۱۰ پروژه بزرگ در کرمانشاه اجرا می‌شود

سیدصولت مرتضوی در جلسه امروز (۱۲ آبان) ستاد تسهیل استان کرمانشاه که با موضوع بررسی طرح‌های سرمایه‌گذاری «شستا» در کرمانشاه از جمله بیستون تامین، اسیدسیتریک و کاغذ غرب برگزار شد، اظهار کرد: هر کاری که شستا در کرمانشاه آغاز کرده به بن بست خورده و متاسفانه برخی دستگاه‌ها همراهی خوبی در این زمینه ندارند.

وی عدم همراهی دستگاه‌ها با سرمایه‌گذار را عامل اصلی عدم توسعه‌یافتگی دانست و عنوان کرد: اگر قرار باشد برخی مدیران اینگونه کار کنند، دیگر دشمن نمی‌خواهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در عین اجرای قانون باید انعطاف هم داشته باشیم، افزود: عامل موفقیت استان‌های توسعه یافته کشور، تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری است.

این انتقادات به عملکرد دستگاه‌هایی از جمله امور مالیاتی، آب منطقه‌ای، برق و… در ارتباط با پروژه‌های شستا صورت گرفت.

وی سپس بر لزوم تعریف و اجرای ۱۰ پروژه بزرگ و اشتغالزا در کرمانشاه تاکید کرد که باید با همراهی دولت، وزارت کار و شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه تعریف شود و از استاندار خواست این پروژه‌ها را هرچه زودتر مشخص کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وعده داد، این طرح‌ها حتما اجرایی شود و به کمک اشتغال استان بیاید، به شرط آنکه فرآیند صدور مجوزها تسهیل شود.

مرتضوی درباره پروژه «بیستون تامین» نیز تاکید کرد: باید بانک رفاه تا پایان هفته ۵۰ میلیارد تومان به این پروژه تزریق کند، مشکلات برق آن به زودی حل شود و در نهایت تا پایان بهمن سال ۱۴۰۳ شاهد بهره‌برداری از این طرح باشیم.

بیستون تامین از پروژه‌های زیرمجموعه شستا در زمینه صنایع کاغذ بسته‌بندی است که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۸ در کرمانشاه آغاز شده و برای تکمیل ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
مجموع سرمایه‌گذاری این طرح ۷۵۰ میلیارد تومان بوده و در صورت افتتاح برای ۱۷۱ نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

تاکید دیگر وزیر کار درباره پروژه «اسیدسیتریک» بود که مقرر شد بدهی مالیاتی آن تعیین تکلیف شده و این واحد تا آذر ماه به تدریج زیر بار تولید برود.

این مجموعه نیز سال ۱۳۸۶ به بهره‌برداری رسید و در این سال‌ها عمدتا درگیر رکود بوده است.
سرمایه‌گذاری این طرح به نرخ امروز ۳۵۰۰ میلیارد تومان، اشتغالزایی آن ۱۴۵ نفر و ظرفیت تولید آن تیز ۱۲ هزار تن در سال است.

مرتضوی همچنین بر لزوم تعیین تکلیف پروژه «کاغذ غرب» و حل مشکلات آن با محیط زیست و آب منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: می‌توان این پروژه را با یک طرح دامپروری نیز جایگزین کرد که این آمادگی را داریم ظرف ۱۵ ماه فاز اول دامداری هزار راسی را به بهره‌برداری برسانیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از آمادگی برای واگذاری پروژه‌های شستا به سرمایه‌گذاران نیز هم در قالب مشارکت و هم واگذاری کامل خبر داد و گفت: این واگذاری بدون تشریفات و البته به افراد دارای اهلیت انجام خواهد شد.

مرتضوی خاطرنشان کرد: منابع حاصل از این واگذاری نیز دوباره جهت سرمایه‌گذاری در کرمانشاه هزینه خواهد شد.

انتهای پیام

نوشته ۱۰ پروژه بزرگ در کرمانشاه اجرا می‌شود اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.