کنعانی: تضمین لازم در اجرای توافق اخیر را از آمریکا گرفته‌ایم

کنعانی: تضمین لازم در اجرای توافق اخیر را از آمریکا گرفته‌ایم

ناصر سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، ضمن محکومیت حمله تروریستی به حرم که منجر به شهادت و مجروح شدن تعدادی از خادمان و زائران این حرم شد اظهارداشت: به روح شهید این حادثه تروریستی درود میفرستم و برای مصدومان نیز شفای عاجل طلب می‌کنیم.

وی گفت: با تلاش نیروهای امنیتی، تروریست کوردل در لحظات اولیه دستگیر شد و مراجع ذی صلاح به موضوع رسیدگی خواهند کرد.

کنعانی ادامه داد: تروریست‌ها درصدد هستند انتقام ضربات سنگینی که نیروهای شجاع ایران به شجره خبیثه و پلید تروریست در سال‌های گذشته وارد کردند را از مردم بگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: حمله به زائران بیگناه در حرم شاهچراغ اقدامی انتقامی از سوی ترویست‌ها هست.

توافق با تضمین لازم

وی در خصوص آزادسازی پول‌های بلوکه شده، بیان کرد: آزادسازی منابع مالی ایران که به دلیل تحریم های یکجانبه آمریکا بر موسسات مالی و بانکی کشورهای دیگر مسدود شده بود، رفع محدودیت از این منابع مالی در سال‌های گدشته و به خصوص در دو سال اخیر در دستورکار جدی دولت‌ و دستگاه دیپلماسی ایران بوده است.

کنعانی تصریح کرد: همچنین در دولت سیزدهم پیگیری حقوق شهروندان ایرانی در سراسر جهان که با اتهامات واهی تحت پیگرد و بازداشت آمریکا بودند با جدیت مورد توجه قرار دادیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اتفاق اخیر نتیجه پیگیری و مقاومت ملت ایران در موضوعات فوق بود و توضیحاتی که نیاز بود را مراجع ذی صلاح در این خصوص ارائه کردند.

وی افزود: دولت و دستگاه دیپلماسی در چارچوب وظایف خود از حقوق ملت استفاده کرده و خواهند کرد و برای احقاق حقوق ملت ایران جدی هستیم.

کنعانی بیان کرد: روند مذاکرات نزدیک به دو سال به طول انجامید و روند آزادسازی زندانیان و منابع مالی متعلق به ایران در چارچوب توافق صورت گرفته، انجام خواهد شد و تضمین لازم را برای اجرای این تفاهم از سوی آمریکا دریافت کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار داشت: روند دیپلماتیک در این خصوص مسیر خاص خودش را دارد و این مسیر بسته نیست، آزادسازی زندانیان و منابع نالی مسدود شده با موضوع برجامی ارتباط مستقیمی ندارند ولی موضوعات می‌تواند بر یکدیگر تاثیر گذار باشند.

وی بیان داشت: ایران همواره گفته که به مسیر دیپلماتیک در مذاکرات رفع تحریم‌ها پایبند است و برای استفاده از احقاق حقوق ایرانیان استفاده خواهد کرد.

کنعانی در خصوص منابع مالی بلوکه شده ایران در ژاپن نیز گفت: در خصوص پول‌های ژاپن آقای وزیر در سفر اخیر توضیح دادند که میزان قابل توجهی از منابع مالی ما در این کشور را به انحای مختلف دریافت کردیم و بخش محدودی از منابع مالی ما همچنان در بانک‌های ژاپنی باقیست، در این خصوص مذاکراتی را در سفر اخیر آقای امیرعبداللهیان انجام دادیم و روند گفتگوهای ما مثبت بوده و امیدواریم دسترسی به باقی منابع پولی ما در ژاپن با همکاری طرف مقابل انجام شود.

کنعانی: تضمین لازم در اجرای توافق اخیر را از آمریکا گرفته‌ایم

نقش شهید سلیمانی در تقویب مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سکوت رسانه‌های غربی در قبال حادثه تروریستی شاهچراغ و نقش افرینی‌هایی که شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم داشت، گفت: وقوع این حادثه تلخ یکبار دیگر همگان را به نقش موثر و بی نظیر شهید قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم بیش از پیش متوجه کرد.

وی بیان کرد: اگر نبود مجاهدات خستگی ناپذیر و شبانه روزی آن قهرمان بزرگ معلوم نبود شجره خبیثه تکفیری که ابزار قدرت‌های جهانی برای مهندسی های سیاسی و امنیتی در منطقه هستند چه به روز کشورهای منطقه می‌آوردند.

کنعانی ادامه داد: یکی از مؤلفه‌های ناامنی درمنطقه غرب آسیا در سال‌های اخیر داعش بود که انواع جنایت های فجیع را مرتکب شد و اگر نبود حمایت برخی دولت ها از آن گروه، این اتفاقات نمی‌افتاد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: متاسفانه برخی برای مهندسی سیاسی و امنیتی در منطقه این گروه ها را به جان مردم منطقه انداختند.

وی ادامه داد: نقشی که شهید سلیمانی در مبارزه با تروریست‌ها داشت مورد اعتراف اکثر کارشناسان و تحلیل‌گران خارجی بود.

کنعانی گفت: ترور شهید سلیمانی با دستور مستقیم ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا به دلیل نقش بی‌بدیل ایشان در مبارزه با تکفیری‌ها و ناکام گذاشتن تروریست‌ها در منطقه بود که انتقام خود را در فرودگاه بغداد گرفتند.

کنعانی افزود: شهید سلیمانی نقش تعیین کننده در مبارزه با تروریست‌ها و به ویژه داعش داشت و تقویت مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی در منطقه داشت، بنابران اقدام ناجوانمردانه آمریکا در ترور شهید سلیمانی انتقام از فردی بود که نقشی بی بدیل در تهدید رژیم صهیونسیتی در منطقه ایفا کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سابقه سیاه تروریستی داعش نیز اظهار داشت: داعش به عنوان یک موجودیت تروریستی که سابقه سیاهی علیه امینت مردم منطقه دارد این جنایت در شاهچراغ را هم بای در استمرار جنایت های سابق آم گروه شوم دید.

وی گفت: برخی دست‌های خارجی در استفاده از این جریان سیاه و شوم همچنان اصرار دارند، همه باید بدانند که این موضوع یک تهدید مشترک است و همگان باید مبارزه‌ای دسته جمعی را علیه داعش و تروریسم داشته باشیم.

جزئیاتی از بازدید هیات ایرانی از ایستگاه آب سنجی دهراود در افعانستان

کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر ارائه جزئیاتی از بازدید هیات ایرانی از ایستگاه آب سنجی دهراود در افعانستان به منطور حل و فصل اختلافات در موضوع آب هیرمند، اظهارداشت: در چارچوب معاهده سال ۱۳۵۱ میان ایران و افعانستان و باتوجه به پیگیری های مکرر ایران و دستگاه دیپلماسی برای استیفای حقابه ایران و اظهارات طرف افعانستانی که کمبود بارندگی را به عنوان دلیل خود مطرح کردند و گفتند در صورت رهاسازی آب هم به دلیل بُعد مسافت به ایران نخواهد رسید، طرف ایرانی درخواست بازدید از ایستگاه آب سنجی دهرواد را داشت.

وی گفت: در این مرحله درخواست ایران برای بازدید مورد موافقت هیات حاکمه افعانستان قرار گرفت و هیاتی متشکل از کارشناسان فنی وزارت نیرو و تعدادی از معتمدین و مسئولین سیستان و بلوچستان به افغانستان سفر کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: آنها به اتفاق مسؤولان افعانستان بازدید را انجام داده و پس از بازدید در چند روز گذشته به ایران بازگشتند و گزارش‌های این هیات در حال رسیدگی است.

وی افزود: تنها یک درخواست از درخواست های ایران مبنی بر بازدید مورد موافقت افعانستان قرار گرفته و همانطور که آقای کاظمی قمی هم گفتند بازدید از ایستگاه آب سنجی دهراود برای نخستین مرتبه از سال ۱۳۵۱ اتفاق افتاده و طبیعی است که کماکان این موضوع مورد پیگیری‌های دیپلماتیک ایران قرار دارد.

دعوت پادشاه عربستان از آیت الله رئیسی

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص احتمال سفر رئیس جمهور ایران به عربستان تصریح کرد: دعوت پادشاه عربستان از آقای رئیس جمهور به طور رسمی انجام شده، اما تاریخی برای انجام سفر در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: در چارچوب اراده سیاسی دو کشور در زمان مقتضی این برنامه ریزی انجام خواهد شد؛ روابط دو کشور گام به گام در حال پیشرفت است.

کنعانی ادامه داد: ما سفر وزیر امور خارجه به عربستان را در بازه زمانی نزدیک در چارچوب دعوت به عمل آمده در دست انجام داریم و موضوعات مختلفی را با هم گفتگو خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و موضوعات اقتصادی مدنظر دو کشور نیز در دستورکار قرار دارد.

آغاز به کار رسمی سفارت عربستان در تهران

وی در ادامه در خصوص بازگشایی کنسولگری عربستان در مشهد و بازگشایی سفارت عربستان در ایران نیز گفت: افتتاح رسمی را باید دولت عربستان اعلام کند، اما در چارچوب توافق سفارت عربستان در تهران و سرکنسولگری این کشور در مشهد رسما آغاز به فعالیت کرده است و بر اساس یادداشت رسمی طرف عربستانی سفارت کار خودش را اغاز کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: از روز شنبه گذشته کنسولگری عربستان در مشهد نیز آغاز به کار کرد و این روند پیش خواهد رفت و درباره افتتاح رسمی آن نیز مسئولیت با طرف عربستانی است.

دسترسی مستقیم ایران به منابع آزاد شده

کنعانی در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها و آزادسازی منابع ایران گفت: همانطور که در بیانیه وزارت خارجه تصریح شده، ایران امکان دسترسی کامل به منابع خودش را برای استفاده‌های مدنظر خواهد داشت و کلیه کالاها و مایحتاج را از محل این مراجع می‌تواند خریداری کند و مابقی سپرده ایران تبدیل می‌شود و سود هم تعلق خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تعداد افراد ایرانی زندانی تصریح کرد: برای ما تحقق هدف گذاری دولت مبنی بر آزادی زندانیان و آزادسازی منابع مسدود شده دولت و ملت ایران اهمیت دارد، در این مسیر دولت با اقتدار وارد کار شد و نتایج را ملت شاهد خواهند بود.

آلبانی اقدامات خود علیه فرقه تروریستی منافقین را تشدید کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص خبر انتقال منافقین به کانادا نیز، تصریح کرد: این خبر را از رسانه‌ها دریافت کردیم و خبر تایید شده‌ای ندارم، اقداماتی را دولت آلبانی علیه مقر این فرقه تروریستی انجام داده است و ما امیدواریم که با توجه به شناختی که از ماهیت این فرقه تروریستی وجود دارد، دولت آلبانی اقدامات خودش را علیه این گروهک تکمیل کند و این را در راستای مسئولیت بین المللی در مهار جریان‌های تروریستی تلقی می کنیم.

وی ادامه داد: برخی از کشورهای غربی به دنبال استفاده از این جریان ها علیه کشور ما هستند و در سال‌های گذشته شاهد حمایت‌ها از این فرقه تروریستی بودیم و دولت آلبانی هم متاسفانه میزبان این گروهک بوده که خوشبختانه شاهد اقداماتی علیه این گروهک هستیم.

کنعانی بیان داشت: با توجه به تهدیداتی که از منظر حقوق بین المللی وجود دارد، ما انتظار داریم که هیچ کشوری از این گروهک استقبال نکرده و اجازه اقامت ندهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: اقداماتی واضح از قبیل ترورهای جمعی و اقدامات در جمهوری اسلامی ایران، پولشویی، انجام حملات سایبری و ارتکاب اقدامات ضد حقوقی بشری همگی به عنوان جرم شناخته شده است و این فرقه شایسته حمایت نیست.

وی گفت: ما به دیگر کشورها هشدار می‌دهیم که اشتباهات گذشته را تکرار نکنند، در ارتباط با پیگرد قضایی هم قوه قضائیه و رئیس ستاد حقوق بشر در این زمینه توضیحات لازم را دادند.