15+5 دلیل که باید در دوره MBA ثبت نام کنید!

15+5 دلیل که باید در دوره MBA ثبت نام کنید!

در دوران پاندمی کرونا، بسیاری از دانشجویان در دوره‌های MBA شرکت کردند و محبوبیت این دوره بیشتر شد. با این‌حال، برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که با توجه به روند اخیر اقتصاد جهانی، آیا ثبت نام در دوره مدیریت کسب و کار، گزینه خوبی است؟! پاسخ این سوال، یک بله قاطعانه است. در این مطلب توضیح می‌دهیم که چرا باید در دوره MBA ثبت نام کنید.

بهترین دوره mba در ایران

بهترین دوره mba در ایران

به‌صورت مختصر، دوره MBA چیست؟

دوره مدیریت کسب‌وکار، دوره‌ای است که به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌های مدیریتی لازم همچون بازاریابی، امور مالی، حسابداری و سایر مهارت‌های نرم و سخت را کسب کنند تا بتوانند در شرایط واقعی، مدیریت بحران یک سازمان را انجام دهند. آیا شما به این دوره نیاز دارید؟!

20 دلیل برای ثبت نام در دوره مدیریت کسب و کار

برای آن‌که بدانید آیا لازم است در این دوره ثبت نام کنید یا خیر، ۲۰ دلیلی که در ادامه آمده است را مطالعه کنید.

1. آینده شغلی بهتر

یکی از مهم‌ترین دلایل این است که بسیاری از کارفرماها، در ایران و یا سایر کشورها، از بین کاندیداهایی که مدرک MBA دارند و آن‌هایی که ندارند، گروه اول را در اولویت قرار می‌دهند. به همین دلیل با داشتن این مدرک، می‌توانید آسان‌تر وضعیت شغلی خود را ارتقا دهید.

2. تغییر شغل راحت‌تر

یکی از دلایل مهمی که بسیاری از افراد متخصص، علاقمند به ثبت نام در دوره مدیریت کسب و کار هستند، این است که می‌توانند راحت‌تر شغل خود را تغییر دهند. برای مثال کسی که این مدرک را داشته باشد، می‌تواند آسان‌تر شغل خود را از فروش‌وبازاریابی به تجزیه‌وتحلیل بازاریابی تغییر دهد.

3. از بین بردن موانع

شکستن موانع رسیدن به شغل‌های مدیریتی، می‌تواند یکی از مهم‌ترین انگیزه‌ها برای انتخاب این برنامه آموزشی باشد. در برخی از صنایع، مثل امور مالی و یا مشاوره، سیاست استخدام به‌گونه‌ای است که از فارغ‌التحصیلان MBA برای کارآموزی مدیریت یا موقعیت‌های خاص استفاده می‌کنند. همچنین اگر امکان ارتقای شغلی دارید، گرفتن این مدرک می‌تواند روی نظر مدیران ارشد شما تاثیر بگذارد.

4. پتانسیل بهبود درآمد

همان‌طور که امکان ارتقای شغلی وجود دارد، با داشتن مدرک یک تخصص مهم، یعنی MBA، می‌توانید در جایگاه شغلی قرار بگیرید که درآمد بیشتری داشته باشید. بسیاری از استخدام‌کننده‌ها، ترجیح می‌دهند که با حقوق و پاداش بیشتر، افراد متخصص در مدیریت کسب‌وکار را جذب کنند.

5. نیاز بالای سازمان‌ها

براساس نظرسنجی‌هایی که انجام گرفته‌است، بسیاری از استخدام‌کنندگان، ترجیح می‌دادند افراد فارغ‌التحصیل MBA را در سازمان خود داشته باشند. به همین دلیل، می‌توانید اطمینان داشته باشید که میزان اهمیت و تقاضای این تخصص، بالاست.

6. متخصص شدن

از آن‌جایی‌که متقاضیان MBA، شانس کسب تخصص در یک زمینه خاص از مدیریت، همچون امور مالی، منابع انسانی و… را دارند؛ ثبت نام در دوره مدیریت کسب و کار ارزش بیشتری پیدا می‌کند. در موسسات برتری که این رشته را ارائه می‌دهند، از طریق مشاوره به دانشجویان کمک می‌کنند تا تخصص مناسب را پیدا کنند و ادامه دهند.

7. تقویت مهارت‌های کارآفرینی

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد و به‌خصوص جوان‌ترها در دوره‌های MBA ثبت‌نام می‌کنند؛ این است که برای آن‌ها فرصتی ایجاد می‌شود تا درباره نحوه عملکرد کسب‌وکارها، اطلاعاتی به‌دست آورند.

همچنین برخی از دانشگاه‌ها و موسسات ارائه‌‌دهنده این دوره، باشگاه‌ها یا انجمن‌های مخصوص استارتاپ‌ها را دارند که می‌توانید ایده‌ها و دیدگاه‌های خود را با افراد صاحب‌نظر درمیان بگذارید و برای گسترش کسب‌وکار خود استفاده کنید.

دوره mba چیست؟

دوره mba چیست؟

8. شبکه‌سازی

از دلایلی که بسیاری از افراد سعی می‌کنند بهترین دوره MBA در ایران و یا سایر کشورها را پیدا کنند؛ این است که در صورت ورود به یک دانشگاه یا مدرسه کسب‌وکار معتبر، فرصت شبکه‌سازی برای آن‌ها ایجاد می‌شود. می‌توانید به شبکه‌ای گسترده از فرصت‌های شغلی و رویدادهای شرکت دست پیدا کنید و یا دوستان مادام‌العمری برای زندگی یا کسب‌وکار خود پیدا کنید.

