جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| بیماریابی فعال پاشنه آشیل
شکست ویروس منحوس/ فوت ماهانه ۴۸۸۱ نفر /کاهش شهرستان‌های قرمز/ هر ۴
دقیقه یک مورد فوتی+ نقشه و نمودار
جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| بیماریابی فعال پاشنه آشیل
شکست ویروس منحوس/ فوت ماهانه ۴۸۸۱ نفر /کاهش شهرستان‌های قرمز/ هر ۴
دقیقه یک مورد فوتی+ نقشه و نمودار

به گزارش‌ گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، روز گذشته درحالی به استناد آمار رسمی ۳۴۴ نفر دیگر از هموطنانمان به دلیل ابتلا به ویروس کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند که با اضافه شدن این تعداد از موارد فوتی از ابتدای آغاز همه‌گیری ویروس منحوس جمع کل متوفیان کرونایی مرز ۷۳ هزار نفر را […]

به گزارش‌ گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، روز گذشته درحالی به استناد آمار رسمی ۳۴۴ نفر دیگر از هموطنانمان به دلیل ابتلا به ویروس کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند که با اضافه شدن این تعداد از موارد فوتی از ابتدای آغاز همه‌گیری ویروس منحوس جمع کل متوفیان کرونایی مرز ۷۳ هزار نفر را رد کرده و اکنون ۷۳۲۱۹ نفر ثبت شده است.

در نگاه اول اگرچه مقایسه آماری این تعداد از متوفیان با درنظر گرفتن نرخ مرگ در کشورمان زیاد جلب توجه نکند و گروهی براین باور باشند که فاصله کمی‌بیشتر از یک درصدی نرخ مرگ با سایر نقاط جهان به دلیل شرایط ایران قابل قبول است؛ اما با نگاهی دقیق‌تر و همچنین مقایسه این آمار با نرخ مرگ و میر در کشوری مثل هندوستان که امروز با سونامی مرگ کرونایی مواجه شده  و البته درنظر گرفتن فاکتور تاثیرگذار جمعیت؛ می‌بینیم در ایران از ابتدا پاندمی ماهیانه ۴۸۸۱ نفر فوت‌شده‌اند که این رقم حتی از سرزمین هفتاد و دو ملت بسیار بالاتر و نگران کننده‌تر است.

این درحالی است که بر پایه آمار‌های یک‌روز گذشته، «نرخ مرگ» در کشورمان ۳٫۵ درصد ثبت‌شده است و به همین تناسب، «نرخ بهبود» ۹۶٫۵ درصد، اما در عین‌حال  میانگین نرخ مرگ بهبودی در دهکده‌جهانی  ۲٫۴ درصد اعلام شده که تاکیدی بر وضعیت به مراتب بهتر از ایران است.

در این‌زمینه اگرچه موضوع تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران عاملی تاثیرگذار بوده و در بسیاری از موارد مشکلاتی را به نظام سلامت ایران تحمیل کرده است اما نباید فراموش کنیم براساس اعلام رسمی مقامات ایران زیرساخت‌های بهداشت و درمان درکنار تخصص بالای پزشکان کشور و صد البته دانش فنی موجود با مدیریت دقیق و تدبیری اصولی می‌توانست شرایط بهتری را برای ایران رقم بزند.

به‌هرحال به‌لطف خداوند و با تلاش بی‌وقفه کادر درمان به عنوان سربازان خط مقدم سلامت کشور و همراهی جسته و گریخته هموطنان امروز نزدیک به ۱۵ ماهه است که در شرایط کرونایی ایستادگی کرده‌ایم و به گفته مسئولان به‌زودی شاهد تولید انبوه واکسن و برخی داروهای موثر کرونایی در کشورمان خواهیم بود، اما لازم است به این نکته توجه داشته باشیم که ایمنی جمعی در کشور ایجاد نشده و حتی برخی از کارشناسان با توجه به احتمال ورود ویروس‌ جهش یافته هندی به کشور پیش‌بینی آغاز موج پنجم را در سیر نزولی موج چهارم دور از انتظار نمی‌دانند.

کارشناسان نظام سلامت و بهداشت در این زمینه تاکید دارند، در شرایطی که اکنون قرار گرفته‌ایم و با درنظر گرفتن امکاناتی که در اختیار داریم بهترین راهکار رعایت سختگیرانه پروتکل‌ها و البته فاصله‌گذاری‌های اجتماعی است و به نوعی پاشنه آشیل تمام این سیاست‌گذاری‌های بیماریابی فعال و البته هوشمندانه از طریق اجرای برنامه‌های محله‌محور است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه گفت: در دو ماه گذشته بیش از ۴۰ هزار نفر از مبتلایان مثبت که قرنطینه بوده‌اند، نقض قرنطینه کرده اند و این افراد همانند یک بمب ویروسی در جامعه می چرخند. یکی از بزرگترین اهداف ما در گام پنجم، اطمینان حاصل کردن از رعایت قرنطینه موارد شناسایی شده با شیوه محله محور است.

علیرضا رئیسی با اشاره به نقطه ضعف اصلی مدیریت کرونایی از ابتدای آغاز همه‌‌گیری تا امروز تاکید کرد: یکی از نقاط ضعف ما، عدم رعایت قرنطینه توسط بیماران شناسایی شده است، درحالی که تست و بیماریابی ۱۰ نفر از افراد در تماس با مبتلایان و موارد شناسایی شده یکی از اصلی‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و کاربردی‌ترین راهکارها در مقابله با ویروس کرونا شناخته شده است که البته تجارب بسیار مثبتی در سایر کشورها با اجرایی شدن این روند ثبت شده است.

