۲۰ درصد زوجین ایرانی نابارور هستند/ هشدار به مردان در کلانشهرها

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا وابسته به جهاددانشگاهی، میزان ناباروری زوجین ایرانی را ۲۰ درصد عنوان کرد.

۲۰ درصد زوجین ایرانی نابارور هستند/ هشدار به مردان در کلانشهرها

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، علی صادقی تبار اظهار کرد: ناباروری یکی از مشکلات شایع در سطح جهان است و میزان ناباروری هم از حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد در کشورهای مختلف بسته به شرایط آسیب زا و مشکلات و بیماری‌ها متفاوت است.

وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده در دنیا، ۴۰ درصد مشکل ناباروری مربوط به آقایان و ۴۰ درصد هم مربوط به بانوان است و ۲۰ درصد هم یا به هر دو نفر ارتباط دارد و یا اینکه علت آن ناشناخته است.

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا با بیان اینکه عوامل زیان آور محیطی در شهرهای بزرگ اثر بیشتری بر ناباروری مردان دارند، گفت: میزان ناباروری مردان در شهرها به ویژه شهرهای صنعتی بیشتر است.

صادقی تبار اظهار کرد: خداوند عضو تولید سلول‌های جنسی را به گونه‌ای طراحی کرده و آفریده که باید با حرارت کمتر از ۳۷ درجه سانتی گراد حفظ و نگهداری شود به همین دلیل لازم است که این عضو به طور طبیعی در داخل حفره شکم قرار نگیرد. مشکل بچه‌هایی که در هنگام تولد بیضه‌های آنها نزول نکرده و بیرون نیامده با عمل جراحی حل می‌شود اما اگر این اتفاق نیفتد و بیضه‌ها به همان شکل نزول نکرده باقی مانند در آینده باعث ناباروری فرد می‌شود.

وی در ادامه گفت: عوامل محیطی دیگری وجود دارد مانند مواد نگهدارنده در مواد غذایی، دخانیات و مشروبات الکلی، آلودگی هوا، ذرات معلق، امواج الکترومغناطیسی، سبک زندگی ناسالم و استفاده از لباس‌های تنگ که می‌توانند باروری افراد را تحت تأثیر قرار دهند.

پیشنهاد فر نیوز
ترکیب احتمالی تراکتور با مس رفسنجان در هفته چهارم لیگ برتر

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا عنوان کرد: بیماری واریکوسل می‌تواند باعث ضعیف شدن توانمندی در پدران و در نهایت هم منجر به ناباروری آقایان شود.

صادقی تبار با بیان اینکه تغذیه سالم و بروز رفتارهای نرمال در زندگی، سلامت باروری افراد را تأمین می‌کند گفت: یکی از آسیب‌های رایج در پسربچه‌ها عفونت و آسیب‌های فیزیکی است که در اثر ضربه و یا برخورد جسم سخت به اندام تناسلی وارد می‌شود و اگر منجر به خونریزی شود می‌تواند مشکلاتی را در باروری آنها ایجاد کند.

وی افزود: بر اساس آخرین آمار کشوری، ۲۰ درصد زوجین اعم از خانم و آقا یا هر دو دچار مشکل ناباروری هستند که درصد بسیار بالایی است اما این موضوع زمانی مشکل ساز خواهد شد که زوجین، باروری و فرزند دار شدن خود را به سال‌های بعد موکول کنند و مراجعه‌ای به مراکز درمان ناباروری نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *