ائمه جمعه استان کرمانشاه خواستار برکناری مدیرکل میراث فرهنگی
شدند
ائمه جمعه استان کرمانشاه خواستار برکناری مدیرکل میراث فرهنگی
شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، ائمه جمعه شهرستان‌های استان کرمانشاه در نامه‌ای خطاب به هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، خواستار برکناری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان پس از حرمت‌شکنی در تکیه تاریخی معاون الملک شدند. ائمه جمعه شهرستان‌های صحنه، هرسین، کنگاور، سرپل‌ذهاب، گیلانغرب، سنقر، بیستون و دالاهو در این نامه از استاندار کرمانشاه […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، ائمه جمعه شهرستان‌های استان کرمانشاه در نامه‌ای خطاب به هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، خواستار برکناری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان پس از حرمت‌شکنی در تکیه تاریخی معاون الملک شدند.

ائمه جمعه شهرستان‌های صحنه، هرسین، کنگاور، سرپل‌ذهاب، گیلانغرب، سنقر، بیستون و دالاهو در این نامه از استاندار کرمانشاه خواسته‌اند پس از توهین به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و بدعت در تکایای دینی، دستور برکناری مدیرکل میراث فرهنگی را صادر کند.

ائمه جمعه استان کرمانشاه بر غیرت دینی استاندار کرمانشاه و مخالفت همه جانبه وی با هتک حرمت به مقدسات تأکید کرده‌اند و با عنایت به مطالبه متدینین انتصاب فردی با مدیریت دینی و آگاه به مسائل جاری استان کرمانشاه را در مدیریت میراث فرهنگی کرمانشاه مورد نیاز دانسته‌اند.

دی ماه امسال پخش یک کلیپ مبتذل که در تکیه معاون الملک ساخته شده بود سبب اعتراض‌های گسترده در کرمانشاه شد. تکیه معاون الملک یکی از مکان‌های مذهبی در استان کرمانشاه است و سال‌ها مکان عزاداری برای سالار و سرور شهیدان امام حسین(ع) بوده است.

تکیه تاریخی معاون الملک در بافت قدیم شهر کرمانشاه قرار دارد و از سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است که خانواده معاون، وارث بانی این بنا، نگهداری از تکیه را به میراث فرهنگی سپرده‌اند ولی اتفاقات اخیر سبب ناراحتی آنها شده است.

در آن زمان امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه گفت که «دردناکترین لحظات تاریخ مدیریتی‌ام رخ دادن این اتفاق در حوزه کاری‌ام بوده است» ولی وی هیچگاه مشخص نکرد که سازندگان کلیپ چگونه توانسته‌اند در یک بنای تاریخی و محافظت شده ساعت‌ها فیلمبرداری کنند.

امید قادری از دی ماه ۱۳۹۷ با حکم مونسان که آن زمان معاون رئیس ‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی بود، در حالی مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه شد که پیش از آن مدیرکل بیمه سلامت و بهزیستی کرمانشاه بود و با تحصیلات پزشکی در مدیریت میراث فرهنگی قرار گرفت.

مردم کرمانشاه پس از انتشار این کلیپ مبتذل، به توهین به ساحت امام حسین (علیه السلام) و مدیریت میراث فرهنگی کرمانشاه اعتراض کردند و با تجمع در مکان تکیه معاون الملک به عزاداری برای سیدالشهدا پرداختند که بازرسان اعزامی وزیر میراث فرهنگی نیز در این تجمع حاضر شدند.

استانداری کرمانشاه , نفوذ در کلام مقام معظم رهبری , ستادهای نماز جمعه‌ کشور , سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ,

شهرام کرمی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه نیز به اتفاقات تکیه معاون الملک واکنش نشان داد و از صدور حکم جلب سازندگان این کلیپ مبتذل خبرداد که منجر به رسیدگی به پرونده قضایی متهمان پرونده هنجارشکنی در تکیه معاون الملک شد. به گفته کرمی «رأی نهایی دادگاه برای آنها صادر شد و محکوم به حبس شدند.»

پس از پخش کلیپ مبتذل که در تکیه معاون الملک کرمانشاه ساخته شده است، کلیپی از اجرای چالش حرکات موزون نیز در این مکان پخش شد تا مشخص شود که علاوه بر کوتاهی مدیریت میراث فرهنگی بر تاریخ و فرهنگ این منطقه موضوع تغییر هویت این مکان‌ها نیز وجود دارد.

در آن زمان استفاده از مانکن زنده در یک فروشگاه سبب اعتراض دوباره مردم کرمانشاه شده بود و رسانه‌ها با کنار یکدیگر قرار دادن اتفاقات تکیه معاون الملک و فضای فرهنگی سطح شهر از پروژه نفوذ فرهنگی دشمن برای تغییر هویت شهر کرمانشاه که در قرن‌ها به دروازه عتبات عالیات مشهور بوده خبر دادند.

پس از دو ماه از انتشار این کلیپ مبتذل، ائمه جمعه استان کرمانشاه به مدیریت ارشد استان نامه نوشته‌اند و برکناری مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه را مطالبه متدینین خوانده‌اند که در پی توهین به ساحت مقدس سیدالشهدا درخواست شده است.

با رسانه‌ای شدن نامه ائمه جمعه استان کرمانشاه، افکار عمومی در انتظار واکنش استاندار کرمانشاه خواهد بود و تصمیم استاندار کرمانشاه در مورد مدیریت میراث فرهنگی این استان تعیین کننده است. 

انتهای پیام/۸۳۱/ح