رئیسی  همچنین افزود: در سیاستگذاری اخیر مدیریت همه‌گیری کرونا رهگیری و بیماریابی فعال ۸۰ درصدی در سراسر کشور است به این ترتیب لازم است حداقل ۸ نفر از اطرافیان فردی که نتیجه تستش مثبت‌بوده، مورد غربالگری دقیق قرار گیرد تا از ایجاد کانون‌های آلودگی خانوادگی و همچنین همکاران در شرکت‌ها، ادارات و مراکز ارایه خدمات جلوگیری کرده باشیم.

به گفته کارشناسان نتایج بسیار مثبت اجرای طرح شهید سلیمانی تاکید براین واقعیت است که با استفاده از توان نهادها و سازمان‌هایی که دارای امکانات موردنیاز بیماریابی فعال هستند؛ در مدیریت همه‌گیری، آنهم در شرایط فعلی که خطر آغاز موج پنجم همه‌گیری بیخ گوش کشورمان قرار دارد؛ امری ضروری و غیرقابل اجتناب  است.

تغییر رنگ معنادار بوم کرونایی ایران

براساس استانداردهای بهداشتی از همان اوایل آغاز همه‌گیری برای مدیریت بهتر با استفاده از رنگ‌‌ها مسئولان بهداشت و درمان در سراسر کشورها تلاش کردند میزان وخامت یا عادی بودن شرایط را مطرح کنند تا علاوه بر مسئولان مرتبط ساکنان مناطق برای مدیریت زندگی روزانه و رعایت اصول بهداشتی گام‌های موثرتری بردارند؛ از این رو بوم نقاشی ایران نیز از همان دوره رنگ‌های مختلفی از زرد و آبی تا قرمز تیره به خود دید.

تاجایی که با آغاز سال ۱۴۰۰ تقریباً تمام سطح کشور با رنگ قرمز کرونایی به نمایش گذاشته شد و همه مسئولان بروز بحرانی تازه یا همان پیک چهارم را اطلاع‌رسانی کردند و امروز در میانه دومین ماه قرن جدید بازهم این رنگ‌ها تغییرات معناداری را ثبت کرده‌اند که براساس آن همه کارشناسان یکصدا اعلام می‌کنند شرایط بسیار شکننده و البته تهدید همچنان باقی است.

به استناد آمارهای رسمی وزارت بهداشت  اکنون  ۱۰۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۵ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۱۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و خبری هم از نقاط آبی یا همان کم خطر کرونایی در سراسر ایران نیست، این درحالی است که ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰ شرایط رنگ بندی کرونایی ایران با ۱۹۸ شهرستان قرمز، ۱۵۷ شهرستان نارنجی، ۸۴ شهرستان زرد و ۹ شهرستان آبی اعلام شده بود.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه می‌گویند اگرچه در نگاه اول کاهش تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی حکایت از بهبود شرایط در برخی نقاط دارد اما از سوی دیگر حذف شهرستان‌های آبی و افزایش تعداد نقاط زرد و نارنجی خبر از شکنندگی بسیار بالای شرایط در موج چهارم می‌دهند که اگر به این موضوع بی‌توجه باشیم هنوز نزولی شدن موج چهارم تثبیت نشده باید منتظر سربرآوردن آمارهایی جدید و آغاز موج پنجم کرونا در کشور باشیم.

 

 افزایش شهرهای قرمز و نارنجی در استان کرمان 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، با وجودی که مسئولان بهداشت و درمان استان کرمان از کاهش ملموس موارد بستری کووید ۱۹ در استان کرمان از چند روز قبل خبر می‌دهد و استان کرمان را در شیب نزولی شیوع کرونا می‌دانند اما آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در استان نشان از افزایش شهرهای قرمز و نارنجی دارد.

براساس آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ تا روز گذشته تعداد موارد بستری قطعی کرونا در استان ۴۸۳مورد است که از این تعداد ۲۸۳ نفر در سطح دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۵۹ نفر در سطح دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۷۰ نفر در سطح دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۷ نفر در سطح دانشگاه علوم پزشکی بم و ۶۴ نفر در سطح دانشکده‌ علوم پزشکی سیرجان بستری هستند.

تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان کرمان ۱۹ هزار و ۳۳۷ مورد است که روز گذشته ۷۲ نفر به موارد جدید بستری کووید ۱۹در استان افزوده شده است که از این تعداد ۳۴ مورد در سطح دانشگاه علوم پزشکی کرمان ، ۴ مورد در سطح دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ، ۲۰ مورد سطح دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۱ مورد در سطح دانشگاه علوم پزشکی بم و ۱۳ مورد در سطح دانشکده‌ علوم پزشکی سیرجان شناسایی شدند.

به گزارش تسنیم تعداد فوتی‌های قطعی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۷ نفر گزارش شده که از این تعداد ۶ نفر حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان و یک نفر حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان قرار دارد که سن فوتی‌ها ۸۲،۷۶،۷۰،۷۰،۴۸،۳۳ و۲۶ سال است و مجموع جانباختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۲ هزار و ۷۴۶ نفر رسیده است.

