به روایت تاریخ دفاع مقدس/ بازی دراز خانقاه عارفان
به روایت تاریخ دفاع مقدس/ بازی دراز خانقاه عارفان

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: مرور تاریخ دفاع مقدس گواهی بر مظلومیت جبهه‌های غرب است که لازم است با گذشت سال‌ها از پایان جنگ به معرفی عمیات‌ها و یادمان‌های این خطه از کشور پرداخت. بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کرمانشاه با همکاری خبرگزاری مهر اقدام به ساخت موشن گرافیک مناطق عملیاتی و عملیات‌های […]

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: مرور تاریخ دفاع مقدس گواهی بر مظلومیت جبهه‌های غرب است که لازم است با گذشت سال‌ها از پایان جنگ به معرفی عمیات‌ها و یادمان‌های این خطه از کشور پرداخت.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کرمانشاه با همکاری خبرگزاری مهر اقدام به ساخت موشن گرافیک مناطق عملیاتی و عملیات‌های مهم و شاخص کرمانشاه در دوران دفاع مقدس اقدام کرده است.

«بازی دراز»

در تاریخ یکم اردیبهشت سال ۱۳۶۰ نیروهای سپاه پاسداران و ارتش در اولین سابقه عملیات مشترک توانستند ارتفاعات بازی دراز در محور سرپل ذهاب را در عملیاتی مشترک و نیمه گسترده در مدت هشت روز آزاد کنند.

ارتفاعات صعب‌العبور بازی دراز با قله‌های بلند و شیب‌های تند و بریدگی‌های ممتد درون مثلث قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب از اهمیت ویژه ای در مناطق مرزی استان کرمانشاه برخوردار است.

تصرف این ارتفاعات از نظر تسلط بر منطقه قابل اهمیت است و نیروهای عراقی در روزهای آغازین جنگ از بازی دراز برای دیده‌بانی استفاده می‌کردند اما ویژگی‌های این ارتفاعات موجب شد با فعالیت‌های مهندسی، روی آن جاده سازی شود و یگان‌های عراقی در آنجا مستقر شوند و با افزایش تسلط بر قصرشیرین، سرپل ذهاب را زیر دید و تیر خود بگیرند.

برای پس گیری این امتیاز مهم از نیروهای عراقی پس از سه ماه کار شناسایی نیروهای سپاه پاسداران (قرارگاه مقدم سپاه پاسداران) با همکاری ارتش نخستین عملیات مشترک نیمه گسترده را در این منطقه طرح ریزی کردند که با نام عملیات بازی دراز در تاریخ یکم اردیبهشت ۱۳۶۰ آغاز شد و به مدت ۸ روز طول کشید و طی آن نیروهای ایرانی و عراقی بارها به تک و پاتک متقابل پرداختند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ساکنین مناطق مرزی از دید و بازدید با شهروندان عراقی پرهیزکنند

نیروهای عراقی با استفاده از پشتیبانی هوایی یگان‌های خود را حمایت می‌کردند اما رزمندگان ایرانی از جاده و حمایت هوایی کافی و پشتیبانی آتش محروم بودند در نتیجه توانستند روی تمام هدف‌ها مستقر شوند با وجود این از بین قله‌های منطقه سه قله را باز پس گرفته و تثبیت کردند و تنها در تثبیت قله‌های ۱۱۵۰ و یکی از قله‌های ۱۱۰۰ متری ناکام ماندند.

در این عملیات هوانیروز ارتش نقش قابل توجهی ایفا نمود و خلبان علی اکبر شیرودی در این عملیات به شهادت رسید.

تجهیزات منهدم شده نیروهای عراقی شامل ۵۴ دستگاه تانک و نفربر سه فروند هواپیما ۲ فروند هلیکوپتر و ۲ دستگاه ادوات مهندسی و غنایم ایران شامل ۱۲ دستگاه تانک و نفربر پنج دستگاه ادوات مهندسی است.

در این عملیات یک هزار و ۵۰۰ نفر از نیروهای عراقی کشته و زخمی و ۷۰۰ نفر به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند.