یکی از اقدامات صورت گرفته راه‌اندازی طرح سجاد است که طی آن زمان توقف زائران در مرزهای چهارگانه به چهار ثانیه کاهش پیدا می‌کند.

کاهش زمان توقف زائران اربعین در مرزهای چهارگانه به ۴ ثانیه

رئیس قرارگاه اربعین فرماندهی انتظامی کل کشور از آمادگی پلیس برای مدیریت سفرهای زائران اربعین به کربلای معلی و عتبات عالیات خبر داد و گفت: یکی از اقدامات صورت گرفته راه‌اندازی طرح سجاد است که طی آن زمان توقف زائران در مرزهای چهارگانه به چهار ثانیه کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار فر نیوز (مسعود دریابار) سردار محمد شرفی ظهر امروز _سه‌شنبه نوزدهم تیر_ در حاشیه بازدید از مرز خسروی و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پلیس از همان سال گذشته و پایان مأموریت اربعین ۱۴۰۲ اقدامات عملیات و اجرایی خود را برای اربعین ۱۴۰۳ آغاز کرد.

وی افزود: در همین راستا تمام اقداماتی که برای تردد هرچه بهتر و ایمن تر زائران اربعین بود با شناسایی آسیب‌ها و مشکلات سال‌های گذشته احصا و برنامه‌های ریزی های لازم برای رفع این موارد انجام گرفت.

رئیس قرارگاه اربعین انتظامی کشور تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی های انجام گرفته تلاش خواهیم کرد مأموریت اربعین امسال را بهتر از سال‌های گذشته به انجام برسانیم و تاکنون نیز همه چیز طبق روال و برنامه پیش رفته است.

سردار شرفی اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که تلاش شد در مأموریت اربعین امسال مدیریت شود، موضوع روان‌سازی ترافیکی بود و تلاش می‌کنیم تا گره‌های ترافیکی جاده‌ها خصوصاً در نقاط منتهی به پایانه‌های مرزی کاملاً برطرف شود.

وی ادامه داد: در این میان با همکاری دیگر دستگاه‌ها به ویژه راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، زیرساخت‌های جاده‌ای اصلاح و بهینه‌سازی شده است و بستر برای ترددهای روان در معابر و راه‌های مختلف برای زائران مهیا است.

رئیس قرارگاه اربعین انتظامی کشور تاکید کرد: برای مراسم اربعین امسال تلاش کرده‌ایم تا خدمات گذرنامه‌ای را گسترش دهیم و علاوه بر تمدید گذرنامه‌های قبلی زائران، گذرنامه‌های زیارتی نیز برای حضور در این مراسم صادر می‌شود.

سردار شرفی اضافه کرد: برای درخواست صدور گذرنامه‌های زیارتی، نیازی به حضور فیزیکی شهروندان در مکان‌هایی همچون پلیس گذرنامه یا پلیس به اضافه ۱۰ نیست و متقاضیان می‌توانند به صورت اینترنتی درخواست خود را ثبت کنند.

وی تاکید کرد: برای صدور گذرنامه‌های زیارتی توافق لازم با مسئولان کشور عراق نیز صورت گرفته است و هموطنان برای حضور در این کشور و زیارت اربعین با داشتن این گذرنامه‌ها مشکلی نخواهند داشت.

رئیس قرارگاه اربعین انتظامی کشور اظهار کرد: اقدام دیگری که اربعین امسال و در تداوم اربعین سال گذشته صورت می‌گیرد، راه‌اندازی سامانه سجاد در پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه در کنار پایانه مرزی مهران است.

سردار شرفی اضافه کرد: با راه‌اندازی این سامانه در پایانه‌های مرزی چهارگانه اعلام شده است، عملاً زمان توقف هر زائر برای کنترل روادید به ۴ ثانیه کاهش پیدا می‌کند و همین موضوع می‌تواند کار اعزام زائران را تشریع ببخشد.

وی گفت: طرف عراقی نیز همکاری بسیار خوبی با مسئولان جمهوری اسلامی دارند و در ادامه نیز تلاش می‌کنیم تا از طریق نیروهای مرزبانی فعالیت‌های دیپلماسی خود را با مسئولان کشور عراق افزایش دهیم.

رئیس قرارگاه اربعین انتظامی کشور ادامه داد: تمام مأموریت‌های مشترک ایران و عراق در اربعین مورد بررسی‌های کارشناسی قرار گرفته و هر دو طرف کاملاً آماده هستند به تعهدات خود عمل کنند.

سردار شرفی با اشاره به امکانات خوب ایجاد شده در مرز خسروی، اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنیم زائران با توجه به ازدحام جمعیتی که در مرز مهران وجود دارد، پایانه خسروی را که از امکانات و ظرفیت‌های خوبی برخوردار است را برای سفر خود انتخاب کنند.

وی خاطرنشان کرد: همه امکانات و ظرفیت‌هایی که در پایانه مهران وجود دارد در خسروی هم برقرار است و همه مدیران و مسئولان استان کرمانشاه از مدت‌ها قبل شرایط تردد آسان را برای زائران فراهم کرده‌اند.

رئیس قرارگاه اربعین فرماندهی انتظامی کشور از تلاش‌های سردار حاجیان فرمانده و مدیران و کارکنان انتظامی استان کرمانشاه برای انجام بسیار خوب مأموریت اربعین سال گذشته قدردانی و ابراز امیدواری کرد: امسال نیز شاهد باشیم این مأموریت عظیم بهتر از سال گذشته به انجام برسد.