براساس آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در پیک چهارم شیوع کرونا در استان کرمان، ۸ شهرستان در وضعیت قرمز، ۸ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۷ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

۱۱ شهرستان استان مرکزی در وضعیت نارنجی قرار گرفت

سیدمحمد جمالیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اراک ، با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی استان به لحاظ درگیری با ویروس کرونا اظهار داشت: در حال حاضر شهرستان‌های اراک، محلات، ساوه، زرندیه، خمین، دلیجان، خنداب، کمیجان، تفرش، شازند و آشتیان در وضعیت نارنجی و شهرستان فراهان در وضعیت قرمز قرار دارد.

وی با اشاره به آمار بیماران کرونایی، افزود: طبق آخرین نتایج آزمایشگاهی در خصوص ویروس کرونا طی شبانه روز گذشته ۳۹۹ مورد جدید شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون تعداد موارد مبتلا به بیماری کرونا به ۵۵ هزار و ۵۶۹ نفر رسیده است.

جمالیان عنوان کرد: از میان ۳۹۹ مورد مبتلای جدید ۶۷ نفر در بیمارستان‌ها بستری و تحت مراقبت هستند و خدمات تخصصی درمانی دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: درمان ۳۳۲ مورد از بیماران جدیدی که شناسایی شدند به صورت سرپایی بوده است و تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: متاسفانه طی شبانه روز گذشته بر اثر ابتلا به بیماری کرونا ۱۵ نفر در استان مرکزی فوت کردند و تعداد فوتی‌ها به هزار و ۸۸۲ نفر رسیده است.

آمارهایی که در استان سمنان همخوانی ندارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، آمارهای اعلامی از سوی مراجع ذی‌ربط نوید کاهش بسیار جزئی در تعداد بستری‌های قطعی مبتلا به کرونا بر اساس معیارهای قطعی آزمایشگاهی (تست PCR) را به مردم استان سمنان می‌دهد؛ البته این هشدار که «در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها، خیز جدیدی از بیماری را به همراه خواهد داشت» نیز همواره باید مورد توجه شهروندان استان سمنان باشد.

در واقع باید گفت که گرچه آمارهای اعلامی از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان کمی دچار تناقض بوده و مخاطبان را سردرگم می‌کند؛ اما در مجموع باید گفت که آمارها بیانگر کاهش اندک بیماران قطعی سرپایی مبتلا به کرونا در این استان است؛ اگر مردم بیشتر از گذشته رعایت کنند.

البته همکاری مردم استان سمنان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گرچه در حد ایده‌آل نبوده، اما بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا بهتر از دیگر استان‌های کشور بوده و در واقع استان سمنان جزو استان‌هایی بوده است که مردم آن ۶۶ تا ۷۸ درصد به پروتکل‌های بهداشتی عمل کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان از بستری شدن ۲۹ مبتلای جدید قطعی به بیماری کووید ۱۹ بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی (تست PCR) از ۶ شهرستان سمنان، دامغان، گرمسار، مهدی‌شهر، سرخه و آرادان در روز گذشته خبر داد و گفت: با احتساب این آمار، مجموع بیماران مبتلای قطعی به کرونا که در مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه از ابتدای شیوع این ویروس تا کنون به عدد پنج هزار و ۹۶۸ نفر رسیده است.

نوید دانائی از شناسایی ۱۱۸ بیمار سرپایی مبتلا به کرونا با تست مثبت قطعی در محدوده زیر پوشش این دانشگاه خبر داد و اضافه کرد: بر این اساس مجموع تعداد بیماران سرپایی مبتلا به کرونا در ۶ شهرستان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز از ابتدای این همه‌گیری تا کنون به عدد ۱۹ هزار و ۴۵۲ نفر رسیده است.

 تناقض‌هایی که مخاطبان را سردرگم می‌کند 

اما جالب است بدانید که در آمار ارائه شده از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان تناقضی هم وجود دارد و آن اینکه بر اساس اعلام دانائی تعداد مجموع بیماران شناسایی شده مبتلا به کرونا در محدوده زیر پوشش این دانشگاه ۲۵ هزار و ۴۲۰ نفر است؛ درصورتی‌که با یک عملیات جمع ساده ریاضی و با تجمیع آمار بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کرونا در این ۶ شهرستان می‌توان دریافت که مجموع تعداد این مبتلایان ۲۵ هزار و ۴۲۰ نفر است؛ بنابراین یا کم‌دقتی در تجمیع این دو آمار رخ داده است یا اینکه یکی از آمارهای مجموع بیماران بستری یا سرپایی مبتلا به کرونا در محدوده زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشتباه است.

البته این سؤالات و احیاناً تناقض‌ها در آمار ارائه روزانه ابتلا به کرونا از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا نیز وجود دارد که به‌زودی به این تناقض‌های آماری نیز خواهیم پرداخت.

 فوت ۴ بیمار دیگر کردستانی بر اثر کرونا 

فرزین رضاعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  سنندج  از شناسایی ۲۴۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در روز گذشته در استان خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر ۵۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کردستان بستری هستند.

وی افزود: هم‌‌اکنون ۷۵ نفر بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) بستری و حالشان وخیم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از مرگ ۴ بیمار دیگر خبر داد و خاطر نشان کرد: آمار فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا از ابتدا تاکنون به یک هزار و ۲۵۶ نفر رسیده که از این تعداد ۴۹۹ نفر در سنندج، ۲۲۹ نفر در سقز، ۹۶ نفر در قروه، ۷۴ نفر در کامیاران، ۹۶ نفر در بانه، ۷۳ نفر در دیواندره، ۵۷ نفر در بیجار، ۱۱۰ نفر در مریوان، ۱۹ نفر در دهگلان و ۳ نفر در سروآباد بوده است.

۳ شهرستان دیگر استان بوشهر در رنگ‌بندی کرونایی، قرمز شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، این‌ روزها همه مردم از ابتلا به ویروس جهش یافته مصون نیستند و تنها ابزار مهار این ویروس استفاده از ماسک و پرهیز از دورهمی‌ها و حضور نیافتن در مراسم تجمعی است.

کارشناسان بهداشتی معتقدند همکاری‌های مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید تداوم داشته باشد و از عادی انگاری شرایط اجتناب کرد تا هر چه سریع‌تر از این شرایط اضطراری و بحرانی رها یافت.

اکنون محدودیت‌هایی در بخش‌های مختلف جامعه برای مهار بیماری کرونا اعمال می‌شود که بدون همکاری و همراهی مردم اعم از کارکنان ادارات، اصناف و اقشار مختلف نمی‌توان این ویروس کنترل و مهار کرد.

استان بوشهر اکنون در موج چهارم ابتلا به کرونا گرفتار است و از فروردین تاکنون ضمن افزایش ابتلا، بستری و فوتی، خسارت‌هایی به بخش‌های مختلف وارد شده است.

استان بوشهر در هفته آخر اسفند ماه تعداد فوتی‌های آن ۷ نفر ثبت شد که این تعداد در هفته آخر فروردین ماه به ۵۸ نفر رسید.

عادی انگاری یکی از علل افزایش بستری‌ها و فوتی‌های کرونایی ارزیابی شده که باید از همه ظرفیت‌ها برای مهار این بیماری که همه اقشار جامعه را در معرض خطر و تهدید قرار داده است استفاده شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از افزایش شهرستان‌های در وضعیت قرمز خبر داد و اظهار داشت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با توجه به افزایش بستری‌ها در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر افزون بر دشتستان، دشتی و گناوه شهرستان‌های بوشهر، جم، تنگستان را قرمز اعلام کرد.

سعید کشمیری با بیان اینکه پیش از این شهرستان‌های یاد شده در وضعیت نارنجی بودند افزود: شهرستان‌های دیر و کنگان در وضعیت نارنجی قرار دارند و تنها شهرستان عسلویه در وضعیت زرد کم خطر کرونایی اعلام شده است.

وی تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان را ۴۱۶ نفر دانست و تصریح کرد: هم اکنون ۵۲ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این مجموع ۲۰ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر بیان کرد: تاکنون یک‌هزار و ۶۲ نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون افزون بر ۳۷ هزار و ۵۰۰ نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

۱۸۱ مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی ۱۸۱ مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به ۳۲ هزار و ۸۴۲ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و ۲۵۶ نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۶۵ بیمار حاد تنفسی و ۸۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

۹ شهر آذربایجان‌غربی به رنگ نارنجی کرونایی بازگشتند

علی مصطفوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در روزهای گذشته ۹ شهر آذربایجان‌غربی به رنگ نارنجی کرونایی بازگشتند.

وی تصریح کرد: هم اکنون شهرهای شوط، پلدشت، چالدران، نقده، پیرانشهر، سردشت، بوکان، شاهین‌دژ و تکاب نارنجی کرونایی هستند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: همچنین هشت شهر استان آذربایجان‌غربی همچنان به رنگ قرمز کرونایی باقی ماندند.

وی بیان کرد: در این راستا شهرستان‌های ماکو، چایپاره، خوی، سلماس، ارومیه، اشنویه، میاندوآب، مهاباد در وضعیت قرمز قرار دارند.

مصطفوی تاکید کرد: با توجه به تعداد فوتی‌های روزهای اخیر در آذربایجان‌غربی و تعداد بستری‌های کرونایی، هم استانی‌ها باید ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، از ماسک در امکان پرتردد استفاده کنند.

ساکنان استان آذربایجان غربی و کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها

این درحالی است که در جدول رعایت نکات بهداشتی به ترتیب استان‌ها، آذربایجان‌غربی در رده‌های آخر قرار دارد به‌گونه‌ای که کمترین درصدهای رعایت پروتکل‌های اعلامی وزارت بهداشت در این استان اجرا می‌شود و همین موضوع سبب شده است تا آمار مبتلایان حرکت نوسانی و زیگلالی داشته که نشان از برخورد سلیقه‌ای مردم با کرونا است.

اقتصاد ضعیف آذربایجان‌غربی در کنار بی‌اهمیتی به دستور‌العمل‌های اعلامی نتیجه‌ای جز طولانی‌شدن پیک‌ چهارم و به طبع‌ آن قرنطینه را نداشته که همین موضوع سبب خستگی و بی‌رغبتی و حتی عادت کردن به بیماری کرونا در شهروندان استان شده است.

اگر به رنگ شهرستان‌های آذربایجان‌غربی دقت شود به‌خوبی قابل مشاهده و درک است که شهرستان‌های مرکزی و شهرهای نزدیک به آن‌ها که رفت‌وآمد بین شهری زیادی دارند قرمز رنگ‌اند که می‌توان به ارومیه، خوی، سلماس و میاندوآب اشاره کرد و در مقابل شهرستان‌های مرزی استان با ترکیه و عراق و نیز با استان زنجان مثل چالدران، سردشت و پیرانشهر و شاهین‌دژ به‌دلیل جمعیت پایین و منع تردد مرزی و حتی بین استانی به رنگ نارنجی درآمده‌اند.

