چالش خودروساز‌های چینی برای تسخیر بازار خودروی برقی اروپا

چالش خودروساز‌های چینی برای تسخیر بازار خودروی برقی اروپا

سازندگان خودرو‌های الکتریکی چین که در بازار داخلی کشور مود از رقبای خارجی خود در کسب رتبه‌های برتر فروش پیشی گرفته اند، در حال ورود به اروپا هستند و با مجموعه جدیدی از چالش‌ها آماده می‌شوند. هزینه‌های واردات و بازار کمتر توسعه‌یافته خودروی برقی ، تنها برخی از مشکلاتی است که برند‌های چینی مانند BYD، Nio و MG باید بر آن غلبه کنن تا در اروپا رشد کنند.

از خودرو‌های برقی جدیدی که تا کنون در اروپا امسال فروخته شده است، ۸ درصد توسط برند‌های چینی ساخته شده است که نسبت به سال گذشته ۶ درصد و نسبت به سال ۲۰۲۱، ۴ درصد افزایش داشته است. طبق مطالعه انحام شده، حداقل ۱۱ خودروی برقی جدید و انبوه ساخت چین تا سال ۲۰۲۵ در اروپا عرضه خواهند شد. خودروسازان غربی متلاطم هستند و کارلوس تاوارس، مدیر عامل شرکت خودروسازی استلانتیس ماه گذشته در مورد تهاجم خودرو‌های برقی ارزان قیمت چینی به اروپا هشدار داد. کنگره جهانی خودرو‌های انرژی جدید سازندگان چینی برق در سپتامبر امسال به عنوان بخشی از نمایشگاه تجاری خودرو IAA آلمان برگزار می‌شود. این اولین باری است که این رویداد خارج از چین برگزار می‌شود.

به گفته محققان میانگین قیمت یک خودروی الکتریکی در چین در نیمه اول سال ۲۰۲۲ کمتر از ۳۲۰۰۰ یورو (۳۵۰۰۰ دلار) بود در حالی که در اروپا حدود ۵۶۰۰۰ یورو بود. در واقع شرکت‌های چینی احتمالاً برای فروش خودرو‌های خود در اروپا به همان قیمتی که در داخل چین است، مشکل دارند. مدیرعامل شرکت چینی جیلی میگوید: لجستیک، مالیات بر فروش، عوارض واردات و برآورده کردن الزامات گواهینامه اروپایی، همه هزینه‌ها را افزایش می‌دهند. ترجیحات اروپایی ها، مانند باتری‌های بزرگ برای تامین انرژی سفر‌های طولانی تر، ممکن است باعث افزایش هزینه‌ها شود.

از طرفی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثر خریداران بالقوه EV در اروپا برند‌های چینی را نمی‌شناسند و کسانی هم که میشناسند در خرید یک خودروی چینی مردد هستند که کار چینی‌ها برای جلب اعتماد و انطباق با ذائقه اروپایی را سخت می‌کند.

چالش خودروساز‌های چینی برای تسخیر بازار خودروی برقی اروپا