۴۲۰ کارگاه خرید و فروش ضایعات در حاشیه کمربندی شیراز جمع آوری شد

۴۲۰ کارگاه خرید و فروش ضایعات در حاشیه کمربندی شیراز جمع آوری شد

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس گفت: طی دو روز بزرگترین عملیات جمع آوری مراکز غیر مجاز خرید و فروش ضایعات در حریم کمربندی شهر شیراز با نظارت دادستان مرکز استان فارس انجام شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان فارس، سید مصطفی بحرینی با اعلام این خبر اظهار کرد: عملیات تخریب این مراکز غیر مجاز که ۱۶ کیلومتر از حریم کمربندی جنوبی شیراز را در بر گرفته بود در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ حفظ کاربری اراضی کشاورزی و باغ‌ها و ماده ۶ قانون ایمنی راه‌ها انجام شد و پیش از این در دستور کار کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه دادستانی مرکز استان فارس قرار داشت.

وی با بیان اینکه اقدام قاطع دادستانی و نهادهای مسئول در اجرای این حکم، زمینه پیشگیری از وقوع جرایم متعدد از جمله کاهش سرقت‌های خُرد، تحصیل اموال مسروقه، جمع آوری معتادین متجاهر و همچنین پیشگیری از بروز آلودگی‌های زیست محیطی را در پی خواهد داشت، افزود: طی این عملیات گسترده امحا و پاکسازی ۱۸۳ عدد کانکس، ۶۶ مورد دیوار کشی، ۴۲۰ کارگاه ضایعاتی و ۶۳ آلاچیق ثابت و سیار تخریب و جمع آوری و اراضی حاشیه کمربندی به وضعیت سابق اعاده شد.

دادستان مرکز استان فارس خاطر نشان کرد: در این عملیات که دستگاه‌های مرتبط از جمله شهرداری، راهداری، امور اراضی، محیط زیست، اتحادیه آسیاب داران تحت مدیریت و نظارت قضائی دادستانی مشارکت داشتند که بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ تن ضایعات آهن جمع آوری و امحا شد.

بحرینی با اشاره به اینکه محل تجمع این کارگاه‌های غیر مجاز علاوه بر زشت شدن چهره حاشیه شهر باعث شکل‌گیری کلونی اقدامات غیر قانونی از جمله خرید و فروش اموال مسروقه شده بود، گفت: بخش عمده‌ای از این کارگاه‌ها اقدام به خرید تأسیسات و کابل‌های برق و انتقال اطلاعات مخابرات می‌کردند که در نتیجه این اقدام سالانه خسارات سنگینی به شبکه و تأسیسات شرکت‌های توزیع وارد می‌شد.

وی همچنین تصریح کرد: این مراکز جمع آوری ضایعات به محل تجمع اتباع بیگانه نیز تبدیل شده بود، به نحوی که ۴۰ کارگاه متعلق به دو برادر از اتباع کشور افغانستان بود.

این مقام قضائی استان فارس در پایان تاکید کرد: برخورد با این قبل مراکز غیر مجاز در سراسر استان بخصوص شهرهای بزرگ در دستور کار و اقدام کارگروه حفظ حقوق عامه دادستانی مرکز استان قرار دارد.

کد خبر 701296