مبتلایان به بیماری کرونا بار دیگر از هزار نفر فراتر رفته است که قطعاً نگرانی‌های زیادی برای قطع حرکت سرازیری پیک چهارم و تغییر مسیر دوباره به سمت قله‌ای دیگر ایجاد می‌کند که این‌بار به‌مراتب بدتر از قله قبلی می‌شود و از این رو با نارنجی شدن چند شهر، نباید کار پیک چهارم را تمام شده دانست چرا که افزایش آمار مبتلایان در یک شهر استان می‌تواند سریعاً در قرمز شدن شهرهای همسایه نشان دهد.

طبق آمار اعلام شده توسط قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان‌غربی در روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه، یک هزار و ۳۹ نفر از مبتلایان به کرونا شناسایی شده‌اند تا جمع کل مبتلاین در استان به ۱۵۶ هزار و ۳۳۸ نفر برسد.

بستری‌های بیمارستان‌ها و مراکز درمانی آذربایجان‌غربی به یک‌ هزار و ۳۰۸ بستری سندرم حاد تنفسی و ۵۴۳ بستری مشکوک اعلام شده است که از این تعداد سهم شهرهای ارومیه، خوی، ماندوآب و بوکان به‌ترتیب ۹۴، ۳۲، ۲۴ و ۲۰ بستری بوده است.

فوتی‌های کرونایی در روز سیزدهم اردیبهشت ماه ۱۶ نفر گزارش شده است که پنج مورد در ارومیه و خوی، دو مورد در بوکان و یک مورد در شهرهای نقده، ماکو، تکاب و میاندوآب بوده است و بدین ترتیب آمار فوتی‌های کرونایی در آذربایجان‌غربی به چهار هزار و ۲۶۰ نفر رسید.

۴ شهر استان قزوین از وضعیت قرمز خارج شدند

منوچهر حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از تغییر وضعیت کرونایی استان در ۳ شهرستان دیگر خبر داد و اظهار داشت:‌ بر اساس آخرین ارزیابی صورت‌گرفته توسط وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ۳ شهرستان آبیک، بویین‌زهرا و تاکستان از رنگ‌بندی قرمز کرونایی خارج شده و به نارنجی تغییر رنگ دادند. ضمن اینکه رنگ کرونایی شهرستان آوج هم از وضعیت نارنجی به وضعیت زرد تغییر پیدا کرد.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین با بیان اینکه شهرستان قزوین کماکان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد، اضافه کرد: تغییر رنگ کرونایی ۴ شهرستان استان به دلیل همکاری مردم به ویژه اصناف و کسبه بازار و در اثر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجرای طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌های و ممنوعیت‌های کرونایی روی داد.

حبیبی با اشاره به وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان قزوین ادامه داد: با وجود آرمانی نبودن این وضعیت اما قزوین در ردیف ۷ استان با بیشترین درصد مراعات پروتکل‌های بهداشتی است و امیدواریم که قزوین مانند اسفندماه سال قبل هم رتبه نخست را در این حوزه کسب کند.

وی یادآور شد: با توجه به زرد شدن وضعیت کرونایی شهرستان آوج محدودیت فعالیت مشاغل و صنوف مختلف در این شهرستان برداشته می‌شود و همچنین قانون منع تردد به این شهر و خارج شدن از این شهر هم با عنایت به زرد شدن رنگ‌بندی و بنا به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال نخواهد شد؛ البته وضعیت اجرای چنین پروتکل‌هایی در جلسه آتی ستاد پیشگیری و همچنین قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونای استان تصمیم‌گیری خواهد شد.

وضعیت کرونایی استان شکننده است

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونای استان با اشاره به افزایش خزنده تعداد بستری‌های کرونایی طی روزهای اخیر گفت: به هر حال وضعیت و رنگ‌بندی کرونایی در شرایط نارنجی شکننده است و اگر میزان بستری‌ها و فوتی‌ها افزایش یابد، دوباره وضعیت کرونایی شهرهای ما قرمز شده و مجبور به اعمال سخت‌ترین و شدیدترین محدودیت‌ها خواهیم بود.

حبیبی عادی‌انگاری را سم اصلی در پیروزی بر کرونا دانست و افزود: اگر همراهی و همکاری اقشار مختلف مردم ادامه پیدا کند، با تسریع واکسیناسیون می‌توانیم تا آغاز انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا از شر کرونا راحت شویم؛ به شرطی که دست از بازارگردی بیهوده و مهمانی‌های خانوادگی برداریم.

بی‌توجهی گیلانی‌ها به محدودیت‌های کرونایی 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، آبتین حیدرزاده عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین آمار بستری‌شدگان کرونایی در گیلان اظهار داشت: در شبانه روز گذشته حدود ۱۱۰ بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی استان گیلان بستری شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در حال حاضر ۶۷۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند خاطرنشان کرد: متاسفانه ۱۲۰ بیمار به دلیل وخامت حالشان در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

حیدرزاده با بیان اینکه تمام شهرستان استان گیلان به‌جز شهرستان سیاهکل به رنگ نارنجی کرونا تغییر وضعیت دادند گفت: ویروس کرونا همچنان در سراسر استان فعال است و می‌طلبد که مردم رعایت اصول بهداشتی را بیش‌از پیش جدی بگیرند.

