گشایش‌های اقتصادی با گسترش روابط بین‌المللی ایران

گشایش‌های اقتصادی  با گسترش روابط بین‌المللی ایران

شهریار حیدری ، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز درمورد گسترش همکاری‌ها با کشورهای دنیا تاکید کرد: این روزها شاهد گسترش گسترده روابط جمهوری اسلامی ایران با بیشتر کشورهای دنیا هستیم.

وی افزود: ازجمله مهم‌ترین این روابط، ارتباط مجدد با عربستان سعودی بود که طی سالیان گذشته مغفول مانده بود. همچنین احیای روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس که در این راستا بسیار تاثیرگذار بود.

حیدری گفت: روابط ما اکنون صرفا به یک سمت دنیا خلاصه نمی‌شود، بلکه احیای روابط با کشورهای آمریکای جنوبی، آفریقایی، آسیایی و آسیای شرقی و … مثل پرو، ژاپن و بسیاری دیگر از کشورها در حال اجرایی شدن است و قطعا شاهد تاثیر این روابط در حوزه اقتصادی و بین‌المللی خواهیم بود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم شاهد سفرهای رئیس‌جمهور و حضور او در اجلاس‌های مهم هستیم. به‌طورمثال چهارشنبه همین هفته رئیس جمهور به منظور شرکت در نشست سران «بریکس» که به میزبانی آفریقای جنوبی برگزار می‌گردد عازم ژوهانسبورگ خواهد شد.

او ابرازکرد: رئیس جمهور در این سفر علاوه بر شرکت و سخنرانی در نشست «بریکس پلاس» که سران ۷۰ کشور جهان به آن دعوت شده‌اند، با شماری از سران کشورهای حاضر نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

حیدری با بیان اینکه ایده ایجاد گروه بریکس با نزدیکی ۴ قدرت اقتصادی در حال ظهور جهان شامل برزیل، روسیه، چین و هند در دوران اوج یکجانبه‌گرایی آمریکا در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفت، بیان کرد: مهم‌ترین شاخصه در این گروه کارکردهای اقتصادی، مالی و پولی و همچنین گستره فرامنطقه‌ای و جهانی بودن اعضا و اثرگذاری آن بوده و لذا به گروه «قدرت‌های اقتصادی نوظهور» معروف است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس عنوان کرد: در حال حاضر علاوه بر ۵ عضو اصلی، ۲۳ کشور به شکل رسمی و ۶ کشور به صورت غیررسمی و اعلامی خواهان عضویت در این گروه هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ایران اشاره کرد که از کشورهای متقاضی به عنوان «بریکس‌پلاس» یاد می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر این گروه بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی جهانی (۳۱.۵ درصد) را در مقایسه با سایر بلوک‌های اقتصادی از جمله گروه ۷ (۳۰.۷ درصد) به خود اختصاص داده است. ۴۶ درصد از نیروی کار دنیا، یک چهارم مساحت خشکی زمین، حدود ۴۰ درصد از جمعیت جهان (۳ میلیارد و ۱۸۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۱) به اعضای فعلی این گروه تعلق دارد.

گشایش‌های اقتصادی  با گسترش روابط بین‌المللی ایران

حیدری همچنین ضمن یادآوری اینکه امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، چندین بار برای دعوت در این اجلاس درخواست کرده است، خاطرنشان کرد: اما دعوتنامه‌ای برای حضور وی در اجلاس ارسال نشده است اما رئیس‌جمهور کشور ما در این اجلاس حضور خواهد داشت.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: دولت سیزدهم در راستای سیاست خارجی جامع، متوازن و مبتنی بر همگرایی، توسعه روابط با سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای را نیز در دستور کار خود قرار داده است. بنابراین سرعت بخشیدن به فرآیند عضویت در سازمان همکاری شانگهای، تعمیق روابط با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، فعال‌تر کردن همکاری‌ها با سازمان اکو و… بیانگر تقویت سیاست چندجانبه‌گرایی است.

وی درانتها اظهار کرد که همچنین قرار است در نشست ژوهانسبورگ درباره معیارها و فرآیند و زمانبندی پذیرش کشورهای مختلف متقاضی در گروه بریکس توافق شود.