چرا طلب گندمکاران کرمانشاهی هنوز پرداخت نشده است؟

پرستو نیروندی- خبرنگار باختر/ مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه تا ۲۴ درصد پرداختی گندمکاران انجام شده است، گفت: این پرداختی‌ها با اولویت مناطق گرمسیری استان بوده است. علی ملکشاهی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه ، اظهار کرد: خرید تضمینی گندم در استان کرمانشاه که از دهه سوم اردیبهشت‌ماه […]

پرستو نیروندی- خبرنگار باختر/ مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه تا ۲۴ درصد پرداختی گندمکاران انجام شده است، گفت: این پرداختی‌ها با اولویت مناطق گرمسیری استان بوده است.
علی ملکشاهی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه ، اظهار کرد: خرید تضمینی گندم در استان کرمانشاه که از دهه سوم اردیبهشت‌ماه آغاز شده تا پایان شهریورماه در استان کرمانشاه ادامه دارد.
وی ادامه داد: تاکنون ۷۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان توسط مراکز بخش خصوصی، دولتی و مراکز تعاون روستایی خریداری شده است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به ۳۸ درصد افزایش تولید گندم نسبت به سال گذشته در استان، گفت: کرمانشاه جزء استان‌های برتر تولیدکننده گندم است به طوریکه تاکنون رتبه سوم کشور را کسب کرده‌ایم، البته هنوز برداشت‌ها باقی مانده است.
ملکشاهی در خصوص پرداخت وجوه به کشاورزان، اضافه کرد: مدیریت پرداخت‌ها به صورت کشوری است، استان‌ها دخل و تصرفی در پرداخت‌ها ندارند، در این رابطه یک سامانه مرکزی وجود دارد؛ سیلوها و مراکز خرید لیست کشاورزان را در قالب اطلاعات فردی و شماره حساب تهیه و در سامانه«سیفا» بارگذاری می‌کنند، پس از یک گزارش‌گیری توسط عوامل ذی‌الحساب تکلیف، نهایی و به بانک عامل (کشاورزی) ارجاع داده می‌شود. اینجا بارگذاری رقابتی است یعنی هر بانک کشاورزی که زودتر در سامانه بارگذاری کند به همان نسبت هم زودتر پرداخت‌ها انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه تا ۲۴ درصد پرداختی گندمکاران انجام شده است، تصریح کرد: این پرداختی‌ها با اولویت مناطق گرمسیری استان بوده به طوریکه مطالبات ۹۸ درصد گندم‌کاران این مناطق پرداخت شده است.
ملکشاهی خاطرنشان کرد: پرداختی‌ها به کشاورزانی بوده که تا تاریخ پنجم تیرماه سال جاری گندم مازاد بر نیاز خود را به مراکز خرید تضمینی تحویل داده‌اند؛ به علت تسویه کلزاکاران استان، مابقی مطالبات گندمکاران فعلا واریز نشده و برای پرداخت مطالبات در حال تلاش و پیگیری هستیم.
وی قیمت پایه هر کیلو گندم را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان با توجه به پاک بودن گندم اعلام کرد و گفت: به ازای هر کیلوگرم یک‌هزار و ۵۰۰ تومان کمک هزینه برداشت،کود و حمل و نقل؛ ۲ هزار تومان در راستای تشویق و در حوزه کشت آبی و قراردادی ۱۰۰ تومان بابت حمل به کشاورزان تحویل گندم پرداخت می‌شود.

نباید کام کشاورزان را با تعلل در پرداخت ها تلخ کرد

ناصر مرادی رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازگانی کرمانشاه به برخی از مشکلات و دغدغه کشاورزان استان به خصوص گندمکاران اشاره کرد و افزود: امسال با توجه به بارندگی‌ها، برداشت‌ها خوب است، نباید کام کشاورزان را با تعلل در پرداخت‌ها تلخ کرد.
وی با اشاره به مشکلات شرکت‌های بذری کشاورزی، خاطرنشان کرد: کشاورزان بذر مورد نیاز خود را از این شرکت‌ها دریافت کرده و امروز پس از برداشت‌ها، بذرها را تحویل این شرکت‌ها داده که متأسفانه این شرکت‌ها در بازپرداخت وجوه باقی‌مانده به بذرکاران مشکلاتی دارند، لازم است بانک کشاورزی تدابیری برای تقاضای ارائه تسهیلات به این شرکت‌ها بیاندیشد.
رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازگانی کرمانشاه به مشکلات و مسائلی از جمله بدهکاران بودن کشاورزان و چشم و امید آ‌ن‌ها به این روزها برای پرداخت مطالباتشان است.