پیروزی چین با عضویت ۶ کشور جدید در بریکس

پیروزی چین با عضویت ۶ کشور جدید در بریکس

پایگاه خبری هیل، وابسته به در گزارشی با اشاره به پیوستن شش عضو جدید به گروه ، شامل ایران، عربستان، امارات متحده عربی، مصر، اتیوپی و آرژانتین خاطرنشان کرد: ناگهان بریکس را که برگرفته از حروف اول برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی (به انگلیسی) است، به گروهی متشکل از کشورهایی تبدیل کرد که مشتاق صف‌آرایی در برابر ایالات متحده هستند یا دست کم می‌خواهند ظاهری بی‌طرفانه داشته باشند.

گسترش بریکس به صفوف گروه‌های رقابتی در مقیاسی که ممکن است در نهایت با ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) رقابت کند و AUKUS (شامل استرالیا، انگلیس و آمریکا) را به چالش بکشد، جاه‌طلبی چین شی جینپینگ (رئیس‌جمهور چین) را برای ایجاد یک وزنه متقابل موثر در برابر تلاش‌های آمریکا به منظور بازداری چین برآورده می‌کند.

شی این موفقیت را در نشست سران بریکس در ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی که در جریان آن به ورود شش کشور جدید به گروه خوشامد گفت، به دست آورد، کشورهایی که همگی برای ایالات متحده و چین در نبرد بر سر قدرت، نفوذ و بازارها اهمیت استراتژیک دارند.

به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، چاپ پکن، شی جینپینگ گفت که اضافه شدن آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در میان ۴۰ کشوری که برای عضویت ابراز تمایل کرده‌اند، تاریخی بوده و نشان دهنده نقطه شروع جدیدی برای همکاری‌های بریکس و عزم اعضای گروه برای اتحاد و همکاری با سایر کشورهای در حال توسعه است.

تمام کشورهایی که به تازگی به بریکس پیوسته‌اند برای ایالات متحده اهمیت ویژه‌ای دارند؛ عربستان سعودی و امارات به‌عنوان دارندگان بزرگ منابع نفتی، ایران به‌عنوان یک قدرت هسته‌ای در تضاد با آمریکا در مقابل اسرائیل، اتیوپی و مصر هم به‌عنوان کشورهای آفریقایی با پیوندهای نزدیک با سایر ملل اسلامی. آرژانتین نیز تنها عضو جدید بریکس از آمریکای جنوبی است که مدتها به دنبال راهی برای خروج از آشفتگی اقتصادی دائمی خود بوده است.

به نوشته هیل، اشاره به «کشورهای نوظهور» نشان دهنده یکی از جذابیت‌های اصلی بریکس است؛ حس همسویی اعضا در برابر قدرت آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته. نارندرا مودی، نخست وزیر هند در گردهمایی بریکس گفت که هند کاملاً از ایده گسترش عضویت در بریکس حمایت و از یک روند مبتنی بر اجماع استقبال می‌کند.

شور و شوق مودی برای بریکس نشان دهنده عدم تعهد تاریخی آن به روسیه، به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع تسلیحات هند و ایالات متحده است. روابط کشورها از زمانی که جان فاستر دالس (سیاستمدار و دیپلمات آمریکایی) از «بی طرفی» به‌عنوان «بی اخلاقی» انتقاد می‌کرد، بسیار بهبود یافته است اما واشنگتن همچنان از دوگانگی دهلی‌نو ناامید است.

پیروزی چین با عضویت ۶ کشور جدید در بریکس

یکی از مزیت‌های این گردهمایی این بود که شی و مودی شخصاً این فرصت را داشتند که اختلافات مشاهده شده در درگیری‌های مرزی را که از سال ۱۹۶۲ در ارتفاعات هیمالیا آغاز شد و به‌طور پراکنده ادامه یافت، برطرف کنند.

وینای کواترا، وزیر امورخارجه هند گفت که مودی بر حفظ صلح و آرامش در مناطق مرزی تاکید کرده است. وزارت امورخارجه چین نیز تاکید کرد که شی و مودی یک تبادل نظر صادقانه و عمیق داشتند.

گفت‌وگوهای آنها همچنین آب سرد بر گروه چهارگانه دیگری ریخت که شامل هند، استرالیا، ژاپن و آمریکا می‌شود. در حالی که مودی از صحبت در مورد مشکلات و مسائل متقابل با دیگران خوشحال به نظر می‌رسد، نمی‌خواهد بخشی از گروه‌های ضد چین با زمینه نظامی باشد.

همچنین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که با مسائل بسیار پیچیده‌ای مواجه است در میان رهبران بریکس دستی قوی نشان داد. اگرچه وی در نشست حضور نداشت، پیام ضبط شده او در حالی‌که از محاصره صادرات غلات از اوکراین دفاع می‌کرد با صدای بلند و واضح منتشر شد.

او گفت که آمریکا و متحدانش در ناتو با اعمال تحریم‌ها و مسدود کردن دارایی‌های کشورهای مستقل همه هنجارها و قوانین اساسی تجارت آزاد را زیر پا می‌گذارند.

هیل در پایان با تاکید بر اینکه «در میان سران کشورهای بریکس در ژوهانسبرگ هیچ بحثی وجود نداشت» تصریح کرد که شی با متحد خود، یعنی پوتین، بریکس را به‌عنوان یک بلوک بالقوه می‌بینند که منافع مشترک آنها را تامین می‌کند. برای شروع، هیچ کدام از آنها از ناتو در اوکراین حمایت نمی‌کنند.