۵۰۰۰ تومان تخفیف دولتی به شرط کرونا!
۵۰۰۰ تومان تخفیف دولتی به شرط کرونا!

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: بیش از یک‌سال از شیوع اپیدمی بیماری کرونا در کشور می‌گذرد که اقشار مختلف مردم از جمله کادر درمان در حالی با این غول مخوف قرن دست و پنجه نرم می‌کنند که از ابتدای شیوع این ویروس منحوس بسیاری از مشاغل در کشور به دلیل عمل به مصوبات ستاد ملی مقابله […]

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: بیش از یک‌سال از شیوع اپیدمی بیماری کرونا در کشور می‌گذرد که اقشار مختلف مردم از جمله کادر درمان در حالی با این غول مخوف قرن دست و پنجه نرم می‌کنند که از ابتدای شیوع این ویروس منحوس بسیاری از مشاغل در کشور به دلیل عمل به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به امید پایانی بر این بیماری، یا با تعطیلی موقت و یا کاهش ساعات کاری مواجه بودند که این امر منجر به کاهش درآمدها و آسیب‌های جبران ناپذیر به وضعیت اقتصاد و معیشت کسب و کارهای کوچک و مشاغل آزاد شده است.

این بار تشکیل صف‌های طویل برای خرید مرغ به نرخ مصوب دولتی در درب فروشگاه‌های سطح شهر کرمانشاه حکایت مردم نگران از تهیه مایحتاج اولیه خود، با وجود شرایط کرونایی حاکم بر جامعه را تکرار می‌کند.

مردم نگران تأمین مایحتاج اساسی خود نباشند

استاندار کرمانشاه جمعه شب گذشته در نشست ستاد تنظیم بازار این استان، گفت: به مردم این نوید را می‌دهم که هیچ نگرانی برای تأمین کالاهای اساسی در کرمانشاه احساس نمی‌شود.

هوشنگ بازوند با اشاره به اینکه در روزهای اخیر قدری قیمت مرغ در بازار افزایش پیدا کرده، افزود: مشکلاتی در سیستم توزیع مرغ بود که فردا حل می‌شود و از روزهای آینده مرغ با قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان در بازار توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به اندازه کافی در انبارها موجود است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد، تاکید کرد: مردم نگران تأمین کالاهای اساسی خود نباشند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کمک ۶۰۰ میلیون تومانی به خانواده های محروم کرمانشاه

اما خبرنگار مهر در بازدید میدانی خود از فروشگاه‌های سطح شهر کرمانشاه با مردم نگران‌تر از همیشه در صف‌های طویل و پر ازدحام برای گرفتن سهمیه مرغ منجمد دولتی رو به رو شد که ترس از کمیاب شدن بیشتر مرغ و یا گران شدن نرخ دولتی آن در روزهای پایانی سال این افراد را که عموماً از اقشار متوسط رو به پایین و آسیب پذیر جامعه هستند را به صف کشانده بود.

هیچ کمبودی در تأمین مرغ وجود ندارد

نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از افزایش نظارت بر زنجیره عرضه مرغ در این استان خبر داد و تاکید کرد: هیچ کمبودی در تأمین مرغ طی روزهای پایانی سال وجود ندارد.

وی گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه مرغ آماده عرضه به بازار استان کرمانشاه طی روزهای پایانی سال است.

حاتمی با تاکید بر اینکه میانگین نیاز مردم برای مصرف گوشت مرغ ۱۱۰ تُن در روز است، افزود: علاوه بر عرضه مرغ گرم، روزانه ۲۵ تُن گوشت مرغ منجمد نیز به بازار عرضه می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه مصرف ماهیانه مرغ در این استان را چهار هزار و ۵۰۰ تن اعلام و تصریح کرد: ماهیانه ۶ تا هفت تُن گوشت مرغ در کرمانشاه تولید و به اندازه در بازار عرضه می‌شود، اما مشکل کمبود طی سه هفته گذشته نه تنها در این استان بلکه در کل کشور به علت ذخیره سازی مردم برای شب عید اتفاق افتاد و کرمانشاه از استان‌هایی بود که با کمترین مشکل در این زمینه روبرو شد.

حاتمی با بیان اینکه بازرسان سازمان جهاد کشاورزی بر زنجیره تولید و عرضه مرغ نظارت دارند، خاطرنشان کرد: واحدهای تولیدی باید گوشت مرغ را با نرخ ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان به کشتارگاه‌ها تحویل و کشتارگاه‌ها با قیمت ۱۹ هزار و ۷۰۰ تومان به واحدهای فروش عرضه دهند و با قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به دست مردم برسد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
افتتاح بیست و دومین کتابخانه عمومی روستایی درگیلانغرب

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان کرمانشاه نیز از آغاز توزیع گوشت قرمز و مرغ منجمد با نرخ مصوب دولتی در این استان از روز شنبه ۲۳ اسفندماه خبر داد و گفت: مرغ منجمد با قیمت هر کیلوگرم ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

شهریار قاسمی اظهار کرد: این اقلام در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ در دسترس مردم استان قرار می‌گیرد و تا هر زمانی که ستاد تنظیم بازار اعلام کند، عرضه ادامه خواهد داشت.

نظرات متفاوت در نرخ گذاری کالاها توسط ذی‌نفعان علت کمبود کالاها است

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز گفت: تا کنون در این استان با نبود کالا مواجه نبوده‌ایم اما در برخی از اقلام به علت اینکه ذینفعان در نرخ‌گذاری کالای مربوطه نظرات متفاوتی دارند، تعادل عرضه و تقاضا به هم خورده و با کمبودهای مواجه شده‌ایم که این امر با نبود کالا بسیار متفاوت است.

محسن دارابی با بیان اینکه در برابر وضعیت معیشت مردم وظیفه داریم، اظهار کرد: هم اکنون ۲۵۰ تن مرغ منجمد کیلوی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار در حال توزیع است.

خرید مرغ آزاد ۲۶ هزار تومانی برایمان مقدور نیست

خانم همتی بانوی خانه‌دار در یکی از این صف‌های طویل فروشگاه‌های سطح شهر کرمانشاه برای دریافت مرغ با دعوت از خبرنگار مهر برای ماندن در صف و گرفتن مرغ به نرخ مصوب، گفت: این صف گرفتن مرغ دولتی است.

وی ادامه داد: قیمت آزاد مرغ گرم کیلویی حدود ۲۶ هزار تومان است که در اینجا بعد از حدود یک ساعت در صف ماندن، می‌توانیم به قیمت کیلویی ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان یعنی پنج هزار تومان ارزان‌تر خریداری کنیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
راهی برای آبادانی یا تکرار تجربه‌های ناموفق گذشته؟

این بانو گفت: درآمد ناچیز ما با وجود ۲ فرزند دانشگاه رفته و بیکار و گرانی لحظه به لحظه خورد و خوراک توان خرید مرغ آزاد حتی با تفاوت قیمت ۵ هزار تومان را سخت کرده است.

اما انکار مسئله و تناقض در گفته‌های مسئولان ذیربط استانی با واقعیت‌های موجود نه تنها مشکلات مردم را حل نمی‌کند، بلکه باعث بدگمان شدن بیش از پیش مردم نسبت به عملکرد این مسئولان شده که با سو مدیریت در قبال وضعیت معیشت مردم احساس دغدغه مندی نمی‌کنند و به جای حل مسئله با اظهار نظراتی از جمله اینکه “”بخشی از مشکلات ما به عدم تناسب جرم با جریمه برمی‌گردد که باید حل شود””، سعی در پاک کردن صورت مسئله را دارند.