کاهش بارش تا نیمه آذرماه/ افزایش دمای آبان تا ۶ درجه بیش از حد نرمال

  • lira card

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور ضمن بیان اینکه بارش تا میانه‌های آذرماه در غالب مناطق کشور کمتر از حد نرمال خواهد بود، گفت: طی آبان ماه در نیمه شمالی کشور یعنی از عرض‌های شمالی تا اصفهان میانگین دما ۴ تا ۶ درجه سلسیوس بالاتر از حد نرمال ثبت شد.

کاهش بارش تا نیمه آذرماه/ افزایش دمای آبان تا ۶ درجه بیش از حد نرمال

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،احد وظیفه درباره میزان بارش طی آبان ماه سال جاری گفت: نیمی از استان‌های کشور بارش‌های نرمال تا بیش از نرمال و نیمی دیگر بارش‌های زیر نرمال دریافت کردند. در مجموع میانگین بارش طی آبان ماه در حد نرمال و به میزان ۲۵.۴ میلیمتر بود این در حالیست که میانگین بارش در بلندمدت طی این ماه ۲۶.۱ میلیمتر است بنابراین تنها ۰.۷ میلیمتر بارندگی‌های آبان ماه با وضعیت نرمال اختلاف دارد.

وی اضافه کرد: بارش در برخی از استان‌ها مانند هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، خراسان شمالی، مازندران، بوشهر و ایلام بیش از حد نرمال و در استان‌هایی مانند آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، تهران، خراسان رضوی و قزوین زیر حد نرمال ثبت شد.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور درباره وضعیت دمای کشور طی آبان ماه گفت: دمای کشور طی این ماه بسیار فراتر از حد نرمال ثبت شد و به ۱۷.۴ درجه سلسیوس رسید این در حالیست که میانگین بلندمدت دمای کشور طی ماه گذشته ۱۴.۶ درجه سلسیوس است بنابراین دمای آبان سال جاری ۲.۸ درجه سلسیوس بیش از نرمال بود.

وی با بیان اینکه میانگین دما طی مهر و آبان امسال ۱.۷ درجه سلسیوس گرم‌تر از حد نرمال ثبت شد، تصریح کرد: طی آبان ماه در نیمه شمالی کشور یعنی از عرض‌های شمالی تا اصفهان میانگین دما ۴ تا ۶ درجه سلسیوس بالاتر از حد نرمال ثبت شد. به عنوان نمونه دما در استان‌هایی مانند گیلان، اردبیل، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، تهران و سمنان بسیار بیش از حد نرمال بود. مناطق جنوبی هم گرم‌تر از میانگین بلندمدت بودند ولی بی‌هنجاری دمایی در این استان‌ها خیلی شدید نبود.

وضعیت دما و بارش آذرماه

وظیفه اضافه کرد: دما در استان‌های اردبیل ۴.۳، گیلان ۴، گلستان و خراسان رضوی ۳.۹، مازندران ۳.۷، آذربایجان شرقی و البرز ۳.۶، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی و قم ۳.۴، خراسان شمالی و تهران ۳.۲ درجه سلسیوس بیش از حد نرمال با افزایش دما مواجه بودند. کمترین بی هنجاری دمایی (آنومالی) ایلام با ۱.۴ درجه سلسیوس داشت و لرستان و هرمزگان ۱.۵ درجه و همدان با ۱.۶ سلسیوس در رتبه‌های بعدی قرار دارند البته همین میزان بی‌هنجاری دمایی هم عدد درشتی است و به معنای گرمای زیاد است.

وی درباره دمای کشور طی آذر ماه اظهار کرد: طی این ماه نیز همچنان با آنومالی مثبت دمایی مواجه خواهیم بود بنابراین دما طی چند هفته آینده نسبت به میانگین بلندمدت بیشتر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که هم در آذرماه و هم زمستان دما بیش از حد نرمال باشد.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور با اشاره به بارش پیش‌بینی شده برای آذرماه گفت: خروجی مدل‌های عددی بارش را طی این مدت برای مناطق غربی کشور در شرایط نرمال و با گرایش به بیش از نرمال در مناطق شرقی کشور نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: بارش تا میانه‌های آذرماه در غالب مناطق کشور کمتر از حد نرمال خواهد بود که بر میانگین بارش تاثیر منفی می‌گذارد. برای دو هفته پایانی آذرماه اگرچه اکنون نمی‌توان دقیق پیش‌بینی کرد ولی انتظار می‌رود که وضعیت بارش‌ها بهتر شود.

وظیفه در پایان در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا با توجه به کاهش وزش باد و بارش باران افزایش آلودگی هوا در کلانشهرها پیش بینی می‌شود، اظهارکرد: در پی کاهش ناپایداری‌های جوی و دما، افزایش غلظت آلاینده‌های جوی می‌تواند موجب آلوده‌تر شدن هوا شود.