کاهش سطح زیرکشت “آفتابگردان” در سنقروکلیایی به دلیل خشکسالی

عبدالله خسروی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به کاهش حدود ۳۰۰ هکتاری سطح زیرکشت آفتابگردان آجیلی در سنقروکلیایی، گفت: امسال ۲۵۱۳ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت آفتابگردان آجیلی رفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنقروکلیایی دلیل کاهش سطح زیرکشت آفتابگردان آجیلی در این شهرستان را خشکسالی و کمبود منابع آبی در شهرستان عنوان کرد.

وی یادآور شد: سال گذشته ۲۸۰۰ هکتار آفتابگردان آجیلی در شهرستان سنقروکلیایی کشت شده بود.

خسروی با بیان اینکه امسال احتمالا متوسط عملکرد آفتابگردان در مزارع شهرستان ۱.۵ تن در هکتار باشد، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال ۳۷۷۰ تن تخمه سنقری در شهرستان تولید شود.

خسروی با اشاره به کیفیت بالای آفتابگردان آجیلی تولیدی در شهرستان سنقروکلیایی، گفت: محصول تولیدی در مزارع این شهرستان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی از طعم و مزه منحصر به فردی برخوردار بوده، به نحوی که تخمه سنقری در سراسر کشور و حتی خارج از کشور صاحب‌بِرَند است.

خسروی ادامه داد: رقم آفتابگردان کشت شده در شهرستان سنقروکلیایی عمدتا “سفید ابلق پوست نازک” است که جزء ارقام خوش‌طعم به حساب می‌آید.

خسروی با اشاره به فعال بودن یک واحد فرآوری ۳۰۰۰ تنی آفتابگردان آجیلی در شهرستان، گفت: این واحد فرآوری آفتابگردان را به صورت بسته‌های ۱۰ کیلوگرمی طعم‌دار شده به شهرهای اصفهان، تبریز و … ارسال می‌کند.

وی یادآور شد: بخش قابل توجهی از تخمه‌سنقری تولیدی در شهرستان سنقروکلیایی هم روانه بازار عراق می‌شود.

خسروی فصل کشت آفتابگردان آجیلی در شهرستان سنقروکلیایی را ماه‌های فروردین و اردیبهشت اعلام و اظهار کرد: برداشت آفتابگردان آجیلی در مزارع شهرستان از اواخر شهریور ماه شروع و تا پایان مهر ماه ادامه پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام

نوشته کاهش سطح زیرکشت “آفتابگردان” در سنقروکلیایی به دلیل خشکسالی اولین بار در افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.