۲۱ هزار سگ صاحبدار در کرمانشاه علیه هاری واکسینه می‌شوند

شاهرخ یارویسی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه کار واکسیناسیون سگ‌های صاحبدار علیه بیماری هاری در استان کرمانشاه از ابتدای سال شروع شده، اظهارکرد: در این مدت ۵۲۰۰ قلاده سگ صاحبدار در سطح استان علیه بیماری هاری واکسینه شده‌اند.

یارویسی افزود: طبق برآوردها تا پایان سال حدود ۲۱ هزار قلاده سگ در استان علیه بیماری هاری واکسینه خواهد شد که البته در صورت شناسایی کانون‌های بیماری احتمال افزایش این میزان وجود دارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه یادآور شد: سال گذشته هم حدود ۲۱ هزار قلاده سگ در استان کرمانشاه علیه هاری واکسینه شد.

یارویسی با بیان اینکه کار واکسیناسیون سگ‌های شناسنامه‌دار با اولویت کانون‌های بیماری و روستاهایی که جمعیت بیشتری از سگ‌های شناسنامه‌دار را دارند انجام می‌شود، گفت: احتمال بروز بیماری هاری در تمامی موجودات خونگرم وجود دارد و تمامی این حیوانات هم امکان انتقال بیماری به انسان را دارند.

وی با بیان اینکه احتمال بروز بیماری هاری در گاو، گوسفند، اسب و تمامی حیوانات وحشی و اهلی وجود دارد، تاکید کرد: بیماری هاری یک بیماری ۱۰۰ درصد کشنده در انسان و حیوان است و وقتی علائم بیماری در سگ، گاو و یا هر حیوان دیگری بروز کند، مرگ آن حیوان گریزناپذیر است.

یارویسی تاکید کرد: بیماری هاری در انسان هم درمان ندارد و در صورت بروز علائم منجر به مرگ فرد خواهد شد.

وی در ادامه علائم بیماری هاری در حیوانات را شامل ریزش بزاق و داشتن حالت تهاجمی و خشن عنوان کرد و گفت: حیوانی که مبتلا به هاری باشد، به اشیاء، حیوانات و حتی صاحبش حمله‌ور می‌شود.

یارویسی با بیان اینکه از ابتدای امسال دو کانون بیماری هاری در استان شناسایی شده، گفت: هر دو این کانون‌ها دامی بوده که یکی در شهرستان کرمانشاه و دیگری در شهرستان ثلاث باباجانی شناسایی شده است.

انتهای پیام

نوشته ۲۱ هزار سگ صاحبدار در کرمانشاه علیه هاری واکسینه می‌شوند اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.