گرمای اوراسیا شرط گذر آسیای مرکزی از زمستان سرد

گرمای اوراسیا شرط گذر آسیای مرکزی از زمستان سرد

بدون شک و استفاده بهینه از آن یکی از مهمترین موضوعات هر کشور در حال حاضر است و کشورهای مختلف در دنیا در تلاش هستند تا علاوه بر به روز کردن خود از منابع تجدید پذیر نیز استفاده کنند.

در این زمینه کشورهای آسیای مرکزی نیز مستثنی نیستند اما تاکنون وضعیت ناخوشایندی در سیستم انرژی تقریباً همه جمهوری های آسیای مرکزی وجود دارد. به دلیل مشکلات موجود در این منطقه، نیمی از ازبکستان در زمستان گذشته بدون گرما ماند. حوادثی در نیروگاه های حرارتی در مناطق شمالی قزاقستان رخ داد که در نتیجه شهرها نیز از داشتن سیستم گرمایی مناسب در زمستان محروم شدند و در حال حاضر وضعیت اضطراری در مجتمع انرژی قرقیزستان نیز اعلام شده است.

همه این اتفاقات لزوم اقدامات فوری برای اصلاح وضعیت را نشان می‌دهد در عین حال، یک بار تعمیر تأسیسات انرژی در قزاقستان مشکل را حل نخواهد کرد.

بدیهی است که نیاز به ایجاد مجتمع انرژی واحد در سازمان کشورهای اتحادیه اوراسیا با ساخت نیروگاه های هسته‌ای جدید در کشورهای عضو وجود دارد که بارها در اجلاس سران این انجمن مورد بحث قرار گرفت.

بدون شک همکاری در ساختار این سازمان مشکل استهلاک نیروگاه های ساخته شده در زمان شوروی را از بین خواهد برد تا از تولید بی وقفه برق اطمینان حاصل شود که به نوبه خود به توسعه صنعتی منجر خواهد داشت.

اما مهمترین مشکل در برخی از کشورهای آسیای مرکزی مخالفت برخی از سیاسیون افراطی می‌باشد، این افراد و گروهها اعتراضاتی را علیه چنین ابتکارات سازنده ای آغاز کرده و انگیزه اقدامات خود را این طور بیان می‌کنند که خطر وابستگی به روسیه وجود دارد.

باید به این نکته اشاره کرد که اگر کشورهای آسیای مرکزی نمی خواهند به روسیه در زمینه انرژی وابسته باشند پس چرا تاکنون بخش زیادی از برق روسیه توسط این کشورها استفاده شده، زیرا تولید این کشورها برای خودشان کافی نیست.

ثانیاً، کاملاً واضح است که این نیروها در راستای منافع محافل سیاسی غربی و نه به نفع مردم کار می‌کنند، این واقعیت که اروپا در نظر دارد این منطقه را به خود وابسته کرده و از هرگونه امکان رشد اقتصادی و صنعتی محروم کنند، با یکی از آخرین اظهارات توسط «جوزپ بورل» رئیس دیپلماسی اروپا، خطاب به کشورهای آفریقایی ثابت می‌شود.

گرمای اوراسیا شرط گذر آسیای مرکزی از زمستان سرد

بورل در آخرین اظهار نظر خود عنوان کرده است: با پذیرش غله رایگان روسیه، استقلال خود را از دست خواهید داد. آنها تلاش می‌کنند برده داری را در سرزمین شما احیا کنند، شما را به زانو درآورند اما شما باید بین گرسنگی و کرامت انسانی یکی را انتخاب کنید.

این عبارات در صنعت برق نیز بدون شک توسط غربی ها استفاده خواهد شد، زیرا برای غرب، مردم آسیا، به استثنای برخی از کشورها با مردم آفریقا هم‌سطح هستند.

بورل چندی پیش نیز عنوان کرده بود: اروپا یک باغ گل است و بقیه دنیا جنگل و باید از باغ در برابر جنگل دفاع کرد.

در عین حال، دیپلمات اصلی اروپایی در مورد این واقعیت که اروپا همچنان به دریافت گاز روسیه از طریق سیستم حمل و نقل گاز اوکراین ادامه می‌دهد، سکوت کرده است.

پیشنهاد غرب به کشورهای آسیای مرکزی این است بدون برق، بدون صنعت، بدون اقتصاد، اما سربلند و مستقل بمانید.

اما نکته قابل مهم این که وزرا و مقامات آسیای مرکزی به خوبی از آنچه در بخش انرژی آسیای مرکزی می گذرد آگاه هستند. همچنین مشخص است که آنها ترجیح می دهند وانمود کنند دارند کاری برای اصلاح وضعیت انجام می‌دهند و کاملاً واضح است که وضعیت اساساً تغییر نمی‌کند و زمستان آینده ظاهراً شگفتی های جدیدی در انتظار منطقه است.

همه اینها به نفع عروسک گردانان غربی است، اما نه مردم. در عین حال، به اندازه کافی افرادی در بین آنها وجود دارند که معتقدند بهتر است بدون نور و گرما در یخبندان های شدید بنشینید تا اینکه در یک حلقه انرژی با روسیه و سایر کشورهای اوراسیا باشید.