کشورهای غربی چگونه با تخلفات استارت‌آپ‌ها برخورد می‌کنند؟

کشورهای غربی چگونه با تخلفات استارت‌آپ‌ها برخورد می‌کنند؟

در روز‌های گذشته رسانه‌های معاند در خارج از کشور و برخی رسانه‌های منتسب به جریان غربگرا در داخل کشور با جنجال و هیاهو مدعی شدند که حاکمیت در ایران، نباید با برخورد کرده و هرگونه برخورد با تخلفات این صنف را مصداق ضربه به اشتغال و مقابله با جوانان قلمداد می‌کردند.

این جنجال و هیاهو در حالی است که در کشور‌های دیگر و از جمله کشور‌های غربی، قوانین سفت و سختی برای نظارت و ضابطه مندسازی استارت آپ‌ها وجود دارد.

به عنوان نمونه، کمیسیون ملی حفاظت از اطلاعات لوکزامبورگ (CNPD) در سال ۲۰۲۱ در حکمی آمازون (بزرگترین شرکت فروش اینترنتی کالا در آمریکا) را به خاطر نقض قوانین اروپا با جریمه‌ای تاریخی روبرو کرد. طبق این حکم آمازون ۷۴۶ میلیون یورو جریمه شد و موظف شد که اقدامات اصلاحی لازم را انجام دهد. [۱]در زمستان سال ۱۴۰۰ نیز شرکت آمازون به علت تلاش برای دستکاری مصنوعی قیمت محصولات عرضه شده توسط فروشندگان ثالث در این مجموعه بزرگ فروش آنلاین، توسط دولت آمریکا ۲.۲۵ میلیون دلار جریمه شد. [۲]چندی پیش نیز شرکت اوبر (استارت آپ مشهور تاکسی اینترنتی در آمریکا) به دلیل نقض قوانین ایمنی و بکارگیری رانندگان متخلف، توسط دولت آمریکا حدود ۹ میلیون دلار جریمه شد. [۳]دولت آمریکا قوانین سختگیرانه‌ای درباره فعالیت استارت آپ‌ها وضع کرده است. به عنوان نمونه اگر استارت‌آپی در تولید، طراحی، آزمایش، ساخت و یا توسعه فناوری حیاتی فعال باشد و یکی از مالکان استارت‌آپ خارجی باشند، در صورتی که شخص یا نهاد خارجی، «دارای حق کنترل شرکت»، «دسترسی به هر اطلاعات فنی غیرعمومی»، «عضویت، انتصاب، یا نظارت بر هیئت‌مدیره» و یا «مشارکت در تصمیم‌گیری در مورد استفاده، توسعه، خرید یا انتشار فناوری حیاتی» داشته باشد، استارتاپ مذکور، باید اطلاعات شرکت را در کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در آمریکا «CFIUS»، ثبت نماید و در غیراینصورت مشمول جریمه و محرومیت خواهد شد.

پیشنهاد فر نیوز
با حضور استاندار کرمانشاه؛ آیین تکریم و معارفه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار شد

لازم به ذکر است که در روز‌های گذشته شبکه تروریستی اینترنشنال از فضاسازی رسانه‌های جریان غربگرا در موضوع استارتاپ‌ها استقبال کرد. این شبکه ضدایرانی به مطالب منتشر شده در روزنامه‌های سازندگی و اعتماد استناد کرد.

در همین رابطه روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان «استارتاپ‌ها زیر فشار» نوشته بود: «فضای استارتاپی ایران با تعطیلی و تعلیق مجوز به دلیل آنچه «کشف حجاب» خوانده شده، روبه‌رو شده است. اتفاقی که با هجمه رسانه‌های حامی جریان‌های خاص سیاسی شروع و به پلمب و تعطیلی کسب و کار‌های آنلاین و پلتفرم‌هایی که بخشی از ساز و کار اقتصادی ایران را به دست دارند، انجامیده است.»

در ادامه این مطلب آمده بود: «اگر این کسب و کارها، بسیاری از فعالیت‌های سنتی را کنار زده و سرعت و دقت را بیشتر کرده که به مذاق عده‌ای خوش نیامده، بحث دیگری است.»

استقبال شبکه تروریستی اینترنشنال از مطلب روزنامه اعتماد

استقبال شبکه تروریستی اینترنشنال از مطلب روزنامه اعتماد

روزنامه سازندگی نیز در مطلبی با عنوان «تحدید استارتاپ ها» نوشته بود: «بحث حجاب و عفاف با اظهارات عده‌ای سوپرانقلابی دستمایه رقابت‌های سیاسی شده است.»

استقبال شبکه تروریستی اینترنشنال از مطلب روزنامه سازندگی
استقبال شبکه تروریستی اینترنشنال از مطلب روزنامه سازندگی

گفتنی است برخی دولت‌های اروپایی و از جمله سوئد، در سال‌های گذشته در فعالیت برخی استارت آپ‌ها در ایران دخیل بوده اند. لازم به ذکر است که شرکت‌های استارتاپی به واسطه اینکه در حوزه خدمات فعال هستند، هم به لحاظ بانک اطلاعاتی و هم به لحاظ تأثیرگذاری در ذائقه سازی مخاطب و ترویج نوع خاص از سبک زندگی، برای دولت‌های غربی، سوژه‌های کلیدی هستند.

دیدار سفیر وقت سوئد در ایران از یک استارتاپ ایرانی در سال ۹۴!

دیدار سفیر وقت سوئد در ایران از یک استارتاپ ایرانی در سال ۹۴!

پیشنهاد فر نیوز
استقرار ۱۰ خودپرداز سیار در مسیر تردد زوار اربعین در کرمانشاه

بخشی از سهام دیجیکالا در اختیار سرمایه گذار سوئدی

بخشی از سهام دیجیکالا در اختیار سرمایه گذار سوئدی

خب است بدانید که یکی از کارویژه‌های «نزار زکا» که در سال‌های گذشته توسط نهاد‌های امنیتی در ایران دستگیر شد، استارتاپ‌ها بوده است. وی به دعوت خانم شهیندخت ملاوردی به ایران آمده بود.

نزار زکا
تصویری از نزار زکا

قطعا اکثریت مطلق استارت آپ‌ها در ایران، بر طبق قوانین رسمی کشور مشغول خدمت رسانی به مردم بوده و خدمات متنوعی به مردم ارائه داده اند. حاکمیت در ایران نیز همواره حامی و پشتیبان استارت آپ‌ها بوده است. اما هیچ حاکمیتی در جهان و از جمله ایران، نقض قوانین و سرپیچی از قانون رسمی کشورش را برنمی تابد، حال آن نقض کننده قانون، شرکت استارت آپی باشد، یا یک سلبریتی یا یک شهروند معمولی.

در حال حاضر مطالبه مردم عزیز کشورمان، برخورد قاطع و بدون تعارف با کسانی است که به قانون رسمی کشور، دهن کجی می‌کنند. همان روندی که در کشور‌های غربی و از جمله آمریکا و اروپا نیز اجرا می‌شود.

قطعا رسانه‌های معاند برای معیشت مردم ایران و اقتصاد کشور و پیشرفت جوانان در ایران، پشیزی ارزش قائل نیستند. هدف اصلی این رسانه ها، ترویج قانون شکنی و هنجارشکنی در تمامی عرصه‌ها است.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *