعلق به دولت موقت وحدت ملی راهی ترکیه شد. این سفر پس از آن صورت گرفت که عبدالحمید دبیبه او را از سکانداری وزارت امور خارجه برکنار و به کمیته تحقیقاتی ( دیدار منقوش و کوهن در ایتالیا) معرفی کرده‌ است.

هنوز خبر سفر منقوش به ترکیه توسط مقامات رسمی طرابلس تائید نشده‌است.

دولت لیبی بعد از آنکه دیدار المنقوش با همتای صهیونیست در ایتالیا آن هم به صورت پنهانی، رسانه ای شد، او را از کار تعلیق و اعلام کرد که در این باره تحقیقات انجام خواهد داد.