تراژدی قاچاق چوب در ایران| قاچاق چوب به کرمانشاه رسید /
جنگل‌های ۵۲۷ هزار هکتاری ‌از تیغ اره قاچاقچیان در امان
نماند
تراژدی قاچاق چوب در ایران| قاچاق چوب به کرمانشاه رسید /
جنگل‌های ۵۲۷ هزار هکتاری ‌از تیغ اره قاچاقچیان در امان
نماند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، جنگل‌ها آواز حیات را زمزمه می‌کنند اما زمانی که صدای اره برقی‌ها در دل زیستگاه درختان کهن می‌پیچد، ناقوس مرگ نواخته می‌شود. وسعت ۵۲۷ هزار هکتاری جنگل‌های کرمانشاه نیز از تیغ اره بشر در امان نمانده به طوری که هر دو سه روز اخباری از کشف حمل غیرقانونی چوب […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، جنگل‌ها آواز حیات را زمزمه می‌کنند اما زمانی که صدای اره برقی‌ها در دل زیستگاه درختان کهن می‌پیچد، ناقوس مرگ نواخته می‌شود.

وسعت ۵۲۷ هزار هکتاری جنگل‌های کرمانشاه نیز از تیغ اره بشر در امان نمانده به طوری که هر دو سه روز اخباری از کشف حمل غیرقانونی چوب به گوش می‌رسد.

حقیقت این است که نیاز کشور به چوب را نمی‌شود نادیده گرفت اما باید تلاش کرد تا با توسعه زراعت چوب به آن پاسخ داد و از حضور سوداگران در جنگل‌ها کاست.

با توجه به ظرفیت کم‌نظیر جنگل‌های استان و نیز راهبرد توسعه زراعت چوب که در دستور کار دولت قرار گرفته؛ لازم است مردم، جوامع محلی و سرمایه‌گذاران برای توسعه این زراعت، ترغیب و تشویق شوند تا هم صنعت چوب و هم صنایع وابسته به آن تقویت شده و زمینه اشتغالزایی بیشتر نیز فراهم شود.

منابع طبیعی استان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده که در راستای ساماندهی و جلوگیری از قاچاق چوب، به استناد دستورالعمل‌های ابلاغی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور قطع درختان باغی مستلزم اخذ مجوز از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و حمل آن مستلزم اخذ مجوز از ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌ها است.

بنابراین یگان‌های حفاظت منابع طبیعی در سراسر استان تمامی محمولات چوبی فاقد مجوز حمل را توقیف و به مرجع قضایی ارجاع می‌دهند.

یگان حفاظت منابع طبیعی در کمین عاملان قطع درختان جنگلی

ماشاءالله کولانی مدیرکل منابع طبیعی استان اظهار داشت: نیروهای یگان حفاظت اداره منابع طبیعی استان به عنوان حافظ سرمایه‌های ملی مردم با مخربین طبیعت به خصوص عاملان قطع درختان، حمل کنندگان، عوامل نگهداری و یا فروش ذغال تهیه شده از درختان جنگلی با جدیت تمام برخورد خواهد کرد و این اشخاص به هیچ عنوان از چنگال قانون در امان نخواهند بود تا مانعی باشد برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی به عنوان بستر حیات کشور و این جنگل ها و مراتع استان که سرمایه ملی و متعلق به تمامی نسل ها هستند از چنگال این سودجویان دور بمانند.  

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آیت الله رئیسی: لازمه داشتن اقتدار از سوی قاضی بد اخلاقی نیست

وی از تمامی مردم به عنوان همیاران طبیعت خواستند با توجه به اینکه منابع طبیعی متعلق به تمامی نسل‌ها است مردم نیز باید در حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی کوشا باشند و می‌توانند با شماره گیری تلفن ۱۵۰۴ پل ارتباطی یگان حفاظت اداره کل با مردم ما را از تخلفات و سایر مشکلات در زمینه منابع طبیعی باخبر سازند.

تسهیلات بانکی برای زراعت چوب در کرمانشاه پرداخت می‌شود

کولانی با اشاره به پرداخت تسهیلات ویژه به منظور توسعه زراعت چوب در استان کرمانشاه گفت: با توجه به تدابیر اتخاذ شده سازمان متبوعه و مشارکت بانک کشاورزی امکان پرداخت ۴۱۵۸ میلیون ریال تسهیلات بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد سهم آورده بانک و صفر درصد بخش واگذار کننده یعنی سازمان جنگل‌‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور فراهم شده است.

وی عنوان کرد: این تسهیلات به متقاضیان طرح‌های زراعت چوب با گونه های صنوبر و اکالیپتوس پرداخت می‌شود.

کولانی گفت: آنچه این اقدام را مطلوب متقاضیان خواهد کرد فرصت دو ساله مشارکت در اجرای طرح، تنفس ۶ ساله و بازپرداخت دو ساله خواهد بود.

وی با بیان اینکه مبلغ تسهیلات به ازای هر هکتار ۷۸ میلیون ریال است از متقاضیان خواست تا با توجه به محدودیت زمانی و اعتبار اعلام شده حداکثر پنجم بهمن ۱۳۹۹ درخواست خود را به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان محل سکونت خود ارائه دهند.

کولانی افزود: سهمیه اعتباری شهرستان‌ها به صورت شناور بوده و اولویت جذب هم با کسانی خواهد بود که در ارائه درخواست پیشگام بوده‌اند.

بر اساس مواد قانونی ۴۲ و ۴۸ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور، قطع درختان خودرو و حمل هر نوع چوب و هیزم بدون اخذ مجوز از سازمان جنگلها و مراتع کشور ممنوع است و به موجب این مواد قانونی با متخلفین برخورد می‌شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
برخورد با جاعلان مدارک شناسایی در کرمانشاه تشدیدمی‌شود

چوب‌های قاچاق در سنقروکلیایی به مقصد نرسید  

غضبان احمدی‌فر فرمانده انتظامی سنقروکلیایی از کشف ۱۰ تن چوب قاچاق در این شهرستان خبر داد و گفت: مأموران انتظامی سنقروکلیایی حین کنترل خودروهای عبوری به یک دستگاه کامیون و یک دستگاه نیسان مشکوک و آنها را متوقف کردند. 

وی افزود: در بازرسی از این خودروها ۱۰ تن چوب قاچاق که طبق نظر کارشناسان ارزش آن به ۵۰۰ میلیون ریال می‌رسید کشف شد. 

سرهنگ احمدی فرد در پایان از دستگیری ۲ نفر در این راستا و معرفی آنها به دستگاه قضائی خبر داد.

کشف ۲۳ تن چوب قاچاق در در اسلام‌آبادغرب  

محمدرضا یاری فرمانده انتظامی اسلام آبادغرب گفت: با تلاش ماموران پلیس شهرستان ۲۳ تن چوب قاچاق کشف و ۲ دستگاه کامیون نیز توقیف شدند.  

وی عنوان کرد: مأموران پاسگاه شهر حمیل و روستای شیان، حین گشتزنی به ۲ دستگاه کامیون مشکوک و جهت بازرسی آنها را متوقف کردند. 

وی گفت: در بازرسی های انجام شده ۲۳ تن چوب قاچاق که طبق نظر کارشناسان ارزش آن به ۲۵۰ میلیون ریال می رسید، کشف شد. 

یاری از دستگیری ۲ نفر در این رابطه و معرفی به دستگاه قضائی جهت صدور حکم لازم خبر داد.

انتهای پیام/۸۳۲/ش