وزیر خارجه معزول لیبی از استانبول به لندن گریخت؟

وزیر خارجه معزول لیبی از استانبول به لندن گریخت؟

وبگاه «بوابه الوسط» ، که روز گذشته از فرار «نجلاء المنقوش» برکناری این کشور به دلیل دیدار با «الی کوهن» وزیر خارجه به ترکیه خبر داده بود، به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که وی ظهر روز دوشنبه (۲۸ آگوست)، استانبول را به مقصد لندن ترک کرد، در حالی که سایر اعضای خانواده‌اش همچنان در ترکیه به سر می‌برند.

پیش‌تر، یک منبع آگاه امنیتی در گفت‌‌وگو با «بوابه الوسط»، تصریح کرده بود که المنقوش، فرودگاه بین‌المللی «معیتیقه» را با یک هواپیمای اختصاصی از نوع «فالکون» که متعلق به دولت وحدت ملی موقت لیبی است، به مقصد ترکیه ترک کرده است.

اما پس از آن، دستگاه امنیت داخلی لیبی با اشاره به این‌که نام المنقوش در فهرست افراد ممنوع الخروج است و وی از مجاری رسمی و از فرودگاه بین المللی معیتیقه، از کشور خارج نشده است.

وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی با انتشار خبر دیدار محرمانه هفته پیش وزیر امور خارجه لیبی با همتای صهیونیستی در ایتالیا، خشم مردم و نهادهای سیاسی لیبی را برانگیخت و معترضان در شهر الزاویه و تاجوراء لیبی پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند و کاربران لیبی نیز در شبکه‌های اجتماعی این دیدار را محکوم و آن را خیانت توصیف کردند. کار به جایی رسید که رئیس دولت موقت وحدت ملی لیبی نجلا المنقوش را از پست خود تعلیق و او را برای تحقیق به سازمان‌های نظارتی معرفی کرد.

وزیر خارجه معزول لیبی از استانبول به لندن گریخت؟

«الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی روز یکشنبه(۲۷ آگوست) از دیدار «تاریخی» با المنقوش خبر داد و گفت که این دیدار هفته پیش در رم پایتخت ایتالیا صورت گرفت.

برخی منابع غربی از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش دادند که این دیدار با چراغ سبز «عبدالحمید الدبیبه» نخست وزیر لیبی انجام شده است. یک مقام صهیونیست نیز به خبرگزاری رویترز گفت که لیبی و رژیم صهیونیستی پیش از این در خصوص این دیدار توافق کرده بودند و بیانیه دولت لیبی در خصوص این‌که این دیدار از پیش برنامه‌ریزی نشده بود، صحت ندارد.