وی با بیان اینکه میزان رعایت دستور‌العمل‌های بهداشتی در گیلان زیر ۶۰ درصد است افزود: متاسفانه در سطح شهر مشاهده می‌کنیم یکسری از اصناف کرکره مغازه خود‌ را بالا برده و در حال فعالیت هستند از این عزیزان تقاضا داریم برای حفظ سلامتی خود به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا عمل کنند.   

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه همچنان واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ در استان در جریان است گفت: متاسفانه ازدحام جمعیت در مراکز تزریق واکسن بسیار زیاد است و ما تقاضا داریم که افراد از داشتن یک همراه بیشتر خودداری کنند.

️ایلام در صدر رعایت پروتکل‌های بهداشتی کشور قرار گرفت

محمد نوذری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار داشت:️ایلام در صدر رعایت پروتکل‌های بهداشتی کشور قرار گرفته است.

استاندار ایلام گفت: احراز این شرایط برای استان ایلام در میان استان‌های کشور نوید بخش به نتیجه رسیدن تمام دست‌اندکاران ستاد مقابله با کرونا ویروس و همراهی و همکاری مردم است.

وی با عنوان اینکه محدودیت‌های ترددی و رعایت پروتکل‌ها  در استان ایلام راه‌گشا بوده است خاطرنشان کرد: رعایت پروتکل‌ها موجب شده است تا  وضعیت سه شهرستان آبدانان، چرداول و دره شهر در این استان نیزاز قرمز به نارنجی تغییر کند.

نوذری در ادامه افزود:  هم‌اکنون هفت شهرستان ایلام، آبدانان، دره‌شهر، چوار، دهلران، چرداول و مهران در وضعیت نارنجی قرار دارندو شهرستان‌های بدره، سیروان، ملکشاهی و هلیلان نیز در وضعیت زرد هستند.

استاندار ایلام یادآورشد: مجموع مبتلایان کرونا از ابتدای شیوع تا کنون در استان ایلام ۳۶ هزار و ۵۱۷ نفر و مجموع فوتی‌ها ۷۵۴ نفر است.

فوت یک یزدی دیگر در شبانه روز گذشته 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: همچنان بیش از ۱۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

ابراهیم سلمانی با اشاره به اینکه بستری‌های مشکوک به کرونا در استان یزد، امروز  به ۴۸۷ نفر رسیده ادامه داد: در حال حاضر از این تعداد، ۱۰۲ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در شبانه روز گذشته، ۸۹ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان پذیرش شدند و نشان دهنده کاهش آمار بستری‌ها نسبت به هفته گذشته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود: در حال حاضر شهرستان بافق در وضعیت زرد کرونایی و سایر شهرستان‌های استان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وی با اشاره به خارج شدن استان از وضعیت قرمز کرونایی تاکید کرد: نباید به کاهش آمار استان یزد دلخوش کرد زیرا که، این احتمال وجود دارد استان یزد باز در روز‌های آتی و ساده‌انگاری در رعایت شیوه‌نامه‌ها، وضعیت آمار آن صعودی و بسیار نگران کننده شود.

سلمانی تصریح کرد: همشهریان همچنان شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت و از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و حضور غیر ضروری در سطح شهر جدا خودداری کنند.

قطعاً یکی از مهمترین کانون‌های شیوع بیماری در کشور و استان یزد دورهمی‌های خانوادگی است که در طول یک ماه گذشته هم بخش بسیاری از افرادی که به این ویروس مبتلا شدند هم در همین دورهمی‌ها بوده‌اند.

لازم است که مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه بیشتری داشته باشند تا هرچه سریع‌تر وضعیت استان از نارنجی به زرد و پس از آن آبی تغییر شکل دهد تا علاوه بر دور شدن خطر، به کادر درمان در استان هم کمی استراحت دهیم.

۵۷۰ بیمار جدید کرونایی در همدان شناسایی شده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، اگرچه در روز گذشته اخباری مبنی بر نارنجی شدن وضعیت همدان منتشر شد اما آمار مبتلایان ‌و مرگ‌و‌میر بیماران همچنان بالاست و کاهش چندانی نداشته است.

بر اساس اعلام سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در استان، وضعیت همه شهرستان‌های استان به غیر از بهار و اسدآباد در وضعیت نارنجی قرار گرفته است.

واکسیناسیون کرونا برای گروه‌های هدف اعلامی از سوی وزارت بهداشت با سرعت زیادی در حال انجام است و سالمندان بالای ۸۰ سال در مراکز خدمات جامع سلامت در ۱۸ نقطه از همدان واکسینه می‌شوند‌.

دکتر محمد طاهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: با فوت ۱۰ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته آمار متوفیان این استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون به یک هزار و ۹۷۹ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه در روز گذشته ۵۷۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش سرپایی و بستری استان شناسایی شده است تصریح کرد: در مجموع آمار بیماران سرپایی مثبت به ۳۸ هزار و ۵۴۷ نفر و بیماران بستری مثبت به ۱۵ هزار و ۵۸۵ نفر رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه در روز گذشته ۸۸۸ بیمار تنفسی و مشکوک به کرونا به مراکز غربالگری و اورژانس بیمارستان‌های استان مراجعه کردند گفت: ۲۰۳ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

طاهری افزود: در حال حاضر ۲۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش آی سی یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۶۳ بیمار وخیم گزارش شده است.

وی درباره وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان اظهار داشت: از ابتدای اپیدمی تاکنون آمار بیماران بستری در بیمارستان‌های اسدآباد ۶۶۱ بیمار، بهار ۸۶۰، تویسرکان ۹۴۰، رزن ۶۷۷، درگزین ۲۵۴، فامنین ۲۸۷ و کبودرآهنگ ۹۳۳ بیمار گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: همچنین تاکنون دو هزار و ۸۱۲ نفر در ملایر، دو هزار و ۵۲ نفر در نهاوند و پنج هزار و ۷۳۱ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده‌اند.

تداوم وضعیت بحرانی شیوع کرونا در بیرجند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس آخرین نقشه وضعیت کرونا (سفید، زرد، نارنجی و قرمز) شهرستان‌های خراسان جنوبی (مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) (بروزرسانی ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) در خراسان جنوبی شهرستان‌های بیرجندو نهبندان در وضعیت قرمز (خیلی پُرخطر)، شهرستان‌های فردوس، طبس، قائنات، زیرکوه و سربیشه نارنجی(پُرخطر) و شهرستان‌های بشرویه، سرایان، درمیان و خوسف در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارد و  هیچ نقطه کم خطری در استان خراسان جنوبی نداریم.

محمد دهقانی بیان کرد:  احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است.

وی ادامه داد: شهرستان بیرجند در وضعیت بحرانی شیوع کرونا قرار دارد، اما نحوه اجرایی محدودیت‌ها همچنان همانند شهر‌های قرمز خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در زمینه رعایت محدودیت‌های کرونایی در خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: چند شهر از جمله بیرجند در استان در وضعیت قرمز قرار دارند ولی همچنان شاهد ورود خودروهای با پلاک غیر بومی از دیگر استان‌ها به خراسان‌جنوبی و خروج خودروهای با پلاک بومی از استان هستیم.

وی بیان‌کرد: ما به عنوان متولیان بحث سلامت خواهان این هستیم که این محدودیت‌های کرونایی در زمینه ورود و خروج خودروها به صورت جدی اعمال شود و پلیس راهور این موضوع را به صورت جدی مد نظر قرار دهد.

روند نزولی مبتلایان در کاشان ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کاشان ، ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد به نحوی که به نظر می‌رسد بر اساس آمار و ارقام منطقه کاشان از نظر وضعیت کرونایی وخیم‌تر از شرایط قرمز باشد و وجود تعداد بالای بیماران بستری شده و مبتلایان گواه این مطلب است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۳ بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد ۲۲ بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و ۱۱ نفر نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان  با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل ۲۴ و حداکثر ۸۲ سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیماران بستری شده در بیمارستان سیدالشهداء ۳۴ سال و حداکثر ۸۲ سال است که نشان می‌دهد که ویروس کرونا در این مقطع زمانی محدود به سن و سال نیست.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون ۳۰۴ بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد ۲۵۰ بیمار در شهرستان کاشان و ۵۴ بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری هستند.

وی از بستری ۵۵ بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل گزارش نشده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به ۶۹ مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد قابل توجهی بیمار بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و ۵۰۱ نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

۱۳۳ بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های هرمزگان بستری شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، روند صعودی کرونا در هرمزگان همچنان ادامه دارد و روز به روز بر تعداد افراد مبتلا و بستری استان افزوده می‌شود.

این در حالی است که در اکثر نقاط کشور روند نزولی موج چهارم کرونا آغاز شده اما در هرمزگان اینگونه نیست و همچنان آمار مختلف بیانگر شیب صعودی بیماری هستند.

در همین زمینه سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا ۲۳۷۷۷۴ نمونه گیری از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده است. 

وی افزود: روند بستری بیماران در استان همچنان افزایشی است و بیماران زیادی در هفته‌های اخیر مجبور به بستری در بیمارستان شدند. 

دکتر فاطمه نوروزیان گفت: در شبانه روز گذشته ۱۳۳ بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های هرمزگان بستری شدند و شمار افراد بستری استان به عدد ۴۷۷ نفر رسید. 

وی تصریح کرد: از این میزان ۷۷ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که متاسفانه وضعیت ۱۳ بیمار وخیم است. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در شبانه روز گذشته بازهم شاهد جان باختن شماری از بیماران مبتلا به کرونا در استان بودیم و ۳ زن در محدوده سنی ۴۶ تا ۸۰ سال از شهرهای بندرعباس، قشم و کیش جان خود را از دست دادند. 

وی تاکید کرد: روند بیماران قرنطینه در منزل نیز افزایش داشته و در حال حاضر ۶۲۴۲ نفر در منازل خود در قرنطینه به سر می‌برند.

بیش از ۲۰۰۰ بیمار کرونایی در استان اصفهان بستری هستند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  اصفهان ، با وجود نارنجی اعلام شدن اصفهان اما آمار فوتی‌ها در اصفهان همچنان بالاست و مسئولان استانی همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را تنها‌ترین راه می‌دانند‌.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان براساس آخرین آمار بیان شده، اظهار داشت: در آخرین اعلام ۳۴۷۴ نمونه‌گیری از هم استانی‌ها انجام شده است که از این تعداد ۱۲۶۶ مورد مثبت ابتلا به کرونا ثبت شده است.

