پدافند در خط مقدم

پدافند در خط مقدم

از زمان‌های کهن تا همین دوران معاصر، نجد شاهراهی برای نهضت ملل و انتقال افکار بوده است. ایران مرکز خطوط بزرگ ارتباطی‌ بود و مانند پلی میان خاور دور و سرزمین میان‌رودان عمل ‌کرده و مشرق را به مغرب متصل می‌کرد. این نجد و خطوط ارتباطی آن افزون بر اینکه معبر کاروان‌ها بوده است، مهاجمان نیز همواره به آن چشم طمع داشته و دارند.

و آرامش سیاسی – نظامی از فاکتورها و مؤلفه‌های مهمی است که هر وقت در ایران حاکم شده و تداوم یافته است، رفاه و آسایش برای مردم این سرزمین رقم خورده است.

امنیت، فرآورده‌ای است که توسط نیروهای نظامی و مسلح هر کشور تولید می‌شود. هر قدر نیروهای مسلح کشوری مستقل و خوداتکا باشند، فرآورده تولیدی آنها یعنی امنیت، روزبه‌روز عمق‌تر شده و پایداری بیشتری می‌یابد و بر عکس، هر قدر وابسته و تحت اداره مستشاری قدرت دیگری باشند، امنیت در آن کشور شکننده است.

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی با دکترین «نه شرقی، نه غربی»، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران فارغ از هرگونه وابستگی، برای دستیابی به استقلال و خوداتکایی کامل در حرکتند و به بخش بسیار عظیمی از قطع وابستگی در این حوزه دست یافته‌اند.

جمهوری اسلامی ایران اکنون با استقلال و خوداتکایی نیروهای مسلح نه‌تنها در منطقه غرب آسیا، بلکه در عرصه جهانی تبدیل به یک قدرت مؤثر شده است. قدرت نیروهای مسلح درون‌زا سبب شده است امنیت و آرامش در سرزمین ایران عمق و پایداری و قوت بیشتری یابد و این امنیت و آرامش ما را در رسیدن به قله هر چه بیشتر امیدوار می‌کند.

یکی از حوزه‌های تولید قدرت و امنیت در جمهوری اسلامی ایران «نیروی پدافند هوایی ارتش» است. نیروی پدافند هوایی 15 سال قبل با تدبیر و آینده‌نگری فرمانده معزز کل قوا از نیروی هوایی تفکیک و به ‌عنوان نیروی دوم در ساختار چهارگانه نیروهای ارتش (زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی) قرار گرفت.

این تدبیر، همگام با تغییرات در جنگ‌ها و پیشرفت‌های نظامی و با توجه‌ به اهمیت جایگاه پدافند هوایی در دفاع از کشور انجام شد.

پیشنهاد فر نیوز
ادویه‌ای که به سرعت کلسترول خون را کاهش می‌دهد

سازمان‌های موفق سازمان‌هایی هستند که تغییرات را رصد و متناسب با آن تغییر می‌کنند. ما تجربه ۸ سال دفاع‌مقدس، جنگ‌های اخیر از جمله جنگ اول و دوم خلیج‌فارس و جنگ افغانستان را داشته‌ایم. فناوری‌ها بشدت در حال‌ توسعه و پیشرفت است و همه این تغییرات به ما یادآور می‌شود کشور ما که همیشه در معرض تهدیدات مختلف و چندوجهی است، نیاز به یک نیروی قدرتمند پدافند هوایی دارد.

اگر کشوری قصد حمله نظامی سخت به کشور هدف را داشته باشد، ابتدا از عملیات شناسایی و جاسوسی که از نیروی هوافضا شروع می‌شود کار خود را آغاز می‌کند و این هدف را با عملیات حجیم، پرشدت و وسیع هوافضا اجرا می‌کند تا زیرساخت‌های دفاعی کشور هدف را نابود و شرایط را برای حمله زمینی و سایر حوزه‌ها فراهم کند.

تا زمانی که کشور حمله‌کننده استیلای هوایی کسب نکند، نمی‌تواند در زمین و دریا تهاجمی را شکل دهد و تصرفی اتفاق بیفتد، لذا دشمن سعی می‌کند با اتکا به فناوری پیشرفته خود با تهاجم هوافضایی بر آسمان کشور استیلا داشته باشد و در مرحله بعد شرایط حمله زمینی را فراهم کند.

پس نخستین نیرویی که وارد عمل می‌شود، نیروی پدافند هوایی است. اگر کشوری نیروی قدرتمند پدافند هوایی داشته باشد، می‌تواند با دشمن مقابله و از زیرساخت‌های خود محافظت کند.

ما به خود می‌بالیم در ارتشی خدمت می‌کنیم که فرمانده ما ولی‌ امر مسلمین جهان، سرمایه اجتماعی ما پشتوانه مردم قدرشناس و سرمایه معنوی ما ایمان و اعتقاد الهی کارکنان ولایی و وظیفه ما فدای ملت شدن است.

دشمن از چنین ارتشی که مجهز به قدرت خوداتکا و درون‌زاست و درس‌آموز مکتب حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) است، هراس دارد.