9. بهبود مهارت‌های اصلی مدیریت

شاید نخستین دلیل برای ثبت نام در دوره مدیریت کسب و کار، این باشد که مهارت‌های خاصی همچون سخنرانی، رهبری، قدرت مذاکره، کار تیمی، تیم‌سازی، حل تعارض و… را یاد بگیرید. این موارد، اصلی‌ترین مهارت‌های یک مدیر امروزی است که در هر موقعیت شغلی اهمیت دارد.

10. افزایش اعتماد به‌نفس

افرادی که این دوره را گذرانده‌اند، هنگام انجام مذاکرات درباره حقوق خود، طرح یک ایده تجاری و یا حتی هنگام انجام مصاحبه شغلی، اعتماد به‌نفس دارند. در نتیجه افراد، یاد می‌گیرند که اعتماد به‌نفس رویارویی با موقعیت‌های مختلف را داشته باشند.

11. ساخت برند شخصی

افراد زیادی هستند که حاضر هستند تا هزینه دوره MBA معتبری را پرداخت کنند تا دوره‌ای مفید دریافت کنند. برخی کالج‌ها یا موسسات برتر MBA، به دلیل سابقه خود در تربیت مدیران و رهبران برجسته، به فارغ‌التحصیلان خود به‌طور خودکار یک برند شخصی می‌دهند.

12. برنامه منعطف

یکی از دلایل ثبت نام در دوره مدیریت کسب و کار معتبر و غیرحضوری، این است که این دوره‌ها نه‌تنها توسط ارائه‌کنندگان معتبر به دانشجویان ارائه می‌شود؛ بلکه اجازه می‌دهند تا فرد راحت‌تر زمان خود را برای یادگیری تطبیق دهد. همچنین هر فرد می‌تواند در زمینه‌ای خاص از موضوعات اختیاری تخصص بگیرد.

13. بدون محدودیت سنی

برای ورود به دوره‌های MBA و استفاده از این آموزش‌ها، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. تنها لازم است که هر فرد، مطمئن شود که می‌تواند سختی دوران تحصیل خود را صرف نظر از سنی که دارد، تحمل کند.

14. اطلاع از شیوه‌ کسب‌وکارهای جهانی

شیوه‌های تجاری مدرن، پیوسته در حال تکامل است. استفاده از هوش مصنوعی، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و سایر ابزارها، برای بهبود کسب‌وکارها استفاده می‌شوند. به همین دلیل، به کمک یک دوره کسب‌وکار معتبر همچون دوره‌های پکت، می‌توانید همسو با تحولات جهانی پیش بروید. همچنین می‌توانید از تجربه افراد متخصص و باتجربه در این حوزه استفاده کنید.

15. امکان اشتغال جهانی

یکی از رشته‌های شناخته‌شده و مورد قبول در بسیاری از کشورها، MBA است. به همین دلیل با استفاده از آموزش‌های مناسب و معتبر، می‌توانید در صورت مهاجرت، آسان‌تر از افرادی که این مدرک را ندارند و یا آموزش‌های مرتبط ندیده‌اند، استخدام شوید.

16. یادگیری مدیریت زمان

یکی از دلایل مهم برای ثبت نام در دوره مدیریت کسب و کار این است که افرادی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند، علاوه‌بر چالش‌های برنامه درسی خود، باید با فعالیت‌های مختلف درگیر شوند. برای مثال شرکت در کارگاه‌های توسعه فردی، شرکت در مناظره‌ها و… کمک می‌کند تا فرد بهتر بتواند زمان خود را مدیریت کند.

17. بهترین سرمایه‌گذاری

یکی از دلایل علاقمندی بسیاری از افراد به رشته MBA، پتانسیل درآمدزایی آن در آینده است. در حقیقت زمان و هزینه شما، در یک آینده شغلی خوب، پتانسیل افزایش درآمد، ارتقای شغلی و… سرمایه‌گذاری می‌شود. به همین دلیل، استفاده از انواع دوره MBA رایگان و نامعتبر، به هیچ فردی توصیه نمی‌شود.

هزینه دوره mba

هزینه دوره mba

18. مهاجرت آسان‌تر

جالب است بدانید که برخی از کشورها، همچون کانادا، ایالات متحده، بریتانیا و یا استرالیا، قوانین خاصی برای اقامت فارغ‌التحصیلان MBA در نظر گرفته‌اند. برای مثال، در استرالیا، می‌توانید طبق قوانین و مقررات مهاجرت، به دنبال کار و اقامت باشید.

19. کسب تجربه‌های متنوع

یکی از مزایای شرکت در دوره‌های MBA، به‌خصوص دوره‌های حضوری و یا آنلاین گروهی، این است می‌توانید با افراد مختلفی که تجربه‌های متفاوتی در زمینه‌های حرفه‌ای خود داشته‌اند، آشنا شوید و از آن‌ها استفاده کنید.

20. توسعه فردی همه‌جانبه

در طول دوره MBA خود، فرصت کافی دارید تا بر روی مهارت‌های نرم و کسب تخصص در حوزه‌های مختلف کار کنید و یک دید همه‌جانبه به مسیر شغلی و زندگی خود به‌دست آورید. این دوره، به شما کمک می‌کند تا به توسعه فردی همه‌جانبه دست پیدا کنید.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین دلایل ثبت نام در دوره مدیریت کسب و کار را بیان کنیم تا اگر هنوز به قطعیت نرسیده‌اید که در این دوره شرکت کنید. تصمیم نهایی خود را بگیرید. اگر می‌دانید که چرا به این مدرک نیاز دارید، همین الان از دوره‌های پکت استفاده کنید.