وزیر صمت: لازمه رونق تولید، توسعه بازار است

عباس علی آبادی، وزیر صمت در مراسم یکپارچه‌سازی واحد‌های بازرسی و نظارت اتاق‌های اصناف کشور که امروز ۱۰ آبان ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، گفت: طبق یکی از بندهای قانون واحد‌های بازرسی و نظارت بادی ایجاد شود تا کنترل اصناف افزایش یابد. البته این موضوع نیاز به اصلاح دارد تا شأن کاسب حفظ شود.

وزیر صمت ادامه داد: برخی در این بین به دنبال خراب کردن وجه کاسب هستند و باید خود این افراد مراقب باشند. هدف ایجاد آرامش است بر خلاف افرادی که در تلاش هستند تا جامعه ملتهب شود، همه ساله نامگذاری سال به نوعی است که تولید در آن باشد. بی‌انظباطی نیاز به کنترل دارد، پایش انظباطی منجر به سرکوب قیمت می‌شود که این کار منجر به تورم خواهد شد.

وی افزود: بیش از ۳ میلیون واحد صنفی، ۴۰۰ اتاق شهرستان و ۸ هزار واحد صنفی در واقع ۳۰ میلیون واحد صنفی با فامیل‌های آنها یعنی بدنه مردم هستند. در واقع اصناف بخش بزرگی از مردم را پوشش می‌دهد.

علی آبادی بیان کرد: اصناف علاوه بر ایجاد شغل نقش مهمی در اقتصاد و تولید دارند. برای رونق تولید باید بازار را توسعه داد پس ۱۷ درصد تولید ناخالص داخلی از اصناف نشأت گرفته است. وسعت جغرافیائی و پراکندگی آن هم نکته مهمی است پس خبررسانی از طریق اصناف به راحتی می‌توان استفاده کرد. همواره تاکید بر واگذاری کار اصناف به خودشان تاکید شده است پس برای حفظ ثبات در فضای اقتصادی کشور کسبه نقش پررنگی دارند.

وی ادامه داد: به طور موازی سکوی خودکاری در حال ایجاد است که اطلاعات تحقیق کنند و در صورت لزوم در محل اقدام لازم را انجام دهند.

علی آبادی در پایان گفت: تمام مواردی عنوان شده پیگیری می‌شود. باید گفت افرادی که در حال بازرسی هستند از بدنه نظام هستند و تعدی نباید به آنها صورت بگیرد. امید است که مشکلات اصناف مرتفع شود تا آرامش و ابرو هم برای مردم ایجاد شود.