پیشنهاد فر نیوز
احتمال درجا زدن شاخص کل بورس دور از انتظار نیست

فرهنگ حسینی به ما آموخته، در دفاع از آزادگی در برابر ظلم، سر خم نکنیم و از کثرت و قدرت نظامی دشمن هراسی به دل راه ندهیم، بلکه شوق شهادت برآمده از فرهنگ عاشورایی، موتور حرکت ما بوده و خواهد بود.

پیشرفت‌های شگرف کشور بویژه در حوزه نظامی و امنیتی در 4 دهه گذشته برای همه، از حلاوت و شیرینی خاصی برخوردار بوده است، چرا که دشمن تمام توانش را به کار گرفته تا با اعمال فشار، تهدید و ایجاد اجماع سیاسی و اقتصادی علیه ایران، از پیشبرد اهداف عالی و دستیابی به پیشرفت و فناوری جلوگیری کند اما ملت ایران ثابت کرد هر قدر فشارها بیشتر شد، با تبدیل تهدیدها به فرصت، انگیزه برای تقویت مؤلفه‌های قدرت ملی نیز افزایش یافت.

دشمن ما را تحت شدیدترین فشارها و تحریم همه‌جانبه قرار داد و تبادل مالی کشور را قطع کرد ولی ملت عزیز بداند نیروی پدافند هوایی در حال حاضر در طراحی و تولید انواع سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات، تجهیزات جنگ الکترونیک و سایبر با بالاترین فناوری‌ها به خودکفایی رسیده و نیازهای دفاعی خود را در انواع و اقسام مختلف، متناسب با تهدیدهای پیشرفته هوافضایی طراحی و تولید می‌کند.

به‌ حکم رهبر عظیم‌الشأن‌مان، در شعار سال جاری، فعالیت‌های دانش‌بنیان جهت دستیابی به فناوری‌های نوین از جمله نانو، لیزر، کوآنتوم، هوش مصنوعی، پلاسما، فناوری‌های فضایی و… و استفاده از آنها در سامانه‌های پدافندی، با جدیت و شدت بیشتری پیگیری می‌شود و ان‌شاءالله در آینده نزدیک خبرهای مسرت‌بخش و امیدوارکننده‌ای خدمت ملت عزیز عرضه خواهد شد.

پدافند در خط مقدم

دنیا در گزارش شهر پهپادی شاهد بود در حال حاضر نیروهای مسلح بویژه نیروی پدافند هوایی با اتکا به توان داخلی و جوانان دانشمند خود، به قطب و قدرت برتر پهپادی غرب آسیا بدل شده است.

پیشنهاد فر نیوز
قالیباف: مجلس و دولت تلاش می‌کنند فضای خدمت در کشور حاکم شود

ما برای تأمین نیاز سامانه‌های توپخانه‌ای و موشکی در برد و ارتفاعات عملیاتی مختلف به هیچ کشوری وابسته نیستیم و به خودکفایی در طراحی و تولید سامانه‌های پیشرفته درگیری هیبریدی رسیده‌ایم.

در حال حاضر برای هر عرصه دفاعی در آسمان کشور، بیش از 3 نوع سامانه درگیری بومی را تولید انبوه کرده‌ایم. طراحی و تولید سامانه‌های ترکیبی از سیاست‌های تأمین تسلیحات پدافندی است که با هدف ارتقای پایداری، اثربخشی و افزایش اطمینان عملیاتی، در حال پیگیری است.

سامانه فرماندهی و کنترل پیشرفته موجود در پدافند هوایی کاملا بومی طراحی و تولید شده و به طور مستمر در برابر انواع آسیب‌ها و تهدیدهای نرم، نیمه‌‌سخت و سخت در حال به‌روزرسانی است و ارتقای قابلیت‌های پایداری، هوشمندسازی و افزایش ظرفیت سامانه از محورهای بهینه‌سازی سامانه است.

نیروی پدافند هوایی با انجام ماموریت‌های دائم و 24 ساعته، برگزاری انواع تمرینات و رزمایش‌ها در مقیاس‌های مختلف در طول سال و با تعمیر و نگهداری، بهینه‌سازی، نوسازی تجهیزات و تربیت و آموزش کارکنان متخصص، ماهر و متعهد از آماده‌ترین نیروها از لحاظ سامانه‌ای و بعد انسانی است. این تجربه را دشمنان نظام مقدس باید درک کرده باشند که تقابل بیشتر با ملت قهرمان ایران، مردم ما را قوی‌تر و مصمم‌تر از قبل برای مواجهه با هر گونه بی‌عدالتی و زیاده‌خواهی خواهد کرد.

ما رزمندگان مدافع آسمان کشور، در پیشگاه خداوند متعال و شما ملت شریف با ولی‌ امر مسلمین جهان پیمان می‌بندیم، برای دفاع از حریم کشور و عزت و آزادی و دستاوردهای نظام مقدس با حفظ و ارتقای مستمر آمادگی و توان رزمی خوداتکا، جان خود را فدای ملت و کشور کنیم.

امیر سرتیپ ستاد علیرضا صباحی‌فرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *