پنالتى هاى استقلال و سپاهان سوخت؟ قبل از گل پرسپولیس خطا رخ داد؟ / بررسی داورى های هفته دوم لیگ

پنالتى هاى استقلال و سپاهان سوخت؟ قبل از گل پرسپولیس خطا رخ داد؟ / بررسی داورى های هفته دوم لیگ

هفته دوم فوتبال ایران هم تحت‌تاثیر سوت‌های جنجالی داوران به پایان رسید؛ آن‌هم در شرایطی‌که حساس‌ترین تقابل هفته میان تبریز و پرسپولیس تهران صحنه جنجالی و بحث‌برانگیزی نداشت اما در نقطه مقابل، 2 برگزار شده در هفته دوم در اصفهان و اهواز، سوت‌های جنجالی پرشماری داشت و همین مسئله باعث شد تا به مانند هفته نخست، اعتراض به قضاوت داوران در صدر اخبار و حواشی مرتبط با لیگ برتر فوتبال ایران وجود داشته باشد.

مهدی سیدعلی داور پیشکسوت فوتبال ایران که به تازگی از عرصه داوری کناره‌گیری کرده، در قامت کارشناس داوری «فوتبال 360» صحنه‌های جنجالی و بحث‌برانگیز هفته دوم لیگ برتر فوتبال ایران را مورد بررسی قرار داده که نظرات سیدعلی را در ادامه مرور می‌کنیم.

فولاد خوزستان – صنعت‌نفت آبادان

در صحنه ثبت گل اول صنعت‌نفت، پیش از آنکه توپ به طالب ریکانی برسد، توپ ارسالی به وضوح با دست مهاجم صنعت‌نفت کنترل می‌شود و باید در این صحنه یک ضربه آزاد غیرمستقیم به سود تیم فولاد اعلام می‌شد!

توپ پیش از ثبت گل دوم صنعت‌نفت آبادان به داور مسابقه برخورد می‌کند که داور باید در همان لحظه بازی را متوقف و به سود تیم فولاد دراپ‌بال انجام می‌داد. هر چند در نهایت گل مردود و دراپ‌بال انجام شد اما تصمیم دیرهنگام داور مسابقه باعث ایجاد نزاع و درگیری در زمین مسابقه شد.

در صحنه برخورد علی یوسف با سینا شاه‌عباسی، داور مسابقه باید به‌واسطه جلوگیری مدافع فولاد از یک موقعیت مسلم گلزنی برای صنعت‌نفت، مدافع فولاد را با کارت قرمز مستقیم از زمین مسابقه اخراج می‌کرد.

ساسان انصاری به دلیل خطای هند و جلوگیری از حمله موثر تیم صنعت‌نفت باید از داور مسابقه اخطار می‌گرفت و با توجه به اینکه پیش از این صحنه هم کارت زرد دریافت کرده بود، باید از زمین مسابقه اخراج می‌شد که این اتفاق رخ نداد.

داوری

تراکتور تبریز – پرسپولیس تهران

امیر عرب‌براقی در صحنه ثبت گل پرسپولیس کار خوبی انجام داد و با وجود آنکه توپ برخورد مختصری با دست حسین پورحمیدی دروازه‌بان تراکتور داشت، دستور به ادامه بازی داد تا گل اول پرسپولیس به‌ثبت برسد.

در لحظه پرتاب توپ توسط علیرضا بیرانوند، به نظر می‌رسد با توجه به جای‌گیری مناسب کمک‌داور مسابقه، تصمیم درستی اتخاذ شده و خطایی از سوی بیرانوند انجام نشده است.

مهدی شیری بی‌محابا روی پای میلاد سرلک مرتکب خطا شود می‌شود که در این صحنه مدافع تراکتور باید از داور مسابقه اخطار می‌گرفت.

ذوب‌آهن اصفهان – سپاهان اصفهان

در لحظه ثبت گل مردود تیم سپاهان، با توجه به تصاویر تلویزیونی امکان اعلام نظر قطعی وجود ندارد اما به نظر می‌رسد که کمک‌داور مسابقه به درستی در این صحنه اعلام آفساید کرد.

مدافع ذوب‌آهن با پشت‌پا زدن باعث سرنگونی شهریار مغانلو در محوطه جریمه شد که داور مسابقه به درستی به سود سپاهان اعلام پنالتی کرد. در صحنه زدن پنالتی، با توجه به ورود بازیکنان سپاهان به محوطه جریمه پیش از زدن ضربه پنالتی، باید داور دستور به تکرار پنالتی می‌داد.

محمد قریشی در شرایطی در حال دفاع از دروازه تیمش است که شوت فرشاد احمدزاده به‌دست او برخورد می‌کند و با توجه به اینکه دستِ مدافع ذوب‌آهن فضا اشغال کرده بود، باید داور مسابقه در این صحنه به سود تیم سپاهان اعلام پنالتی می‌کرد.

در صحنه برخورد شهریار مغانلو با دروازه‌بان ذوب‌آهن، باید داور مسابقه ضمن اعلام آفساید مغانلو، به دلیل خطای شدید او، مهاجم سپاهان را از زمین مسابقه اخراج می‌کرد که این اتفاق رخ نداد!

سیاوش یزدانی با پشت‌پا روی مهاجم ذوب‌آهن مرتکب خطا می‌شود و در این صحنه باید یک ضربه پنالتی به سود تیم ذوب‌آهن اعلام می‌شد که این تصمیم هم از سوی داور مسابقه گرفته نشد.

استقلال تهران – ملوان بندرانزلی

محمدحسین مرادمند مدافع استقلال با بی‌احتیاطی مرتکب خطا روی مسعود زائرکاظمینی می‌شود و داور مسابقه به درستی به سود ملوان بندرانزلی اعلام پنالتی کرد.

در دقیقه 29، برخورد مرادمند با مدافع ملوان خطای پنالتی به سود استقلال نیست و مدافع ملوان زودتر به توپ ضربه می‌زند و تصمیم داور مسابقه مبنی بر ادامه بازی، صحیح بود.

عدم جای‌گیری مناسب کمک‌داور باعث شد تا در دقیقه 52، به اشتباه علیه تیم ملوان بندرانزلی آفساید اعلام شود.

آلومینیوم اراک – استقلال خوزستان

در صحنه برخورد میلاد فخرالدینی با مدافع استقلال خوزستان، به دلیل شدت برخورد، هم باید ضربه ایستگاهی به سود تیم آلومینیوم اعلام می‌شد و هم اینکه مدافع استقلال خوزستان باید از داور مسابقه کارت قرمز دریافت می‌کرد که این اتفاق رخ نداد و این خطا از دیدگان داور دور ماند.

مهدی لیموچی مهاجم آلومینیوم در محوطه جریمه خوزستان شبیه‌سازی می‌کند و داور مسابقه به درستی لیموچی را با کارت زرد جریمه می‌کند.

داور مسابقه در تشخیص خطای اولیه مرتکب اشتباه می‌شود و باید به جای خطای فخرالدینی روی بازیکن استقلال خوزستان، خطای مهاجم آبی‌پوش گرفته می‌شد. در ادامه با توجه به برخورد فیزیکی فخرالدینی با داور، باید او از زمین مسابقه اخراج می‌شد که این اتفاق رخ نداد.

محمود مطلق‌زاده هافبک استقلال خوزستان مانع حمله موثر آلومینیوم اراک می‌شود و از داور مسابقه اخطار دریافت می‌کند. اخراج مطلق‌زاده بعد از دریافت کارت زرد دوم صحیح بود.

مس رفسنجان – نساجی مازندران

در دقیقه 20، مدافع مس مرتکب خطای شدید روی بازیکن نساجی می‌شود که باید در این صحنه بازیکن نارنجی‌پوش از زمین مسابقه اخراج می‌شد اما به اشتباه داور مسابقه به نشان دادن کارت زرد بسنده می‌کند.

شمس‌آذر قزوین – هوادار تهران

بابک مرادی در شرایطی در محوطه شمس‌آذر قزوین سرنگون می‌شود که خطایی روی او رخ نمی‌دهد و داور مسابقه به درستی دستور به ادامه بازی داد و مرادی را با کارت زرد جریمه کرد.

در صحنه ثبت گل اول شمس‌آذر، علیرضا حقیقی و مهاجم شمس‌آذر هر دو برای رسیدن به توپ تلاش می‌کنند و گل در شرایطی سالم به‌ثبت می‌رسد.