وی افزود: ۲۹۵ نفر بستری جدید داشته‌ایم و این درصورتی است که تعداد کل بستری‌ها در استان ۲۲۲۲ نفر اعلام شده است.همچنین ۲۸۴ نفر نیز از بیمارستان مرخص شده‌اندو تعداد فوتی‌ها نیز ۳۰ نفر بیان شده‌اند.

 آغاز فعالیت مشاغل شماره یک و دو در اصفهان 

رئیس اتاق اصناف اصفهان، رسول جهانگیری نیز در این خصوص گفت: با توجه به اینکه کلان‌شهر اصفهان در وضعیت نارنجی قرار گرفت، از امروز سه شنبه، مشاغل گروه یک و دو می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

وی افزود: از کسبه و فعالان بازار درخواست می‌شود، با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، زمینه کاهش انتقال و انتشار ویروس کرونا را فراهم کنند تا دوباره، شاهد تعطیلی اصناف نباشیم.

مرگ و میرهای ناشی از کرونا در استان گلستان بیشتر شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  گرگان ، طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا تعداد شهرهای قرمز در استان گلستان نسبت به چند روز قبل کاهش یافته است اما همچنان تعداد زیادی از شهرهای استان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند.

در عین حال یکی از خبرهایی که در روزهای اخیر به نقل از استاندار گلستان منتشر شد درباره افزایش ۱٫۵ برابری مرگ و میرهای ناشی از کرونا، نگرانی‌های جدی به وجود آورده است.

هادی حق شناس در این باره اظهار داشت: هرچند میزان شیوع بیماری و تعداد بستری شدگان کرونایی در مراکز درمانی استان کمتر شده اما تعداد کسانی که جان خود را در اثر این بیماری از دست می‌دهند افزایش پیدا کرده و این نشان دهنده افزایش تعداد بیماران بدحال این ایام است.

عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان درباره آخرین وضعیت کرونایی استان نیز اظهار داشت: تعداد شهرهای قرمز در استان از ۳ شهر به ۲ شهر کاهش پیدا کرده است. برهمین اساس شهرستان‌های کردکوی در غرب و کلاله در شرق استان دارای وضعیت قرمز هستند.

وی با اشاره به کاهش تعداد شهرهای زرد در استان نیز بیان داشت: تا چند روز قبل ۵ شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار داشتند که اکنون تعداد آنها به ۳ شهرستان شامل مراوه تپه، آق قلا و گمیشان کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به خروج گرگان از وضعیت قرمز کرونایی گفت: شهرستان‌های گالیکش، مینودشت، آزادشهر، گنبدکاووس، رامیان، علی آبادکتول، گرگان، بندرترکمن و بندرگز در شرایط هشدار نارنجی هستند و کمترین سهل انگاری می‌تواند اوضاع این شهرها را دوباره قرمز کند.

فاضل با اشاره به روند نزولی تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی استان هم اعلام کرد: تا شب گذشته ۵۲۳ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری بودند که ۸۳ نفر آنان در بخش آی سی یو تحت مراقبت قرار دارند و ۳۵ بیمار هم به دستگاه تنفس مصنوعی متصل هستند.

وی با بیان اینکه در شهرهای قرمز و نارنجی همچنان محدودیت‌های کرونایی ادامه دارد، گفت: در مرکز استان ( گرگان) از امروز ( چهارشنبه) امکان از سرگیری مشاغل گروه ۲ وجود دارد.

بستری‌های کرونایی در چهارمحال و بختیاری به ۴۳۷ نفر رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، طبق آخرین وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های کشور، ۹ شهرستان استان چهارمحال و بختیاری در وضعیت نارنجی و یک شهرستان ( شهرستان بن) در وضعیت قرمز قرار دارند.

بنابر آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، طی روز گذشته تا ظهر امروز ۶۴۳ بیمار با علایم بالینی مشکوک به ویروس کووید۱۹ به مراکز درمانی استان چهارمحال و بختیاری مراجعه داشتند که از این تعداد ۹۶ نفر بستری شدند.

با بستری شدن ۹۶ نفر طی روز گذشته، مجموع بستری‌های در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان به ۴۳۷ مورد رسیده است که  از این تعداد ۳۵۶ نفر مثبت قطعی و مابقی در انتظار پاسخ آزمایش جهت ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری هستند.

همچنین طبق آمار کرونا در استان تا ظهر امروز، تعداد موارد بستری مثبت جدید ۵۳ نفر و تعداد موارد مثبت سرپایی طی روز گذشته تا ظهر امروز، ۱۴۲ نفر اعلام شده است.

گفتنی است طی ۲۴ ساعت گذشته، ۶ مورد فوتی ناشی از ابتلای به ویروس کرونا در استان به ثبت رسیده است که مجموع جان‌باختگان ناشی از این ویروس را به ۹۸۸ مورد رسانده است.

همچنین هم‌اکنون ۵۹ بیمار با حال وخیم و نسبتا بد در ICUهای مراکز درمانی استان چهارمحال و بختیاری تحت مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت و درمان بستری هستند.

به گزارش تسنیم، از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا در استان تاکنون، ۱۱۶ هزار و ۳۷۲ مورد تست و نمونه کرونا گرفته شده است که مجموع مبتلایان به این ویروس در استان به ۴۱ هزار و ۹۹ مورد رسیده است.

انتهای‌پیام/ی