۱۰ توصیه‌ برای حفظ سلامت کودکان در ایام اربعین

با توجه به پایین‌تر بودن سطح ایمنی کودکان و گرمای هوا، والدین باید برخی نکات را برای حفظ سلامت کودکان در ایام اربعین رعایت کنند.

۱۰ توصیه‌ برای حفظ سلامت کودکان در ایام اربعین

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، بسیاری از خانواده‌ها در ایام اربعین کودکان را نیز همراه با خود به این سفر معنوی می‌برند. با توجه به پایین‌تر بودن سطح ایمنی کودکان و گرم بودن فصل و اقلیم توجه والدین به حفظ سلامت کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد و رعایت برخی از نکات برای حفظ سلامتی آن‌ها در ایام اربعین ضروری است که در ادامه به این نکات می‌پردازیم.

مهم‌ترین نکته این است که کودکان در محیط گرم تنها رها نشوند چراکه کم آبی در کودکان بسیار خطرناک است.

مصرف مایعات کافی متناسب با سن کودک ضروری است.

کودکان شیرخوار باید تا حد ممکن از شیر مادر استفاده کنند.

لباس روشن و نخی و غیرچسبان به کودک پوشانده شود.

کودک در معرض غبار دودها، آفتاب مستقیم، گرما و سرما نباشد و در سایه نگهداری شود.

به نظافت دست‌های کودک، پستانک و سرشیشه توجه ویژه شود.

کودکان تحمل رنج جسمی و روحی را ندارند و باید به استراحت و خواب کافی آن‌ها توجه شود.

تنقلاتی مانند چیپس، پفک ،شکلات و خوراکی‌های تند و شور باید برای کودکان محدود شوند و بیشتر از خوراکی‌های مناسب، انرژی‌زا و ضدیبوست مانند لواشک آلو، شربت سیب، تخم مرغ آب پز و میوه‌هایی چون گلابی، عناب و انجیر میل کنند.

استفاده از کرم‌های دافع حشرات (یا آب لیمو)، کرم‌ها و پودرهای ضد عرق‌سوز و ادرار سوختگی مانند کرم‌های حاوی بابونه یا همیشه بهار و ضد آفتاب مخصوص کودکان فراموش نشود.

بی‌حالی زیاد، بی‌قراری و گریه شدید، بی‌اشتهایی و هر علامتی که به تازگی ایجاد شده باید توسط پزشک بررسی شود.

برای پیشگیری از ابتلای کودک به بیماری‌های گوارشی، شست‌وشوی دست‌ها پیش از خوردن غذا و میوه ضروری است. کودکان باید از مصرف آب یا خوراکی‌های غیر بهداشتی یا حاوی یخ‌های قالبی و آب‌های آشامیدنی معابر پرهیز کنند. کودکان باید از مصرف سبزی‌ها و میوه‌هایی که از شست‌وشو و ضدعفونی مناسب آن‌ها مطمئن نیستید خودداری کنند.